Rekalkulacja składki OC – czym jest i kiedy może być konieczna?
Choć termin „rekalkulacja składki OC" znany jest większości kierowców, wielu z nich nie przywiązuje do niego zbyt wiele uwagi. Warto wiedzieć, że ponowne wyliczenie wysokości składki może przynieść spore oszczędności. Sprawdź, na czym dokładnie polega rekalkulacja składki OC i kiedy warto ją wykonać.
Czym jest rekalkulacja składki OC?
Rekalkulacja składki OC to nic innego, jak ponowne wyliczenie wysokości składki. Jest to zmiana wysokości świadczenia, następująca w trakcie trwania umowy ubezpieczeniowej. Rekalkulacja dokonywana jest na podstawie czynników, które mogą zmniejszać lub zwiększać ryzyko powstania szkody. Dokonywanie rekalkulacji składki OC nie jest obowiązkowe. Najczęściej dokonuje się jej w momencie, kiedy pojazd mechaniczny zmienia właściciela, a jego dotychczasowy posiadacz zawarł umowę OC. Po sprzedaży pojazdu ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela. Może on korzystać z niego do końca okresu trwania. Inną możliwością jest wypowiedzenie OC – można to zrobić w ciągu 30 dni od zakupu auta. W każdym przypadku po zawarciu umowy kupna-sprzedaży pojazdu należy poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela. W zależności od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego wysokość składki OC może obowiązywać do końca okresu trwania umowy, niezależnie od tego, że pojazd zmienił właściciela lub – w odwrotnym przypadku – ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki OC.
Dlaczego firmy ubezpieczeniowe dokonują rekalkulacji składki?
Na wysokość składki OC wpływa wiele czynników – między innymi marka i model pojazdu, rok produkcji, pojemność silnika, ale też wiek kierowcy czy bezszkodowość jego jazdy. Wszystkie te elementy mają na celu ustalenie ryzyka stłuczki – im jest wyższe, tym więcej będzie kosztowało ubezpieczenie OC. W momencie, kiedy pojazd zmienia właściciela, ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki OC. Powodem może być chęć ponownego ocenienia ryzyka spowodowania szkody. Dla przykładu w przypadku młodych kierowców ryzyko stłuczki jest wyższe niż u kierowców z wieloletnim stażem. Dzięki temu towarzystwo ubezpieczeniowe będzie lepiej zabezpieczone na wypadek szkody – a to za sprawą wyższej składki, którą zapłaci nowy właściciel pojazdu.
Kiedy warto wykonać rekalkulację OC?
Wielu kierowców po zakupie używanego samochodu decyduje się na korzystanie z dotychczasowego OC lub rezygnuje z niego, aby kupić nowe ubezpieczenie. W niektórych przypadkach warto jednak skontaktować się z ubezpieczycielem, z którym miał podpisaną umowę poprzedni właściciel, w celu poproszenia go o rekalkulację. Jednym z przypadków, kiedy może to być opłacalne, jest sytuacja, kiedy doświadczony kierowca kupuje auto od osoby, która ma prawo jazdy bardzo krótko. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że wyliczona na nowo składka będzie niższa niż dotychczas. Rekalkulacji składki OC warto dokonać również wtedy, gdy nowy właściciel chce wypowiedzieć umowę OC. Przed złożeniem wypowiedzenia można prosić o rekalkulację. W ten sposób uzyska się informację na temat tego, jaka będzie cena OC i czy ulegnie ona zmianie.
Co zrobić, kiedy wyliczona na nowo składka jest wyższa niż dotychczas?
W wielu przypadkach wyliczona na nowo składka OC jest wyższa niż dotychczas. W związku z tym trzeba opłacić różnicę. Co zrobić w takiej sytuacji? Jednym z rozwiązań jest wypowiedzenie umowy – można to zrobić w ciągu 30 dni od podpisania umowy kupna– sprzedaży. Jeśli różnica w cenie jest spora, lepiej znaleźć nowe, tanie OC. Można to zrobić przy pomocy porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy uzupełnić prosty formularz, a kalkulator OC wyliczy, ile będzie kosztowało ubezpieczenie w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych. W ten sposób można uzyskać informację na temat tego, czy bardziej opłacalna będzie zmiana ubezpieczyciela, czy może kontynuowanie umowy z firmą, z którą umowę zawarł poprzedni właściciel pojazdu.