Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak sprawdzić punkty karne online 2021?

Porówneo: Jak sprawdzić punkty karne online 2021?

Daw niej sprawdzanie punktów karnych było możliwe jedynie po odwiedzeniu właściwego komisariatu policji – konieczność osobistego stawiennictwa wiązała się ze stratą czasu, dlatego na taką wizytę decydowało się niewielu kierowców. Obecnie stan konta punktów karnych można sprawdzić nie wychodząc z domu na kilka sposobów – pozwala to łatwiej kontrolować ile punktów dzieli nas od utraty prawa jazdy gdy przydarzy się nam popełnienie wykroczenia drogowego i zwalnia z konieczności pamiętania kiedy wygasają punkty karne. Dowiedz się jak samemu sprawdzić punkty karne!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Jak sprawdzić punkty karne w aplikacji w telefonie?

Tymczasowe punkty karne – od kiedy się aktywują?

Po jakim czasie wygasają punkty karne?

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Sprawdzanie punktów karnych na policji – czy warto?

Jak sprawdzić punkty karne przez internet?

Sprawdzanie punktów karnych online możliwe jest bezpłatnie na stronie obywatel.gov.pl – do wykonania tej czynności potrzeba profilu zaufanego.

Po wejściu na stronę obywatel.gov.pl klikamy sekcję “Kierowcy i pojazdy”, a następne w link “Sprawdź swoje punkty karne (usługa online)”. Niebieski przycisk “Sprawdź swoje punkty karne” na następnej stronie prowadzi nas do logowania profilem zaufanym przez e-mail lub system bankowy. Wniosek o dostęp do usługi należy potwierdzić autoryzując podpisem elektronicznym lub kodem autoryzacyjnym z aplikacji banku – po potwierdzeniu ukaże się nam strona z następującymi informacjami:

 • imię i nazwisko
 • numer PESEL
 • liczba aktywnych punktów karnych (takich, za które przyjąłeś mandat) i czas do ich wygaśnięcia lub informacja, że na dany dzień nie ma cię w systemie punktowym \

 • liczba tymczasowych punktów karnych (takich, za które nie przyjąłeś mandatu i zostaną dopisane do twojego konta dopiero po wyroku sądu)

 • lista naruszeń prawa, za które nałożono aktywne punkty karne wraz ze szczegółowymi okolicznościami (data, miejsce, złamany przepis, pojazd, którym dokonano naruszenia)
 • link do pobrania dokumentu w PDF (ma on charakter jedynie informacyjny, nie jest dokumentem urzędowym)

Co oznacza informacja, że nie ma cię w systemie punktowym? Są trzy możliwości:

 • nie masz punktów karnych lub nie zostały one jeszcze wpisane do ewidencji prowadzonej przez policję
 • masz przekroczony limit 24 punktów karnych (20 punktów karnych — jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok)
 • nie masz uprawnień do prowadzenia pojazdów

Zazwyczaj zdobyte punkty są widoczne na koncie maksymalnie w ciągu kilku dni. W systemie nie są widoczne archiwalne punkty karne.

Jak sprawdzić punkty karne w aplikacji w telefonie?

Od grudnia 2020 pojawiły się nowe funkcjonalności rządowej aplikacji mObywatel – Ministerstwo Cyfryzacji wzbogaciło ją o sekcję mPrawo Jazdy, która pozwala sprawdzić stan posiadanych uprawnień do prowadzenia pojazdów – widać w niej, które kategorie ma dany kierowca, kiedy usyskał uprawnienia i czy nie są zatrzymane lub zawieszone. Aplikacja dostępna na smartfony z systemami Android i iOS również wymaga jednokrotnego logowania profilem zaufanym – po potwierdzeniu tożsamości kolejne logowania odbywają się za pomocą hasła lub odcisku palca (biometrycznie).

Wraz z sekcją mPrawo Jazdy aplikacja automatycznie pobiera usługę Punkty karne, dostępną z menu głównego mObywatel. Wejście w tę sekcję skutkuje otrzymaniem takich samych informacji jak podczas korzystania z obywatel.gov.pl, jednak bez możliwości generowania pliku PDF ze stanem konta punktowego.

Tymczasowe punkty karne – od kiedy się aktywują?

Tymczasowe punkty karne (za wykroczenia, za które nie przyjąłeś mandatu), zostają aktywowane po wyroku sądu, jeśli potwierdzi on słuszność decyzji policjantów o stwierdzeniu wykroczenia i konieczności ukarania kierowcy. Data aktywacji punktów w systemie pokrywa się z datą sporządzenia wniosku do sądu o ukaranie, a nie z datą wydania wyroku – oznacza to, że jeśli nie przyjąłeś mandatu, bo wiedziałeś, że wówczas doszłoby do przekroczenia limitu punktów karnych, i tak stracisz prawo jazdy w momencie wydania wyroku skazującego. Nie ma znaczenia gdy sąd wyda wyrok po dłuższym czasie, po którym zdobyte wcześniej punkty karne wygasły.

Po jakim czasie wygasają punkty karne?

Punkty karne wygasają po roku od popełnienia wykroczenia – wyjątkiem jest sytuacja gdy przekroczysz 24 (lub 20 punktów gdy prawo jazdy posiadasz mniej niż rok). Wówczas twoje uprawnienia zostają zatrzymane aż do momentu, w którym zdasz ponowny egzamin w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i przejdziesz badanie psychologiczne.

Kierowcy z mniej niż rocznym stażem po przekroczeniu 20 punktów karnych zostają pozbawieni uprawnień bez możliwości zdawania od razu ponownego egzaminu – niezbędne będzie ponowne przerobienie całego kursu i przejście szkolenia dokładnie w takim samym zakresie, w jakim przechodzi je osoba bez uprawnień ubiegajaca się o pierwszy tego typu dokument.

Jeśli suma punktów aktywnych i tymczasowych przekracza powyższe limity, punkty aktywne mające więcej niż rok mogą być nadal widoczne w systemie.

Jak zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Jeśli sprawdziłeś punkty karne online lub w aplikacji i widzisz, że limit niebezpiecznie się zbliża, możesz zredukować 6 punktów karnych raz na 6 miesięcy, uczestnicząc w płatnym (w roku 2021 cena wynosi 350 złotych) szkoleniu dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Sześciogodzinne zajęcia odbywające się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego obejmują spotkanie z psychologiem ruchu drogowego oraz doświadczonym policjantem drogówki, który w przemawiający do wyobraźni sposób prezentuje swoje doświadczenia zdobyte podczas usuwania skutków wypadków drogowych.

Ze szkolenia nie można skorzystać gdy limit 24 punktów karnych został już przekroczony oraz gdy kierowca ma prawo jazdy mniej niż rok.

Warto pamiętać, że nie możemy wybrać, za które wykroczenie punkty się redukują – skasowaniu ulega zawsze 6 najstarszych punktów karnych.

Sprawdzanie punktów karnych na policji – czy warto?

Mimo wygody sprawdzania punktów karnych przez internet lub aplikację mObywatel, wciąż istnieje klasyczne rozwiązanie – udanie się na najbliższą komendę policji. Z takiej możliwości warto skorzystać gdy:

 • nie posiadamy profilu zaufanego
 • potrzebujemy zaświadczenia o punktach karnych \

Zaświadczenie o punktach karnych, w przeciwieństwie do pliku PDF pobieranego z obywatel.gov.pl, ma moc dokumentu urzędowego. Może przydać się na przykład w sytuacji gdy pracodawca zażąda od nas informacji zanim powierzy nam służbowy samochód.

Zaświadczenie o punktach karnych kosztuje 17 złotych i jest wydawane w formie papierowej podczas osobistego stawiennictwa na komendzie, na którą należy oczywiście zabrać ważny dokument tożsamości. Samo sprawdzenie punktów na policji bez wydawania zaświadczenia jest bezpłatne.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty