Rzeczoznawca samochodowy – kim jest i kiedy warto skorzystać z jego usług?
Spotkanie z rzeczoznawcą samochodowym jest niezwykle istotnym elementem postępowania odszkodowawczego. Większość firm ubezpieczeniowych wysyła swojego rzeczoznawcę, który ma ocenić poziom szkód – niezależnie od tego, czy masz tylko obowiązkowe ubezpieczenie samochodu, czy również autocasco. Zdarza się jednak, że wycena przygotowana przez rzeczoznawcę wydaje się krzywdząca dla kierowcy – w takich sytuacjach ma on prawo skorzystać z usług niezależnego eksperta. Czym dokładnie zajmuje się rzeczoznawca samochodowy, w jaki sposób pracuje i kiedy warto skorzystać z jego usług?
Kim jest rzeczoznawca samochodowy?
Według sporządzonej przez Ministerstwo Infrastruktury Listy Rzeczoznawców Samochodowych, która jest regularnie aktualizowana, w dniu 18 lutego 2019 roku 709 osób posiadało w Polsce odpowiednie uprawnienia. Lista ta sporządzana jest zgodnie z art. 79a ustawy z dnia 20.06.1997 r. Prawa o ruchu drogowym. Według ustawy rzeczoznawcą samochodowym może zostać osoba, która:
- posiada wykształcenie wyższe,
- posiada 5-letnią wymaganą praktykę zawodową w dziedzinie związanej z motoryzacją;
- posiada prawo jazdy kategorii A, B oraz C1 lub C;
- nie była karana wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne;
- posiada certyfikat w zakresie rzeczoznawstwa samochodowego wydany przez jednostkę akredytowaną w polskim systemie akredytacji;
- została wpisana na listę rzeczoznawców samochodowych.
Lista rzeczoznawców samochodowych w Polsce jest ogólnodostępna na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Rzeczoznawca samochodowy zajmuje się przede wszystkim wyceną wartości pojazdów. Sprawdza również, w jaki sposób auto zostało uszkodzone i jak wpłynęło to na jego wartość. To on sporządza kosztorys napraw po kolizji, co bezpośrednio wpływa na wysokość odszkodowania. Co istotne, rzeczoznawcy samochodowi pracują nie tylko dla towarzystw ubezpieczeniowych. Z ich usług korzystają między innymi producenci samochodów, warsztaty samochodowe, sądy oraz indywidualni właściciele samochodów.
Jak pracuje rzeczoznawca?
Osoba, która jest certyfikowanym rzeczoznawcą samochodowym i współpracuje z towarzystwem ubezpieczeniowym, pracuje według określonego schematu. Na początku dokonuje szczegółowych oględzin pojazdu i przygotowuje dokumentację (między innymi zdjęcia, dane na temat pojazdu, listę uszkodzeń). Następnie przygotowuje wycenę wartości pojazdu i kosztów naprawy. Ostatnim etapem jest sporządzenie kosztorysu. Niestety zdarza się, że kosztorys jest zaniżony, przez co osoba ubiegająca się o odszkodowanie otrzymuje kwotę niższą niż oczekiwana (lub niższą niż rzeczywiste koszty naprawy pojazdu). Niezależny rzeczoznawca samochodowy pracuje w podobny sposób, jednak wiele osób uważa, że jego ocena jest bardziej rzetelna. Po dokonaniu oględzin samochodu i przygotowaniu dokumentacji, rzeczoznawca sprawdza wartość pojazdu przed szkodą oraz wartość po szkodzie. Na tej podstawie przygotowuje kosztorys napraw oraz ekspertyzę – dokumenty niezbędne do odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. Niezależny rzeczoznawca samochodowy stosuje się do następujących wytycznych: stosuje ceny oryginalnych części, uwzględnia realne stawki warsztatów naprawczych i nie stosuje amortyzacji. Nie pomija również żadnych szkód. Kosztorys sporządzony przez niezależnego eksperta można przedstawić firmie ubezpieczeniowej, jednak – co bardzo ważne – nie ma ona obowiązku ich uwzględnienia. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest wejście na drogę sądową.
Kiedy warto skorzystać z usług rzeczoznawcy samochodowego?
Coraz częściej zdarza się, że właściciele pojazdów decydują się na skorzystanie z usług niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Istnieje kilka sytuacji, w których warto zdecydować się na taką pomoc:
- w przypadku, kiedy wycena przygotowana przez rzeczoznawcę samochodowego z firmy ubezpieczeniowej wydaje się zbyt niska – w takich sytuacjach można skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy, a następnie przedstawić nowy kosztorys ubezpieczycielowi;
- przy zakupie lub sprzedaży samochodu – rzeczoznawca może pomóc w określeniu rzeczywistej wartości pojazdu, może ocenić, czy auto jest bezwypadkowe oraz czy nie zostało skradzione;
- przedstawienie opinii dla sądu – rzeczoznawca samochodowy może przygotować ekspertyzę;
- ocena jakości naprawy;
- określenie utraty wartości pojazdu;
- sprawdzenie historii pojazdu.
Rzeczoznawca samochodowy a zakup pojazdu
Skorzystanie z usług rzeczoznawcy samochodowego przy sprzedaży lub zakupie pojazdu jest uzasadnione w kilku sytuacjach. Przede wszystkim skorzystanie z pomocy eksperta pozwala na ustalenie rzeczywistej wartości pojazdu. Dzięki temu sprzedawca zyskuje pewność, że nie sprzedaje pojazdu w zaniżonej cenie, a kupujący upewnia się, że cena jest adekwatna do wartości pojazdu. Rzeczoznawca może sprawdzić takie parametry jak rzeczywisty przebieg. Co ważne, może on ocenić stan każdego pojazdu, również zabytkowego. Warto zdecydować się na skorzystanie z usług eksperta podczas zakupu lub sprzedaży bardzo drogiego auta. Cena przygotowania kosztorysu przez rzeczoznawcę waha się od 200 do nawet 1000 złotych.
Skorzystanie z usług rzeczoznawcy samochodowego może się opłacić!
W wielu przypadkach skorzystanie z usług rzeczoznawcy może być bardzo opłacalne – nie tylko wtedy, kiedy osoba poszkodowana chce ubiegać się o wyższe odszkodowanie. Ocena eksperta może ochronić osobę kupującą pojazd przed zapłaceniem zbyt wysokiej ceny, a sprzedawcę – przed zaniżeniem jego wartości. Korzystanie z pomocy rzeczoznawcy staje się coraz bardziej popularne – niezależni eksperci posiadają ogromną wiedzę na temat oceny wartości pojazdów. Niezależnie od tego, czy kwota odszkodowania, którą masz otrzymać po kolizji jest za niska, czy też planujesz zakup wymarzonego samochodu, warto rozważyć skorzystanie z pomocy eksperta.