Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Czy warto kupować auto z dużym przebiegiem?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Czy warto kupować auto z dużym przebiegiem?

Przebieg to jedna z najważniejszych rzeczy, na jakie zwracamy uwagę przy zakupie używanego samochodu. Nie ma co ukrywać – im mniejszy jest przebieg, tym lepiej. Jednocześnie jednak cena auta jest wyższa, jeśli jest nowszy i ma na liczniku mniej kilometrów. Może warto zastanowić się nad zakupem samochodu z nieco większym przebiegiem?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jaki przebieg można uznać za duży?

Dla większości kierowców przebieg 200 tys. kilometrów to granica, której nigdy nie przekroczą. Zakup takiego samochodu – w opinii większości – może skończyć się finansową katastrofą. Z tego powodu podczas poszukiwania auta używanego w popularnych serwisach wiele osób już na samym początku zaznacza filtr "szukaj samochodów o przebiegu do 200 tys. kilometrów".

Warto jednak podkreślić, że – przynajmniej według producentów – samochody są w stanie przejechać o wiele więcej niż 200 tys. kilometrów, i to w dobrym stanie technicznym. Oczywiście warunkiem jest to, aby właściciel regularnie dokonywał przeglądu i dbał o pojazd. Niemniej jednak najbardziej wytrzymałe samochody są w stanie wytrzymać nawet 500 tys. przebiegu. Za najbardziej trwałe uchodzą niektóre modele Volkswagena czy Mercedesa. Oczywiście każde auto ma swoją specyfikę – należy o tym pamiętać.

Jakiego przebiegu należy się bać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To, jaki przebieg można uznać za problematyczny, zależy od wielu innych czynników – od marki i modelu, od żywotności danego auta, od tego, jak sprawują się dane samochody przy większym przebiegu itp. Innymi słowy najważniejszy jest stan techniczny, w jakim znajduje się samochód. Może okazać się, że będzie on fatalny nawet przy niewielkim przebiegu – i odwrotnie, przy bardzo dużym przebiegu stan techniczny może być świetny.

Uznaje się, że przy przebiegu do 100 tys. kilometrów samochód jest prawie jak nowy. Kiedy takie auto trafi do sprzedaży, błyskawicznie znajduje kupca. Czy słusznie kierowcy obawiają się aut, które mają więcej niż 200 tys. kilometrów? Niekoniecznie. W przypadku współczesnych samochodów 200 tys. kilometrów to dopiero pożycia – a czasem nawet nieco mniej niż połowa. Powstaje zatem pytanie, czy warto zdecydować się na zakup takiego samochodu?

Czy warto kupować auto z dużym przebiegiem?

Poszukując odpowiedzi na pytanie, czy warto zdecydować się na zakup samochodu z dużym przebiegiem, warto zastanowić się nad ważną kwestią. Otóż samochód taki mógł być wykorzystywany albo do użytku prywatnego, albo w celach służbowych.

Jeśli auto było używane przez osobę prywatną, a wszystkie dokumenty potwierdzają, że właściciel dbał o samochód, to można rozważyć taki zakup. Z reguły już na początku widać, że auto jest zadbane – zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Jeżeli jednak samochód był wykorzystywany w celach służbowych, decyzja o zakupie może być ryzykowna. Z jednej strony oczywiście auto musiało być regularnie serwisowane, jednak z drugiej – użytkowane było naprawdę intensywnie, przez co może być mocno wyeksploatowane. Samochody służbowe często nie są również szanowane przez kierowców.

Kluczowa jednak jest odpowiedź na pytanie, jakiego auta poszukujesz. Jeżeli ma to być tanie auto, na przykład do kilku tysięcy złotych, które będzie wykorzystywane tylko po to, aby dojechać nim kilka kilometrów do pracy czy do supermarketu, to można zdecydować się na zakup. Tym bardziej, jeśli masz też drugi, lepszy samochód, którym możesz wybrać się w dłuższą trasę, a auto z dużym przebiegiem ma być tylko "uzupełnieniem", kiedy dwoje domowników potrzebuje samochodu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

No właśnie – na co zwrócić uwagę przy zakupie samochodu z dużym przebiegiem? Przed podjęciem decyzji o zakupie warto bardzo dokładnie obejrzeć samochód i sprawdzić, czy jego stan techniczny i wygląd wnętrza odpowiadają temu przebiegowi. Dzisiaj cofanie licznika zdarza się niezwykle rzadko, a wszystkie informacje na temat pojazdu można znaleźć w specjalnych bazach danych. Nie ma więc dużego ryzyka, że auto ma cofnięty licznik – choć oczywiście nadal istnieje. O tym, jak sprawdzić przebieg auta, poczytasz na naszym blogu.

Bardzo dobrym pomysłem jest odwiedzenie zaufanego warsztatu. Mechanik sprawdzi, w jakim stanie jest samochód i doradzi Ci, czy warto go kupić, czy może jednak lepiej poszukać czegoś innego. Dowiedz się między innymi, w jakim stanie jest silnik, czy elementy nie wymagają wymiany, czy pod autem nie pojawia się rdza oraz czy po podłączeniu do urządzenia diagnostycznego nie pojawiają się błędy. To istotna informacja, dzięki której po zakupie możesz uniknąć kosztownych napraw.

Auto z dużym przebiegiem – podsumowanie

W niektórych sytuacjach zakup nieco starszych aut, które mają duży przebieg, nie jest złym pomysłem. Takie samochody z reguły są tanie, a na rynku znaleźć można modele, które są w dobrym stanie technicznym i nie wymagają dodatkowych inwestycji. Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że samochód z przebiegiem ponad 200 tys. kilometrów będzie już wyeksploatowany i nie będzie działał tak, jak nowe auto z salonu – czy nawet jak auto z przebiegiem poniżej 100 tys. kilometrów. Warto więc dokładnie zastanowić się nad takim zakupem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty