Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Sposoby na porysowany lakier – Jak usunąć drobne rysy? Jak zabezpieczyć auto?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Sposoby na porysowany lakier – Jak usunąć drobne rysy? Jak zabezpieczyć auto?

Zauważyłeś, że na lakierze Twojego auta pojawiły się drobne rysy i chciałbyś jak najszybciej się ich pozbyć? A może od pewnego czasu wiesz, że lakier jest porysowany, ale planujesz sprzedaż i chcesz trochę poprawić wygląd pojazdu? Dowiedz się, jak usunąć drobne rysy i jak zabezpieczyć auto przed ich powstawaniem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jak usunąć drobne rysy?

Usunięcie drobnych rys na lakierze samochodu nie musi być skomplikowane. Z reguły wystarczy wygospodarować na to trochę czasu i przygotować odpowiedni sprzęt. To jednak nie wszystko. Jak krok po kroku usunąć drobne rysy?

Zidentyfikuj problem

Przede wszystkim postaraj się sprawdzić, jak duża i jak głęboka jest dana rysa. Najczęściej rysy na lakierze powstają, gdy uderzymy drzwiami o coś, co znajduje się na parkingu, gdy ktoś zahaczy o lakier walizką lub rowerem lub gdy ktoś zbyt gwałtownie otworzy drzwi na parkingu, stając obok nas. Oczywiście przyczyn może być o wiele więcej, jednak kluczowe jest to, aby określić, w jakim miejscu na lakierze zlokalizowana jest dana rysa i jaką ma głębokość – oczywiście orientacyjnie. Jeśli chcesz sprzedać auto lub poprawić jego wygląd, możesz przy okazji postarać się usunąć wszystkie istniejące rysy.

Jak ustalić głębokość rysy? Bardzo często zarysowania, które bardzo źle wyglądają, okazują się być powierzchowne. Zacznij od dokładnego wyczyszczenia zarysowanego miejsca mokrą szmatką. Możesz również użyć benzyny ekstrakcyjnej. Jeśli wnętrze rysy jest w kolorze lakieru, oznacza to, że nie jest ona bardzo głęboka. Jeżeli natomiast widać w niej odcienie metalu, to rysa jest bardzo głęboka.

Przygotuj niezbędne materiały

Przed usunięciem rysy na lakierze musisz przygotować niezbędne materiały:

  • mokra i sucha ściereczka z bawełny,
  • kilka ściereczek z mikrofibry,
  • papier wodny o gradacji 5000 lub 6000,
  • benzyna ekstrakcyjna do oczyszczenia lakieru,
  • płyn do mycia szyb lub naczyń,
  • pasta polerska do polerowania ręcznego,
  • taśma papierowa,
  • ew. wosk koloryzujący.

Zadbaj też o dobre oświetlenie, abyś mógł widzieć miejsce, nad którym pracujesz. Najlepiej sprawdzi się lampka inspekcyjna.

Czas na usuwanie rys!

Zacznij od dokładnego oczyszczenia miejsca, w którym znajduje się rysa. Możesz użyć w tym celu benzyny ekstrakcyjnej lub płynu do mycia szyb lub naczyń. Jest szansa, że po namoczeniu rysa zacznie zanikać. Jeśli tak się stanie, oznacza to, że jest bardzo płytka, a szanse na uratowanie lakieru są naprawdę duże. Zaznacz powierzchnię, nad którą pracujesz, taśmą papierową.

Kolejny krok to osuszenie miejsca, gdzie jest rysa. Przygotuj roztwór wody z odrobiną płynu, namocz w roztworze papier wodny i zacznij polerować lakier. Możesz to robić ruchami kolistymi. Po kilkunastu ruchach spłucz płyn i osusz dane miejsce. W przypadku płytkich rys mogą one już w tym momencie stać się niewidoczne. Jeśli tak się stanie, to masz sporo szczęścia.

Jeśli rysy w dalszym ciągu będą widoczne, powtórz czynność. Lekko dociskaj papier wodny z roztworem wody z płynem i wykonuj koliste ruchy, polerując nawierzchnię. Całą procedurę powtórz kilka razy – do momentu, aż rysa stanie się niewidoczna.

Głębokie rysy i odpryski – czy można je usunąć?

Powyższy sposób usuwania rys sprawdzi się w przypadku płytkich i średnio głębokich zarysowań. Jeśli powtórzyłem procedurę kilkanaście razy i rysa w dalszym ciągu jest widoczna, to znak, że masz do czynienia z bardzo głębokim zarysowaniem. Nie oznacza to jednak, że sprawa jest przegrana. Ponownie oczyść i osusz nawierzchnię, a następnie nałóż na nią pastę polerską. Rozcieraj ją kolistymi ruchami na całej powierzchni roboczej, tak aby warstwa klaru była równa. Po około 10-15 minutach polerowania powierzchnia powinna zacząć błyszczeć, a pasta znikać.

Ostatni etap to woskowanie i polerowanie powierzchni czystą szmatką z mikrofibry. Musi ona być idealnie czysta – aby ponownie nie porysować lakieru! Następnie nałóż na powierzchnię kropelkę wosku i zacznij równomiernie go rozcierać. Poczekaj, aż całość dokładnie wyschnie i oczyść powierzchnię nową, czystą szmatką aż zacznie idealnie błyszcze. Gotowe – rysa powinna być o wiele mniej widoczna.

Kredki koloryzujące do lakieru – jak się sprawdzają?

Obecnie w sklepach znaleźć można różnego rodzaju kredki do lakieru, które – według zapewnień producentów – mają być szybkich i przede wszystkim skutecznym sposobem na usunięcie rys. Czy rzeczywiście warto stosować takie kredki?

W większości przypadków tego typu kredki mają wypełnić i zabezpieczyć rysę czy inny ubytek przy pomocy specjalnego wosku. Na początku należy dokładnie oczyścić opracowywane miejsce, a następnie ruchem okrężnym pokrywać powierzchnię lub rysę woskiem z kredki. Można także wcierać ją pod kątem 90 stopni. Celem jest wtarcie jak największej ilości woski. Kolejny krok to dotarcie i zbieranie nadmiaru materiału. Należy to zrobić czystą, suchą ściereczką.

Niestety, w większości przypadków tego typu kredki nie dają zadowalające efektu. Oczywiście jest to dobry sposób na zawoskowanie rysy, aby mogła zaczekać do czasu wykonywania poważniejszych prac na lakierze. Jeśli jednak celem jest usunięcie rysy, warto skorzystać z wyżej opisanych metod zamiast specjalnych kredek.

Jak zabezpieczyć auto przed powstawaniem rys?

Jako kierowca z pewnością doskonale wiesz, że rysy na lakierze samochodu są nieuniknione. Czasem wystarczy zaparkować auto w miejscu, gdzie znajdują się duże krzaki, innym razem zahaczyć wózkiem dziecięcym, aw skrajnych przypadkach zdarza się, że ktoś zarysuje auto gwoździem lub kluczami. Czy istnieje sposób, aby zabezpieczyć auto przed powstawaniem rys, a przynajmniej zminimalizować szkody?

Jedną z takich metod jest oddanie samochodu w ręce specjalistów od autodetailingu. Mogą oni w specjalny sposób zabezpieczyć lakier samochodu, nakładając warstwę zabezpieczającą. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu powłokę ceramiczną, która może chronić auto nawet przez dwa lata. Jak to działa? Nanocząsteczki pokrywają lakier, zwiększając jego twardość i w ten sposób chronią go przed uszkodzeniami. Tego typu powłoka ceramiczna może również ułatwiać pielęgnację auta, ponieważ brud i kurz przylega do lakieru w znacznie mniejszym stopniu, a auto można o wiele łatwiej i szybciej wyczyścić. To także dobry sposób na zabezpieczenie samochodu na zimę, aby uchronić go przed środkami chemicznymi czy piaskiem i solą na drogach.

Sposoby na porysowany lakier – podsumowanie

Choć pojawienie się na lakierze rys może generować spory stres, warto wiedzieć, że istnieją sposoby na ich usunięcie. Jeśli są to płytkie rysy, najczęściej można usunąć je w kilka minut. Jeżeli natomiast są głębsze, może to wymagać więcej pracy, jednak z reguły udaje się zmniejszyć ich widoczność. Dodatkowo warto pomyśleć o zabezpieczeniu lakieru – szczególnie jeśli auto jest drogie, gdyż może to w istotny sposób wpłynąć na jego wartość rynkową w przyszłości.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty