Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Kuny w samochodzie! Sposoby na zwierzęta niszczące auta

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Kuny w samochodzie! Sposoby na zwierzęta niszczące auta

Zauważyłeś, że w ostatnim czasie w Twojej okolicy pojawiły się kuny? A może ktoś z Twoich znajomych lub sąsiadów skarżył się, że kuna pogryzła kable w jego samochodzie, przez co auto jest poważnie uszkodzone? Niestety, kuny domowe – pomimo sympatycznego wyglądu – są prawdziwym utrapieniem dla kierowców. Sprawdź, jak chronić przed nimi swoje auto.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sympatyczna kuna może spowodować sporo szkód

Choć na pierwszy rzut oka kuna może wyglądać jak bardzo sympatyczne zwierzę, wrażenie to może szybko minąć. Kuny, nazywane także kamionkami, to ssaki drapieżne z rodziny łasicowatych. Oryginalnie pochodzą one z Azji, jednak obecnie można spotkać je niemal w całej Europie. Co więcej, obecnie kuny zamieszkują miejsca coraz bliżej ludzi, a coraz częściej można spotkać je nawet w centrach dużych miast.

Sytuacja wygląda tutaj podobnie jak w przypadku dzików – popołudniowe przechadzki po mieście przestają być dla tych zwierząt czymś dziwnym. Obecność ludzi pozwala dzikim zwierzętom na łatwiejsze znalezienie pokarmu czy schronienia w środku zimy. W przypadku kuny domowej idealnym schronieniem okazuje się być… samochód.

Prawdopodobnie Tobie również przydarzyła się kiedyś taka sytuacja – dopiero co zaparkowałeś auto, a już w pobliżu pojawił się osiedlowy kot. Gdy się oddaliłeś, on ułożył się wygodnie pod Twoim samochodem, wygrzewając się w cieple silnika. Podobnie jest z kunami – z tą jednak różnicą, że koty nie gryzą kabli i nie niszczą samochodów. A kuny – wręcz przeciwnie.

Kable to prawdziwy rarytas, czyli kosztowny posiłek kuny

Jedną z najczęstszych szkód, wyrządzanych przez kuny, jest pogryzienie kabli w samochodzie. Kiedy zwierzę jest na tyle przemarznięte, że chce jak najszybciej się ogrzać, rozgrzany silnik samochodu wydaje się być idealnym sposobem na podniesienie temperatury ciała. Z reguły kuny najpierw dostają się pod wnętrze auta, jednak często starają się dostać do wnętrza silnika, który jest najcieplejszy. A kiedy kunie zaczyna być ciepło, powoli rozgląda się ona za jakąś przekąską. Dalszy scenariusz jest łatwy do przewidzenia – tym bardziej, że samochodowe kable to dla kuny prawdziwy przysmak.

Najczęściej kuny dostają się pod maskę auta przez podwozie, a następnie przeciskają się pomiędzy poszczególnymi częściami. Jakie elementy najczęściej są niszczone przez kuny? Z reguły są to przewody elektryczne, izolacje, rozrusznik, rurki od płynu chłodniczego czy płynu do spryskiwaczy. Zdarza się także, że kuna pogryzie opony lub przewody paliwowe.

W jakich miesiącach kuny atakują samochody?

Do największej ilości zniszczeń, spowodowanych przez kuny, dochodzi późną jesienią i wczesnym latem. To właśnie wtedy samice zaczynają uczyć młode, w jaki sposób mogą znaleźć pożywienie. Jesienią większość młodych orientuje się, że w samochodach nie znajduje się żadne pożywienie, więc do ataków dochodzi rzadziej. Niestety, kiedy zaczyna się sezon zimowy, problem powraca, ponieważ rozgrzany samochód stanowi wręcz idealne schronienie przed mrozem.

Najczęściej ofiarą kun padają samochody zaparkowane w pobliżu lasów, pól i łąk. To tam zwierzęta te spędzają najwięcej czasu. Niemniej jednak obecnie coraz częściej zapuszczają się one do centrów miast, a – z uwagi na niewielkie rozmiary i spryt kun – niejednokrotnie znajdują sobie one schronienie w garażach. Nie dziwi więc fakt, że nawet w przypadku aut zaparkowanych w garażach podziemnych może zdarzyć się, że kuna pogryzie kable.

Kuny są zwierzętami terytorialnymi i lubią wracać w to samo miejsce. Jeśli więc zauważyłeś, że na Twoim aucie pojawiły się ślady po łapkach kun lub jeśli zwierzęta uszkodziły Twoje auto, musisz zadbać o usunięcie ich zapachu. W przeciwnym wypadku kuna szybko wróci – i być może dokona kolejnych zniszczeń. Specyficzny zapach może także stanowić zaproszenie dla innych osobników. Aby całkowicie usunąć zapach, niezbędne jest przeprowadzenie specjalistycznego czyszczenia.

W jaki sposób chronić samochód przed atakiem kuny?

Na forach internetowych można znaleźć różnego rodzaju domowe sposoby na kuny w samochodzie. Niektórzy zalecają zawieszenie pod autem kostki do WC, inni woreczka z sierścią psa, a jeszcze inni… ząbków czosnku. Niestety, sposoby te mają jedną wspólną cechę – są nieskuteczne.

A zatem w jaki sposób można zabezpieczyć samochód przed kuną?

  • Preparaty odstraszające kuny

W sklepach dostępne są specjalne preparaty odstraszające kuny. Należy pamiętać o tym, aby aplikować płyn regularnie zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ z czasem zapach może stawać się bardziej intensywny.

  • **Odstraszacz ultradźwiękowy **

Innym sposobem może być montaż odstraszacza ultradźwiękowego. Wydaje on dźwięki o częstotliwości, które dla kun jest nie do wytrzymania, jednak dla ludzi jest właściwie niesłyszalna. Cena takiego odstraszacza wynosi z reguły od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Uwaga: w niektórych sklepach dostępne są także płytki, które rażą zwierzęta prądem. Takie metody są wysoce niehumanitarne i nie zaleca się ich stosowania – tym bardziej, że ich ofiarą może paść nie tylko kuna, ale także domowy pies, kot lub inny zwierzak. Należy także pamiętać, że kuny domowe są pod ochroną, a zatem stosowanie trucizn czy płytek jest niedopuszczalne i może nieść za sobą konsekwencje prawne.

Autocasco a zniszczenia spowodowane przez zwierzęta

Biorąc pod uwagę, że kierowcy mają do dyspozycji niewiele sposobów na zabezpieczenie auta przed kunami, odpowiednie ubezpieczenie AC samochodu wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Wiele osób uważa, że ochrona przed dzikimi zwierzętami to jeden z najbardziej niepotrzebnych elementów ubezpieczenia Autocasco. Pogląd ten z reguły bywa weryfikowany w momencie, kiedy na przykład kuna lub inne dzikie zwierzę pogryzie kable w samochodzie lub uszkodzi pojazd w inny sposób. Jeśli dodatkowo okaże się, że koszty naprawy będą bardzo wysokie, AC okazuje się wyjątkowo przydatne. Co prawda na uszkodzenia samochodu przez dzikie zwierzęta bardziej narażeni są mieszkańcy miejscowości czy dzielnic, znajdujących się blisko lasu, jednak taka sytuacja może przytrafić się każdemu. Kto wie, kiedy przyda się taka ochrona?

Niestety, nie we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych polisa Autocasco obejmuje tego typu uszkodzenia. Przed podpisaniem umowy AC z ubezpieczycielem warto dokładnie sprawdzić, czy dana polisa zapewnia ochronę w sytuacji, kiedy na przykład kuna pogryzie kable w samochodzie. W ten sposób zapewnimy sobie najlepszą ochronę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty