Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Samochody za kwotę wolną od podatku

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Samochody za kwotę wolną od podatku

Kwota wolna od podatku w Polsce jest o wiele niższa, niż w większości krajów na świecie. W 2020 roku wynosiła ona 3091 PLN. Dla porównania na Słowacji kwota wolna od podatku wynosi aż… 189000 PLN. O ile w innych krajach kwota ta jest wystarczająca, aby kupić dobrej jakości auto, o tyle w Polsce może być z tym ciężko. Mimo to warto sprawdzić, jakie samochody można kupić w Polsce za kwotę wolną od podatku.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kwota wolna od podatku w Polsce i w Europie

Podniesienie kwoty wolnej od podatku to jedna z najczęściej padających obietnic wyborczych. Niestety, często okazuje się, że Polacy nie mają co liczyć na jej podniesienie. Owszem, kwota ta jest podnoszona, jednak z reguły tylko dla niewielkiej części społeczeństwa. W efekcie większość Polaków nadal kwalifikuje się do kwoty wolnej od podatku w wysokości zaledwie 3091 PLN.

Co bardzo ważne, kwota wolna od podatku w Polsce jest jedną z najniższych na świecie. W większości krajów wynosi ona od kilku do kilkunastu tysięcy EUR. Doskonałym przykładem może być Słowacji, gdzie od 1 stycznia 2020 roku kwota ta wynosi 4414 EUR, czyli około 18900 PLN. Kwota wolna od podatku w Niemczech wynosi 9408 EUR dla singli i 18816 EUR dla małżeństw. W Wielkiej Brytanii kwota ta wynosi 18500 funtów, czyli około 60000 PLN.

Nic zatem dziwnego w tym, że samochód, który możemy kupić w Polsce za kwotę wolną od podatku, będzie mocno odbiegał od auta, które można nabyć za kwotę wolną od podatku w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Zgodnie z obietnicami wyborczymi Rafała Trzaskowskiego podczas wyborów w 2020 roku, kwota ta ma zostać podniesiona do 8000 zł – dla osób, które zarabiają od 30 000 do 65 000 zł rocznie. Za 8000 z pewnością można kupić lepsze auto niż za 3019 PLN. Sprawdźmy, jaki samochód możemy nabyć w Polsce za obowiązującą obecnie kwotę wolną od podatku.

Jakie auto za 3091 PLN można (i warto) kupić?

Choć nieco ponad 3000 PLN nie jest spektakularną kwotą, szczególnie jeśli planujemy kupić samochód, to z pewnością można nabyć za to jakiś pojazd. Jak się okazuje, jest w czym wybierać. Wystarczy wejść na jeden z popularnych serwisów, służących do sprzedaży i zakupu aut i wybrać cenę od 3000 do 3100 PLN. Warto również zaznaczyć, że interesują nas auta bezwypadkowe.

Co ciekawego za kwotę wolną od podatku w Polsce możemy tam znaleźć? Wybór jest spory – uwagę zwraca m.in. Opel Corsa, dostępny od 3000 PLN. W tym przedziale cenowym auta te mają około 15-20 lat, a ich przebieg mocno przekracza 200 000 km. Niemniej jednak Opel Corsa jest autem dość popularnym na polskich drogach, można więc liczyć na niskie koszty części i naprawy, jeśli ta będzie konieczna. Osoby, które szukają prostego auta i nie mają zbyt dużych wymagań, mogą być zadowolone z tego zakupu.

Za tę kwotę można także nabyć Volkswagena Passata, który z pewnością zainteresuje wiele osób. W tym przedziale cenowym będą to jednak auta, które są już pełnoletnie, z przebiegiem ponad 250 000 km, a nawet 300 000 km. Za 3000 PLN można jednak znaleźć Passata w niezłym stanie, z silnikiem 1.9 TDI, a nawet – jak się okazuje – z dodatkowym kompletem opon i alufelgami. Młodzi kierowcy z pewnością zainteresują się tym autem.

Co jeszcze znajdziemy za kwotę wolną od podatku? Zwolennicy nieco bardziej komfortowych, choć leciwych rozwiązań, być może zwrócą uwagę na dostępne w tej cenie Mercedesy klasy E. Jest to jednak opcja dla odważnych, bo w tej cenie Mercedesy potrafią mieć nawet 4000 000 km przebiegu.

Oprócz wymienionych aut w cenie do 3100 PLN możemy znaleźć też takie samochody, jak Skoda Fabia, Skoda Octavia, Ford Focus (często z małymi uszkodzeniami). Trafia się także dwudziestoletnia Toyota Avensis, często z przebiegiem ponad 250 000 km. Warto pamiętać, że decydując się na starszy samochód, ubezpieczenie OC może kosztować więcej – z uwagi na fakt, że auto to nie jest już tak bezpieczne.

Samochód za kwotę wolną od podatku – czy warto?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie – w końcu to, jakie auto kupimy, zależy przede wszystkim od stanu naszego portfela. Jedno jest pewne: za tę kwotę nie sposób kupić niezawodnego auta w dobrym stanie, chyba że ktoś ma naprawdę wyjątkowe szczęście i trafia na sprzedawcę, który chce szybko pozbyć się swojego auta i kupić coś innego. Trzeba się trochę nagimnastykować, aby kupić samochód w kwocie wolnej od podatku, który zapewni bezpieczeństwo, a także – w miarę możliwości – komfort jazdy. Nie ma co ukrywać – gdyby kwota od podatku w Polsce była podobna do tych, jakie są w Niemczech, w Wielkiej Brytanii czy na Słowacji, to zestawienie wyglądałoby zupełnie inaczej.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty