Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Samochód nowy czy używany? Wady i zalety

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Samochód nowy czy używany Wady i zalety

Zakup nowego samochodu zwykle wiąże się z długimi i intensywnymi rozważaniami. Analizowany jest model, który będzie najlepiej spełniał wszystkie oczekiwania, analizowany jest jego rocznik, z którym wiąże się bardzo mocno cena, ale również analizuje się to, czy kupowany będzie samochód nowy czy używany. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, które warto na spokojnie i bez emocji przeanalizować i rozważyć. Zakup samochodu to zwykle zakup na kilka lat, a takiego nie powinno się robić pod wpływem chwili.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Samochód używany

Samochód używany to przede wszystkim samochód po przejściach. Nawet najbardziej uważny i najbardziej troskliwy kierowca może mieć stłuczkę, może mieć zarysowane auto, a poza tym, jest to auto użytkowane, więc części mechaniczne są po prostu już w jakimś stopniu zużyte. Taki obrót sprawy powoduje, że auto używane może szybciej wymagać naprawy lub wymiany części, a to wiąże się z kolejnymi kosztami i inwestowaniem w zakupione auto. Czasem też trudno na pierwszy rzut oka ocenić, w jakim tak naprawdę stanie jest ten samochód. Może się bowiem okazać, że samochód ma poważne uszkodzenia, które ujawniają się dopiero na dłuższych dystansach. Być może jest ledwie zaleczony, a nie naprawiony. To wszystko, to z pewnością wady kupowania tego rodzaju aut. Niepewność, ryzyko, nieuchronna konieczność dokonywania zmian i remontów – tak można by te wady podsumować. Są jednak również zalety takiego rozwiązania. Samochód używany jest znacznie tańszy niż nowy. Mówi się, że wystarczy wyjechać z salonu sprzedaży, by samochód stracił nawet kilka tysięcy na swojej wartości. To wiele mówi o cenach i o tym, że kupując auto prosto z salonu płaci się również za sam prestiż bycia pierwszym właścicielem, a nie za realną wartość pojazdu. Kolejną zaletą samochodu używanego jest to, że jest to doskonałe rozwiązanie dla początkujących kierowców. Auta używanego trochę mniej szkoda, mniej go żal, a w przypadku młodego kierowcy trzeba się liczyć z tym, że czasem coś się gdzieś przytrze lub w coś się uderzy. Brak doświadczenia i brak wyczucia to najczęstsze przyczyny tego rodzaju uszkodzeń. Zaletą samochodu używanego może być również to, że można kupić nieco lepsze auto za mniejsze pieniądze. Nowe auto konkretnej klasy będzie znacznie droższe niż takie samo auto, tej samej klasy, ale kupione od kogoś. W ten sposób można stać się właścicielem naprawdę dobrego samochodu za nieduże pieniądze. Auto używane to również niższe koszty ubezpieczenia – nowe auta są drożej ubezpieczane przez firmy ubezpieczeniowe – oraz niższe koszty napraw. Jak widać są więc po obu stronach argumenty. Racjonalne i konkretne. A jak wygląda sprawa z nowym autem?

Przeczytaj więcej: Auto używane a wysokość OC

Nowy samochód

Nowy samochód, prosto z salonu, to z pewnością prestiż, ale prestiż za który się płaci. Przede wszystkim, jak wspomniano wcześniej, kilka tysięcy w cenie nowego samochodu to jest właśnie koszt kupowania go w salonie. Już po opuszczeniu tego miejsca, auto natychmiast traci na wartości. Nowy samochód to czasami eksperyment. Producenci wypuszczają coraz nowocześniejsze pojazdy, oczywiście wszystkie są po testach, ale nie wszystkie rozwiązania są rzeczywiście praktyczne i sensowne. Kupując nowe auto, w którym dany system dopiero został wprowadzony, trudno stwierdzić czy będzie on udogodnieniem i ułatwieniem jazdy, czy będzie utrudnieniem i utrapieniem. Nowy samochód to również wyższe koszty ubezpieczenia i napraw. Za wszystko trzeba zapłacić niemalże dwa razy tyle, ile płaciłoby się w przypadku samochodu używanego. Zaletą jednak jest gwarancja, a często również serwis danego auta. To oznacza, że w okresie gwarancji wszelkie naprawy wliczone są w cenę zakupu pojazdu i nie trzeba się niczym martwić, ani niczym przejmować. To również przyjemność z bycia pierwszym i jak dotąd jedynym właścicielem tego właśnie samochodu. Z roku na rok zmieniają się też przepisy dotyczące norm bezpieczeństwa, są one zaostrzane. Kupując nowy samochód można mieć pewność, że jest on dostosowany do aktualnie obowiązujących norm, a więc nie tylko komfort jazdy jest lepszy, ale również jej bezpieczeństwo. Decydując się na zakup nowego samochodu można też zdecydować o jego kolorze czy wyposażeniu. Przy aucie używanym nie ma takich możliwości. Trzeba kupić to, co jest i w takim kształcie czy kolorze, jakim jest. Jak widać, obydwie opcje mają swoje wady i swoje zalety. Obydwie też z pewnością znajdą swoich zwolenników i przeciwników. Tak czy inaczej, warto przed podjęciem decyzji rozważyć wszystkie argumenty, by mieć pewność, że dokonało się słusznego wyboru.

Zainteresuje Cię również:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty