Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak odzyskać zniżki OC za jazdę służbowym autem?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Jak odzyskać zniżki OC za jazdę służbowym autem?

Jazda służbowym samochodem ma mnóstwo zalet, dlatego wiele osób – jeśli tylko ma taką możliwość – całkowicie rezygnuje z prywatnego auta. Niestety, takie rozwiązanie ma też jedną wadę. Chodzi oczywiście o zniżki OC, a raczej o ich brak, kiedy jeździmy wyłącznie zarejestrowanym na firmę pojazdem. Co w sytuacji, jeśli w końcu decydujemy się na zakup własnego, prywatnego samochodu? Czy istnieje możliwość, aby odzyskać zniżki OC za jazdę służbowym autem i jak to zrobić?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czym są zniżki OC?

Zniżki OC to specjalny rabat, który przyznawany jest kierowcom za każdy rok bezszkodowej jazdy. W zależności od firmy ubezpieczeniowej mogą być naliczane od razu po wykupieniu ubezpieczenia lub na przykład po osiągnięciu pewnego wieku. Po każdym roku, kiedy kierowca będzie korzystał z samochodu i nie spowoduje żadnej stłuczki ani tym bardziej poważniejsze kolizji drogowej, zniżki rosną. W efekcie po kilku latach mogą wynieść nawet 50%, a czasem 60%, co w istotny sposób wpływa na obniżenie ceny ubezpieczenia OC.

Na co zwracają uwagę ubezpieczyciele?

Co istotne, zniżki przypisane są konkretnemu kierowcy, a nie samochodowi. Jeśli więc dany kierowca, posiadający 50% zniżek OC, zdecyduje się na zakup innego samochodu, nowe auto również będzie mógł ubezpieczyć ze zniżką. Należy wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają swoje własne systemy naliczania zniżek. Może się więc zdarzyć, że w jednej firmie zniżki wynoszą 30%, a w innej 50%. Na co zwracają uwagę ubezpieczyciele? Przede wszystkim na staż za kierownicą, ale też na wiek. W niektórych firmach zniżki naliczane są od 22 roku życia, a w innych dopiero od 26.

W wielu firmach można również skorzystać z możliwości ubezpieczenia zniżek. Dzięki takiej usłudze nawet w sytuacji, gdy kierowca spowoduje drobną stłuczkę, zniżki nie przepadną. To bardzo dobre rozwiązanie, gdyż czasem wystarczy chwila nieuwagi, a stłuczki gromadzone są przez kilka lat. Przed zakupem ubezpieczenia OC warto sprawdzić, która firma zaoferuje najbardziej korzystne zniżki, ponieważ mogą one obniżyć cenę polisy nawet o połowę.

Jak sprawdzić posiadane zniżk?

Nie wiesz, w jaki sposób możesz sprawdzić posiadane zniżki OC? Istnieje kilka metod, aby szybko to zweryfikować. Przede wszystkim możesz pobrać zaświadczenie ze strony internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Znajduje się w nim dokładna informacja o historii ubezpieczeniowej z ostatnich pięciu lat. Aby wygenerować taki dokument, należy najpierw zarejestrować się na stronie UFG i uwierzytelnić konto, jednak całość nie powinna zająć więcej niż kilka minut.

Wielu kierowców, którzy chcą sprawdzić swoje zniżki OC, zagląda po prostu do ostatniej polisy. Niestety, kierowcy korzystający z służbowego auta nie mają takiej możliwości, ponieważ pojazd zarejestrowany jest na firmę pracodawcy. No właśnie – czy można liczyć na zniżki OC, jeżeli korzystało się wyłącznie z służbowego auta?

Zniżki OC za jazdę służbowym autem

Samochód służbowy to świetne rozwiązanie. Niejednokrotnie to pracodawca opłaca raty leasingu, ubezpieczenie, serwis czy drobne naprawy, a pracownik musi jedynie zadbać o poziom paliwa – często zakupionego na fakturę. Niestety, taka sytuacja ma też swoje ciemne strony. W momencie, kiedy kierowca kupuje swoje prywatne auto, może mieć spory kłopot z uzyskaniem zniżek – w końcu dotychczas użytkowany pojazd zarejestrowany był na pracodawcę. Czy istnieje możliwość, aby podczas ubezpieczania prywatnego samochodu skorzystać ze zniżek OC za jazdę służbowym autem?

Udowodnienie swojego stażu za kierownicą służbowego samochodu jest trudne, ale nie jest niemożliwe. Warto to zrobić, szczególnie jeśli jeździło się autem służbowym przez wiele lat, a w tym czasie nie spowodowało się żadnej kolizji. Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest znalezienie firmy, która uwzględnia zniżki za służbowy samochód. Oprócz tego warto poprosić pracodawcę o to, aby wskazać kierowcę jako głównego użytkownika służbowego samochodu. Co istotne, nawet po fakcie pracodawca może wystawić specjalne oświadczenie.

Stłuczka firmowym autem – kto traci zniżki?

To kolejna wątpliwość, która dopada wielu kierowców korzystających z służbowego samochodu. Jeśli samochód zarejestrowany jest na firmę i któryś z pracowników spowoduje stłuczkę, to nie kierowca traci zniżki,a le firma. Jednocześnie jednak firma zobowiązana jest do przekazania informacji o tym, kto spowodował kolizję, do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W późniejszym czasie, kiedy kierowca taki chce ubezpieczyć swoje prywatne auto, firmy ubezpieczeniowe mają wgląd do tej informacji.

Jeśli dany kierowca przypisany był do auta służbowego lub je ubezpieczał, a autem spowodował kolizję, to możliwa jest utrata zniżek na samochód prywatny. Warto więc dokładnie zastanowić się nad tym, czy takie rozwiązanie się opłaca. Jeśli natomiast auto służbowego używano przez kilka lat bez żadnego szkody, zdecydowanie warto zawalczyć o zniżki OC.

Służbowe auto a zniżki OC – podsumowanie

Jak widać, wykorzystanie zniżek OC za jazdę służbowym autem podczas ubezpieczania prywatnego samochodu może być bardzo skomplikowane. O ile jazda samochodem służbowym jest bardzo opłacalna, o tyle warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw. Posiadanie prywatnego samochodu to duży komfort, dlatego też wiele osób decyduje się na jazdę częściowo pojazdem służbowym, a częściowo prywatnym. W takiej sytuacji nie ma żadnego kłopotu z zniżkami OC – zakładając oczywiście, że jazda była bezszkodowa.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty