Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak punkty karne wpływają na cenę OC?

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5

Informacje na temat tego, że wysokość składki OC ma być zależna od tego, ile punktów karnych posiada kierowca, pojawiały się już od jakiegoś czasu. Większość kierowców nie traktowała jednak poważnie tych doniesień, wychodząc z założenia, że takie rozwiązanie z pewnością nie zostanie wprowadzone. Sprawdź, w jaki sposób punkty karne mogą wpływać na cenę OC i czy jest to w ogóle możliwe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czy cena OC będzie zależna od ilości punktów karnych?

Na ten moment nic nie jest przesądzone, chociaż już od wielu miesięcy w mediach pojawiają się informacje, że rząd pracuje nad takim rozwiązaniem. Jak wynika z informacji, przedstawianych przez Polską Izbę Ubezpieczeń, projekt ustawy, która zakłada uzależnienie wysokości składek od liczby zgromadzonych punktów karnych, trafił już do sejmu. Wśród propozycji zmian pojawia się także założenie, zgodnie z którym punkty karne będą znoszone dopiero po dwóch latach. Przypomnijmy, że dotychczas punkty karne niwelowane były po roku od popełnienia wykroczenia. Za niektóre wykroczenia kierowca będą mogli otrzymać nawet 15 punktów karnych.

Jedną z najważniejszych proponowanych zmian jest uzależnienie wysokości cen OC od tego, ile punktów karnych ma dany kierowca. Zgodnie z założeniem, im więcej punktów karnych zgromadził, tym więcej zapłaci za obowiązkowe ubezpieczenie. Takie rozwiązanie ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach, a także zapobiec przekraczaniu prędkości i innym niebezpiecznych zachowaniom kierowców.

text

Jak nowe rozwiązanie ma wyglądać w praktyce?

Projekt ustawy zakłada, że firmy ubezpieczeniowe uzyskają pełen dostęp do danych CEPiK, dzięki czemu będą mogły sprawdzać historię danego kierowcy. Na ten podstawie ubezpieczyciele będą mogły określić wysokość składek dla kierowców. Pod uwagę brana będzie nie tylko ilość punktów karnych, ale też popełnione wykroczenia.

Oczywiście z punktu widzenia ubezpieczyciela takie informacje są bardzo ważne. Dowiaduje się on bowiem, jak często danemu kierowca zdarza się popełnianie wykroczeń drogowych, czy często przekracza prędkość oraz czy ma na swoim koncie jakieś wykroczenia. W ten sposób ubezpieczyciel może określić, jak duże jest ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę. Jet to bez wątpienia najważniejszy czynnik, wpływający na cenę ubezpieczenia OC.

Nie brakuje głosów sprzeciwu

Na takie rozwiązanie jednak nie zgadza się Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zaznacza on, że możliwość uzależnienia wysokości składki OC od ilości zgromadzonych punktów karnych jest nielegalna z punktu widzenia przepisów RODO, które obowiązują w Polsce od jakiegoś czasu. Jak twierdzi Prezes UODO, towarzystwa ubezpieczenie nie mają podstawy prawnej do przetwarzania i wykorzystywania danych kierowcy w celu oceny ryzyka.

text

Wielu kierowców również niechętnie podchodzi do takiego rozwiązania. Jak na razie nie wiadomo, o ile podwyższone miałyby zostać składki w przypadku kierowców, którzy zgromadzili punkty karne. Opinie kierowców są różne. Niektórzy wychodzą bowiem z założenia, że takie rozwiązanie znacznie poprawiłoby bezpieczeństwa na drogach. Kierowcy bowiem jeździliby o wiele ostrożniej, gdyż nawet jedno przekroczenie prędkości mogłoby spowodować podwyższenie składek OC. I to nie przez rok, a przez dwa lata.

Podsumowanie

Uzależnienie wysokości składek OC od ilości zgromadzonych przez kierowcę punktów karnych to rozwiązanie, które ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przepisy, których wprowadzenie w Polsce jest planowane, wzorowane jest na innych krajach, takich jak na przykład Wielka Brytania. Tam sprawdziło się ono znakomicie. Być może w najbliższych miesiącach dowiemy się, czy taka zmiana zostanie w Polsce wprowadzona.

FAQ

Czy obecnie wysokość składki OC w Polsce jest zależna od tego, ile mam punktów karnych?

Nie. Na razie takie rozwiązanie jest planowane przez rząd, jednak nie wiadomo, kiedy (i czy w ogóle) zostanie wprowadzone.

Czy zakłady ubezpieczeniowe będą miały wgląd do wszystkich informacji na temat moich wykroczeń i punktów karnych?

Tak. Zgodnie z planowanymi zmianami, towarzystwa ubezpieczeniowe mają uzyskać pełen wgląd w informacje o danym kierowcy, który chce kupić odszkodowanie OC.

O ile wyższe będą składki OC dla kierowców, którzy mają punkty karne?

Na razie nie wiadomo, jednak można przypuszczać, że firmy ubezpieczeniowe będą miały pełną dowolność w ustalaniu wysokości składek – tak jak jest obecnie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty