Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Nadchodzą mrozy – jak przygotować auto?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Nadchodzą mrozy – jak przygotować auto?

Zima to trudny czas nie tylko dla kierowców, ale też… dla samochodów. Niskie temperatury, śnieg czy posypane solą drogi – wszystko to powoduje, że zimą kierowcy muszą nieco bardziej zadbać o swoje samochody. Tym bardziej, że według meteorologów nadchodzą mrozy – i to takie, od których większość z nas zdążyła się już odzwyczaić. Warto więc wiedzieć, jak przygotować auto na niskie temperatury – nawet jeśli, wbrew zapowiedziom, zima okaże się łaskawa, a mrozy nie będą nam dokuczać. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych metod, dzięki którym Twoje auto poradzi sobie nawet w najmroźniejszą zimę – i nie chodzi tylko o wymianę opon!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Problemy z akumulatorem? Zapobiegaj im!

Chyba większości kierowców zdarzyła się kiedyś sytuacja, kiedy w mroźny poranek wsiedli do samochodu, a ten… po prostu nie chciał odpalić. Jaka jest pierwsza myśl w takim momencie? Oczywiście "akumulator padł" – i słusznie. W większości przypadków winowajcą w takiej sytuacji jest właśnie akumulator. Jeśli jest on w słabej kondycji, poranny rozruch silnika przy niskiej temperaturze może okazać się dla niego zbyt trudnym zadaniem.

Co zrobić? Przede wszystkim jeszcze przed nadejściem zimy upewnij się, w jakim stanie jest akumulator – szczególnie jeśli służy Ci on już od dobrych kilku lat. Stan akumulatora można zbadać przy pomocy miernika. Usługę tę wykonać można w każdym warsztacie, często w bardzo niskiej, wręcz symbolicznej cenie. Jeżeli akumulator okaże się zużyty, warto wymienić go na nowo, aby mieć pewność, że w zimowe poranki auto będzie gotowe do jazdy.

Sprawdź stan hamulców

Dobrze działające hamulce to gwarancja bezpieczeństwa, a zimą ich sprawność nabiera jeszcze większego znaczenia. Jeszcze przed nadejściem zimy upewnij się, że z hamulcami w Twoim aucie wszystko jest w porządku. Przed zimą sprawdź tarcze i klocki hamulcowe, szczególnie jeśli nie były wymieniane od dawna. Możesz również sprawdzić poziom płynu i stan przewodów hamulcowych, aby mieć 100% pewności, że wszystko działa prawidłowo.

Zadbaj też o hamulec ręczny. Zimą podwozie auta jest często zawilgocone, a woda może przenikać również do elementów hamulca ręcznego. Jeśli na noc zaciągniesz hamulec, a mrozy sprawią, że woda zamarznie, rano możesz mieć spory kłopot. Postaraj się również parkować w takich miejscach, gdzie nie musisz zaciągać ręcznego, szczególnie jeśli zapowiada się bardzo mroźna noc.

Zajrzyj pod maskę

Przede wszystkim sprawdź poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego i innych ważnych płynów, które mają duże znaczenie dla prawidłowej pracy silnika. Szczególne znaczenie ma płyn chłodniczy. Co prawda dobry płyn chłodniczy poradzi sobie nawet w niskich temperaturach, jednak pod jednym warunkiem – musi być świeży. Jeśli nie był wymieniany od dawna, w mroźną noc może zamarznąć. Zużyty płyn może wymienić na nowy lub dodać do niego odpowiedni koncentrat.

Przy okazji upewnij się, czy filtra paliwa i filtr powietrza nie wymagają wymiany. Warto także zastanowić się nad wymianą filtra kabinowego, jeśli zimą chcesz oddychać czystym powietrzem. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest filtr kabinowy węglowy, który dobrze oczyszcza i zapobiega nadmiernemu przedostawaniu się do auta zanieczyszczeń i nieprzyjemnych zapachów. W większości przypadków filtr kabinowy wymienisz samodzielnie – najczęściej z siedzenia pasażera.

Wyposaż się w odmrażacze

To proste i tanie preparaty, które warto mieć – szczególnie, jeśli zimą zostawiasz auto na noc na zewnątrz, a nie w garażu. Jeśli nie chcesz każdego ranka męczyć się przy skrobaniu szyb czy szarpać drzwi, które nie chcą się otworzyć, odmrażacze z pewnością przypadną Ci do gustu.

Wystarczy, że klamki i uszczelki drzwi spryskasz odmrażaczem do zamków, a szyby – odmrażaczem do szyb. Już po kilku sekundach z łatwością otworzysz auto, a lód z szyb usuniesz bez ich nadmiernego skrobania. Jeśli dotychczas nie korzystałeś z takich preparatów, to najwyższy czas, aby się do nich przekonać. Dodatkowo możesz raz na jakiś czas smarować uszczelki drzwi wazeliną techniczną albo zwykłym olejem, aby zapobiegać ich przymarzaniu.

Zadbaj o odpowiednią widoczność

Kiedy zimą szybko robi się ciemno, często pada deszcze lub śnieg, a do tego szyby są zaparowane, widoczność potrafi być fatalna. Warto więc zrobić wszystko, aby maksymalnie ją poprawić. Przede wszystkim wymień płyn do spryskiwaczy na zimowy. Wybierz jednak ten z wyższej półki, ponieważ najtańsze zimowe płyny często mają bardzo nieprzyjemny zapach. Nieco droższe płyny nie spowodują, że od alkoholowego odoru zakręci Ci się w głowie.

Kolejna istotna kwestia to wycieraczki. Być może już w czasie jesiennych deszczów zauważyłeś, że wycieraczki w Twoim aucie nie radzą sobie najlepiej – hałasują i nie ściągają wody tak dokładnie, jak powinny. Koniecznie wymień je na nowe. Tym bardziej, że dobrej jakości wycieraczki, które nie zniszczą się podczas mrozów, kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Pamiętaj też o ich regularnym czyszczeniu, ponieważ ziarnka piasku czy resztki lodu z szyby mogą powodować powstawanie drobnych rys na szybie.

Upewnij się, że wszystkie światła działają

To jedna z tych rzeczy, które warto robić regularnie. Tym bardziej, że w codziennym pośpiechu może nam umknąć fakt, że jedno ze świateł przestało działać. Wystarczy, że w każdą niedzielę poświęcić minutę na sprawdzenie świateł. Jeśli któreś nie będzie działać, nie zwlekaj z wymianą żarówki. Zimą dobre oświetlenie ma szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa Twojego i innych użytkowników drogi.

Jeżeli światła w Twoim samochodzie świecą słabo, możesz rozważyć zakup lepszych żarówek albo pomyśleć o polerowaniu lampy, jeśli jest bardzo zmatowiała. Warto również wybrać się na stację diagnostyczną i sprawdzić ustawienie świateł. Niestety, problem nieprawidłowego ustawienia świateł i w efekcie oślepiania innych kierowców jest bardzo poważny i w sezonie zimowym daje się we znaki, warto więc poświęcić nieco czasu na zadbanie także o tę kwestię.

Jak przygotować auto na zimę – podsumowanie

Choć przygotowanie auta na zimę może wymagać nieco czasu i środków finansowych, warto zadbać o to, aby auto było naprawdę gotowe na mrozy. Dzięki temu zadbasz nie tylko o swój komfort w mroźne poranki, ale też o bezpieczeństwo. A wiosną Twoje auto będzie w świetnej kondycji i na nowo będziesz mógł cieszyć się jazdą w dobrych warunkach pogodowych!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty