Reflektory adaptacyjne w samochodach – czym są i jak działają?
Głównym celem oświetlenia stosowanego w samochodach jest zwiększenie bezpieczeństwa kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego. Postęp technologiczny sprawia, że komunikacja samochodowa staje się prostsza i przyjemniejsza. Wykorzystanie najnowocześniejszych systemów świateł pozwala zapobiec wielu incydentom na drodze. Możemy dostrzec nawet najdrobniejsze szczegóły, nie narażając na oślepienie innych uczestników jezdni.
Ewolucja systemów oświetlenia
Producenci toczą ciągły wyścig o pozycję na rynku motoryzacyjnym. Tworzą coraz nowsze systemy wykorzystujące kamery i czujniki. Automatyczne rejestrowanie ruchu samochodu oraz innych pojazdów, pozwala na dopasowanie intensywności oświetlenia i pozycji reflektorów. Niektóre samochody posiadają czujnik zmierzchu, który powoduje intuicyjne przełączanie światła (pomiędzy dziennymi, a mijania), bez najmniejszej ingerencji kierowcy. W parze z tym idzie system automatycznych świateł drogowych, (odpowiada za zmianę świateł drogowych na światła mijania). Poprawia on znacznie komfort nocnego podróżowania. Początkowo takimi rozwiązaniami mogły cieszyć się tylko najdroższe auta. Obecnie światła automatyczne są coraz bardziej powszechne.
Ewolucja systemów oświetlenia pozwoliła na wprowadzenie bardziej zaawansowanych i praktycznych technologii, takich jak właśnie system świateł adaptacyjnych. Po raz pierwszy został on zastosowany w 2012 r.
Czym są adaptacyjne reflektory?
System reflektorów adaptacyjnych posiada kamery oraz czujniki (m.in. kąta skrętu kierownicy, prędkości, cofania i przyspieszenia). Skierowane są one na zewnątrz w celu rozpoznawania innych pojazdów, na podstawie ich świateł. Niektóre bardziej zaawansowane modele wykorzystują nawet GPS. Głównym celem działania tego systemu jest maksymalne oświetlenie drogi, które nie powoduje oślepienia innych uczestników ruchu. Dzieje się tak poprzez regulację intensywności, czy też zmianę koloru. Oświetlenie przystosowuje się do danej sytuacji na drodze. Strumień światła skupia się na wymaganym obszarze i dopasowuje do natężenia ruchu. Tradycyjne lampy cały czas pozostają w pozycji statycznej, natomiast reflektory adaptacyjne poszerzają pole widzenia w dowolnym kierunku. Jest to praktyczne rozwiązanie, gdy pojazd skręca. Reflektory adaptacyjne pozwalają zwiększyć widoczność nawet o 70%.
Jak działają reflektory adaptacyjne?
Mówiąc o działaniu reflektorów adaptacyjnych, możemy wyróżnić dwie technologie generujące źródło światła:
- reflektory ksenonowe (starsza technologia – co jakiś czas muszą zostać wymienione),
- reflektory LED (nowsza technologia – wyposażone są w diody LED, posiadają większą trwałość i mogą służyć przez cały okres żywotności pojazdu).
System oświetlenia adaptacyjnego dostosowuje się do różnych warunków, w zależności od otoczenia oraz prędkości, z jaką porusza się samochód. W mieście, gdzie osiąga się zwykle 50 km/h, reflektory będą emitowały krótką, ale szeroką wiązkę światła, która przełoży się na znaczną poprawę widoczności pobocza. Poza terenem zabudowanym, przy prędkości wyższej niż 50 km/h, wiązka światła będzie dłuższa oraz skupiać się na prawej stronie jezdni i poboczu. Z kolei lewy pas zostanie oświetlony z mniejszą intensywnością, aby nie oślepiać kierowców. Na drogach szybkiego ruchu, system będzie generował długą wiązkę światła, by kierowca mógł szybko zlokalizować możliwe przeszkody.
System dostosuje strumień światła do zmiennych warunków pogodowych. W czasie mgły, czy deszczu będzie generować światło o odpowiedniej intensywności. Natomiast rejestrując ruch samochodu w czasie skrętów, nada oświetleniu właściwy kierunek.
Zalety reflektorów adaptacyjnych
Reflektory adaptacyjne umożliwią oświetlenie terenu za niską przeszkodą, wokół zakrętów, czy nawet na bardzo długich odcinkach drogi. Dostosowują się do każdych warunków pogodowych oraz ukształtowania terenu. W precyzyjny sposób poprawią widoczność po zmierzchu, jak i w nocy. Pozwolą kierowcy skupić się wyłącznie na jeździe. Pozbawią go obowiązku operowania pokrętłem w celu zmiany położenia świateł. W sytuacji, gdy samochód będzie poruszać się po wyboistej, nierównej nawierzchni, system samopoziomowania zapobiegnie oślepianiu kierowców nadjeżdżających z przeciwnej strony.
Oświetlenie adaptacyjne to technologia opracowana, by w jak największym stopniu dbać o bezpieczeństwo kierowców. Umożliwia nie tylko maksymalną poprawę widoczności, lecz także pozwala uniknąć niebezpiecznego zjawiska oślepiania innych. Zapewnia kierowcy wysoki poziom komfortu jazdy.