Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak sprawdzić auto przed wyjazdem?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Jak sprawdzić auto przed wyjazdem?

Planujesz urlop i czeka Cię bardzo długa podróż samochodem? Zdecydowałeś się właśnie na tę formę podróżowania, z uwagi na komfort i możliwość zabrania większej ilości bagażu? Nic dziwnego – wiele osób o wiele bardziej woli podróże samochodem niż innym środkiem komunikacji. Niemniej jednak przed długą podróżą auto wymaga dokładnej kontroli. Zobacz, jak sprawdzić auto przed wyjazdem.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawdź stan opon – w szczególności bieżnika

Przed zagranicznym wyjazdem warto także skontrolować stan opon. Jeśli są już mocno zużyte, może to dobry moment, aby je zmienić? W dużej mierze to właśnie opony odpowiadają za bezpieczeństwo, m.in. za stabilne utrzymanie pojazdu na powierzchni czy za drogę hamowania. Dodatkowo wpływają one też na komfort jazdy. Nie warto więc czekać z wymianą opon do powrotu.

Co istotne, w niektórych krajach regulacje dotyczące obowiązkowej głębokości bieżnika w oponach są inne niż w Polsce. Podobnie jak w przypadku wyposażenia, tak i tutaj należy sprawdzić, czy na przykład opony z bieżnikiem 1,6 mm będą odpowiednie w kraju, który chcesz odwiedzić.

Skontroluj poziom płynów w aucie

W samochodzie warto regularnie kontrolować poziom płynów, takich jak:

  • olej silnikowy,
  • płyn chłodniczy,
  • płyn do spryskiwaczy,
  • płyn hamulcowy.

Przed długą podróżą sprawdzenie płynów jest konieczne, głównie z uwagi na bezpieczeństwo. Niestety, brak tak ważnych płynów może skutkować awarią, szczególnie po długie trasie, więc nie należy tego zaniedbywać. Oczywiście poziom płynu do spryskiwaczy warto uzupełnić do pełna, a pozostałych – do poziomu określonego na pojemniku lub na bagnecie. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie sobie rozpiski, jakie płyny zostały wlane do pojemników – szczególnie jeśli chodzi o olej i płyn chłodniczy. W razie powstania jakiegokolwiek ubytku podczas podróży będzie można łatwo znaleźć odpowiedni płyn, który następnie będzie można dolać do pojemnika, aby uzupełnić jego poziom.

Odwiedź zaufany warsztat samochodowy

Jeśli chcesz mieć sto procent pewności, że Twoje auto jest w dobrym stanie technicznym, przed długą podróżą może odwiedzić zaufany warsztat. Kiedy powiesz mechanikowi, że chcesz sprawdzić auto, bo na przykład czeka Cię bardzo długa podróż samochodem, on z pewnością upewni się, czy z autem wszystko jest w porządku. Istotny będzie tutaj przede wszystkim stan hamulców czy poszczególnych elementów wyposażenia auta, których naprawa podczas zagranicznej podróży mogłaby okazać się bardzo problematyczna. Taka kontrola auta nie będzie kosztowała wiele, a Ty zyskasz to, co bezcenne – spokój ducha i pewność, że zadbałeś o bezpieczeństwo swoje i swoich bliskich, którzy być może podróżują razem z Tobą.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu za granicą

W Polsce do obowiązkowego wyposażenia samochodu należy tylko trójkąt ostrzegawczy i gaśnica o pojemności 1 kg z ważną homologacją i badaniem technicznym. Oczywiście warto mieć w aucie również dobrze wyposażoną apteczkę, linki holownicze, kamizelkę odblaskową czy zapasowe żarówki, niemniej jednak nie jest to obowiązkowe.

Jeżeli wyjeżdżasz za granicę, koniecznie sprawdź, jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w tym kraju. Przykładowo w Czechach w samochodzie powinny znajdować się następujące przedmioty: kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, apteczka,koło zapasowe, lewarek i klucz.

Dodatkowo przepisy w Czechach dokładnie regulują to, co powinno znaleźć się w apteczce. Za brak obowiązkowego wyposażenia można otrzymać mandat. Co prawda według Konwencji wiedeńskiej wystarczy mieć przy sobie wyposażenie, które obowiązkowe jest w kraju zarejestrowania, jednak – aby uniknąć nieprzyjemności – warto doposażyć auto. Kto wie, może okaże się, że któreś z elementów dodatkowego wyposażenia okażą się niezbędne. Oprócz sprawdzenia wyposażenia warto też zapoznać się z przepisami, obowiązującymi w kraju, który odwiedzamy – m.in. z limitami dopuszczalnej prędkości.

Nie rezygnuj z Assistance

Ubezpieczenie Assistance może być nieoceniona podczas zagranicznego wyjazdu – a nawet w czasie długiej podróży po Polsce. Taka polisa nie kosztuje wiele, a w razie jakiejkolwiek awarii nie będziesz musiał samodzielnie poszukiwać pomocy. Na co zwrócić uwagę przy zakupie Assistance przed zagraniczną podróżą?

  • upewnij się, czy Assistance działa w kraju, który odwiedzasz,
  • sprawdź, jaki jest zakres ubezpieczenia – w szczególności, czy możesz liczyć na holowanie, naprawę, pojazd zastępczy, nocleg (w razie poważniejszej awarii) czy transport podróżujących.

Przygotuj też niezbędne informacje, takie jak numer telefonu, z którego możesz skorzystać 24/7. Kiedy auto się zepsuje, możesz być mocno zestresowany, przez co znalezienie numeru alarmowego do ubezpieczyciela będzie trudniejsze, a czas oczekiwania na pomoc – dłuższy.

Jak sprawdzić auto przed wyjazdem – podsumowanie

Jak widzisz, sprawdzenie samochodu przed daleką podróżą nie jest bardzo czasochłonne czy skomplikowane. Wystarczy, że poświęcisz na to jedno popołudnie, a wyruszysz w podróż o wiele spokojniejszy. Zadbaj też o ubezpieczenie Assistance, które – szczególnie w czasie zagranicznej podróży – może okazać się nieocenione.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty