Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Skrzynia biegów – manualna czy automatyczna?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Skrzynia biegów – manualna czy automatyczna?

Wybór skrzyni biegów to jeden z największych dylematów, przed jakimi stają kierowcy. Wiele osób uważa, że nic nie zastąpi tradycyjnej, manualnej skrzyni biegów, która daje największą przyjemność z jazdy. Inni z kolei nie wyobrażają sobie życia bez wygodnej skrzyni automatycznej. Jak jest naprawdę? Czym dokładnie różni się skrzynia automatyczna od manualnej i jaką decyzję podjąć, aby później nie żałować?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Automatyczne skrzynie biegów coraz bardziej popularne?

Jeszcze kilkanaście lat temu automatyczne skrzynie biegów kojarzone były w Polsce z luksusem i egzotyką. Osoby, które mogły pozwolić sobie na taki samochód, musiały być naprawdę bardzo zamożne. Jednak sytuacja ta diametralnie się zmieniła. Dzisiaj samochody z automatyczną skrzynią biegów stają się coraz bardziej popularne, a ich cena nie jest zauważalnie wyższa od aut z manualną skrzynią. Szacuje się, że obecnie nawet kilkanaście procent samochodów na polskich drogach posiada automatyczną skrzynię biegów. Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu automat dotyczyły w większości aut sportowych i należących do klasy premium. Dzisiaj różnica pomiędzy ceną aut z automatyczną i manualną skrzynią biegów się zaciera, a chęć dbania o własny komfort Polaków staje rośnie – stąd też rosnące zainteresowanie samochodami z automatyczną skrzynią biegów.

Przewaga manualnej skrzyni biegów nad automatyczną

Podstawowym argumentem, używanym przez osoby, które cenią sobie manualną skrzynię biegów, jest przyjemność z jazdy. Wielu kierowców uważa, że to właśnie możliwość sterowania biegami stanowi cały urok prowadzenia samochodu. Osoby, które lubią jeździć samochodem, cenią sobie możliwość lepszego wyczucia auta – manualna skrzynia biegów zapewnia bezpośrednie, mechaniczne sprzężenie silnika z kołami, przez co można sprawniej sterować autem – przykładem może być tutaj jazda na niższych obrotach, która zapewnia o wiele większe przyspieszenie. Choć rozwiązanie to nie jest ekonomiczne, nie ma kierowcy, który nigdy by z niego nie skorzystał – niestety, w przypadku automatycznej skrzyni biegów tego rodzaju zabiegi nie są (jeszcze) możliwe. Niemożność wykorzystania dynamiki silnika to jeden z głównych powodów, dla których tak wielu kierowców pozostaje wiernych manualnej skrzyni biegów. Innym argumentem, przemawiającym na korzyść manualnej skrzyni, ma być niższe zużycie paliwa oraz mniejsza awaryjność. Wielu kierowców obawia się samochodów z automatyczną skrzynią biegów – przede wszystkim ze względu na wysokie koszty naprawy w przypadku ewentualnej usterki automatu. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że automatyczne skrzynie biegów są nieustannie unowocześniane, co wpływa na stopniowe zmniejszanie zużycia paliwa oraz na obniżanie awaryjności skrzyni. Co bardzo ważne, w przypadkach wielu aut klasy premium producenci coraz rzadziej oferują auta z manualną skrzynią biegów – co może obrazować pewien trend, w którym w ciągu kilku lub kilkunastu lat manualne skrzynie biegów staną się rozwiązaniem przestarzałym.

A może to automatyczna skrzynia biegów jest lepsza?

Choć wiele osób nie wyobraża sobie życia (albo przynajmniej prowadzenia samochodu) bez manualnej skrzyni biegów, grono osób, które doceniają automat, stale rośnie. Podstawowym argumentem jest oczywiście większy komfort jazdy – bez konieczności stałej zmiany biegów i używania sprzęgła. Samochód sam dostosowuje się do prędkości jazdy. W szczególności w ruchu miejskim automatyczna skrzynie może podnieść komfort – nieustanne zmiany tempa sprawiają, że zmiana biegów jest konieczna bardzo często. Automat zapewnia większą płynność jazdy – na przykład w korku, kiedy to ciągła zmiana biegu z pierwszego na drugi i odwrotnie często staje się męcząca (nie wspominając o bólu kolana po godzinie spędzonej w korku). Obecnie coraz więcej osób przesiada się z auta z manualną skrzynią biegów do samochodu z automatem. Taka zmiana nie powinna sprawić problemu doświadczonym kierowcom – wystarczy pamiętać o tym, aby nie używać lewej nogi. I tutaj głosy są podzielone – niektórzy chętnie wróciliby do manualnej skrzyni biegów, inni z kolei nie mogą przestać zachwycać się komfortem, jaki daje skrzynia automatyczna. Przed zakupem auta z automatem warto je wypróbować – na przykład pożyczyć samochód z automatyczną skrzynią lub wybrać się na jazdę próbną. Dzięki temu można uniknąć rozczarowania, kiedy po zakupie okaże się, że manualna skrzynia biegów była dla danego kierowcy o wiele lepszym rozwiązaniem. Choć o automatycznych skrzyniach biegów mówi się z reguły w kontekście ich zalet, nie są one pozbawione wad. Bardziej świadomi kierowcy mówią o największej z nich – ewentualna naprawa lub wymiana automatycznej skrzyni biegów to ogromny koszt – o wiele większy niż w przypadku tradycyjnego manuala. Jeszcze kilka lat temu automatyczne skrzynie biegów były o wiele mniej nowoczesne niż obecnie – powodowały bardzo duże spalanie, uniemożliwiały rozwijanie maksymalnej prędkości i charakteryzowały się mniejszą trwałością. Skrzynie biegów montowane w nowych autach w większości pozbawione są tych wad, jednak decydując się na zakup samochodu z automatyczną skrzynią biegów należy pamiętać o tym, że regularny przegląd i serwisowanie są niezbędne.

Skrzynia biegów dla niedoświadczonego kierowcy

Automatyczna skrzynia biegów jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero uzyskały prawo jazdy i nie mają jeszcze doświadczenia w prowadzeniu samochodu. Osoby takie mogą mieć problem z jednoczesnym skupieniem się na tym, co dzieje się na drodze oraz na ciągłej zmianie biegów – szczególnie kiedy obok nie ma już czujnego instruktora jazdy. Automatyczna skrzynia biegów to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala młodym osobom na zdobywanie doświadczenia w poruszaniu się po mieście. Z drugiej jednak strony pojawiają się liczne głosy, że rozpoczynanie kariery kierowcy od jazdy autem z automatyczną skrzynią biegów jest błędem, ponieważ z biegiem czasu opanowanie manualnej skrzynie biegów może sprawiać coraz większe trudności. Decyzja o wyborze skrzyni biegów w aucie dla młodego kierowcy, który dopiero uczy się jeździć sprawnie, jest kwestią indywidualną – niektóre osoby doskonale radzą sobie z manualną skrzynią, inne nie potrafią skupić się na prowadzeniu i zmianie biegów. Idealnym rozwiązaniem jest zdobywanie doświadczenia w dwóch rodzajach samochodów – dzięki temu w przyszłości prowadzenie auta z jednym lub drugim typem skrzyni nie będzie sprawiało kłopotów.

Skrzynia biegów – manualna czy automatyczna?

Wybór rodzaju skrzynie biegów w samochodzie to kwestia bardzo indywidualna – tak naprawdę każdy kierowca ma inne odczucia i przemyślenia na ten temat, dlatego nie istnieje tutaj jedno uniwersalne rozwiązanie. Niektórzy kierowcy z pewnością chętnie skorzystają z automatycznej skrzyni biegów, inni z kolei pozostaną przy manualnej tak długo, jak będzie to możliwe. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że popularność automatycznych skrzyń biegów błyskawicznie rośnie, a najnowsze auta wyposażone są w automat – a zatem wszyscy zwolennicy manualnej skrzyni biegów powinni cieszyć się możliwością korzystania z niej, dopóki nie stanie się starszą, gorszą wersją swojej następczyni – skrzyni automatycznej.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty