Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Sprawdź, czy Twoje auto jest gotowe na wiosnę!

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Sprawdź, czy Twoje auto jest gotowe na wiosnę!

Zima to trudny czas nie tylko dla kierowców, ale też dla ich samochodów. Niska temperatura, sól na drogach, śnieg i wilgoć, trudne warunki na ulicach – wszystko to sprawia, że po kilku miesiącach zimy auto nie jest w najlepszej kondycji. Z tego powodu warto odpowiednio przygotować je do wiosny, aby móc korzystać z pięknej pogody w idealnie sprawnym samochodzie! O czym należy pamiętać, odświeżając auto po zimie?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wiosenne porządki w samochodzie

Koniec zimy to dobry czas na gruntowne porządki – również w samochodzie. Należy wyczyścić go zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Warto zacząć od bardzo dokładnego zmycia brudu z karoserii – po kilku miesiącach zimy znajduje się na niej dużo pozostałości po soli. Nie wolno zapominać o podwoziu – to właśnie ono jest najbardziej narażone na kontakt z zanieczyszczeniami na drodze, a te mogą doprowadzić do powstawania korozji. Początek wiosny to także dobry czas na zakonserwowanie auta – warto rozważyć nie tylko woskowanie, ale też uzupełnienie ewentualnych ubytków na powierzchni lakieru. Po zimie auto wymaga gruntownych porządków również w środku. Mokre kurtki i zaśnieżone buty niejednokrotnie naraziły wnętrze samochodu na kontakt z wilgocią. Dobrym pomysłem jest wymiana dywaników – zimą warto stosować te gumowe, a wiosną wymieniać je na materiałowe. Jeśli jednak w aucie przez całą zimę znajdowały się dywany z miękkiej tkaniny, warto na wiosnę wymienić je na nowe, ponieważ z całą pewnością są mocno zawilgocone. Oprócz tego należy dokładnie umyć wnętrze szyb, kokpit i cała tapicerkę – w tym celu warto użyć myjki parowej. Jej koszt często nie przekracza 100 złotych, a doskonale nadaje się do mycia wnętrza samochodu.

Zadbaj o układ hamowania

Zima to trudny czas dla układu hamowania. Niskie temperatury i duże ilości soli drogowej mogą negatywnie wpływać na poszczególne elementy układu hamulcowego. Dobrym pomysłem jest udanie się do zaufanego warsztatu w celu skontrolowania, czy wszystko jest w porządku. Przy okazji warto pamiętać o wymianie płynu hamulcowego – należy to robić co 3-4 lata, a w przypadku bardzo dynamicznej jazdy nawet co 2 lata. Oprócz tego należy sprawdzić, czy uszkodzeniu nie uległ system ESP/ ABS oraz czy sól nie zaszkodziła amortyzatorom i zawieszeniu. Zimą nierówności na drogach stają się o wiele bardziej odczuwalne, dlatego warto zdecydować się na szybką kontrolę, aby później uniknąć poważniejszych napraw.

Najlepszy moment na zmianę opon

Specjaliści zalecają, aby zmienić opony, kiedy temperatura ustabilizuje się na poziomie 10 stopni Celsjusza, a w nocy nie będzie spadała poniżej zera. Wielu kierowcom może wydawać się, że to za szybko, jednak eksploatacja opon zimowych wiosną nie ma najmniejszego sensu. Opony zimowe mają wyższą zawartość krzemionki, a ta – w momencie rozgrzewania – po prostu się wykrusza. W efekcie bieżnik szybko się wytrąca, a opona ulega zniszczeniu. Opony zimowe nie zapewniają również odpowiedniej przyczepności, kiedy robi się ciepło – w przeciwieństwie do opon letnich, które mają większą powierzchnię styku z jezdnią. Po wymianie opon należy obowiązkowo sprawdzić ciśnienie – muszą być idealnie wyważone i napompowane. Wpłynie to nie tylko na bezpieczeństwo jazdy, ale też na mniejsze zużycie paliwa i bieżnika.

Sprawdzenie poziomu płynów i stanu żarówek

Co prawdą zimą słońce świeci dłużej, jednak nadal należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. W czasie zimy żarówki lubią się przepalać, dlatego należy dokładnie sprawdzić, czy wszystkie światła działają poprawnie. Oprócz tego warto skontrolować poziom oleju silnikowego, płynu chłodniczego, a także poziomu oleju w układzie wspomagania. Nie należy również zapominać o wymianie płynu do spryskiwaczy na letni – choć większość kierowców czeka na to z niecierpliwością, bo zimowy płyn po kilku miesiącach potrafi dać się we znaki. Dodatkowo warto sprawdzić stan uszczelek przy szybach – często po zimie są one nieco pokruszone. Należy je dokładnie wyczyścić i naoliwić, a w razie potrzeby wymienić.

Wymiana wycieraczek – nawet co 6 miesięcy

Wymiana wycieraczek na początku wiosny to konieczność. Zimą skrzydła wycieraczek narażone są na działanie wilgoci, niskich temperatur, soli i zanieczyszczeń – z tego powodu po kilku miesiącach mogą być mocno zniszczone, a w efekcie nie zbierać wody i nie przylegać odpowiednio do szyby. Warto zdecydować się na nieco droższe wycieraczki, ponieważ w wielu przypadkach tańsze modele nie wystarczają na dłużej niż kilka tygodni. Producenci dobrych wycieraczek zapewniają, że działają one niezawodnie nawet przez 6 miesięcy – po tym czasie nawet najlepsze modele powinny zostać wymienione. Nie warto czekać, aż wycieraczki zaczną skrzypieć i przestaną zbierać wodę – tym bardziej, że cena nowych jest stosunkowo niewysoka, nawet przy wyborze cenionych modeli.

Zdrowy klimat w aucie

Zima to czas, kiedy w samochodzie króluje wilgoć. Z tego powodu wiosną należy wykorzystać pierwszy słoneczny dzień i dokładnie wywietrzyć auto. Niestety to nie zawsze wystarczy. Zarówno wewnątrz klimatyzacji, jak i filtrów kabinowych, mogły zagnieździć się grzyby i pleśń. Jeśli wewnątrz samochodu utrzymuje się nieprzyjemny zapach, warto rozważyć wymianę filtrów kabinowych oraz odgrzybienie klimatyzacji. Usprawni to działanie układu wentylacyjnego, a powietrze w samochodzie nie będzie tak nieświeże. W końcu oddychanie wiosennym powietrzem to jedna z największych przyjemności po długiej zimie!

Poprawa wyglądu samochodu

Jeśli auto nie wygląda najlepiej, warto nieco zadbać o jego estetykę. Na rynku istnieje wiele ciekawych gadżetów, które pozwalają na usunięcie rys z lakieru. Dobrze sprawdzi się tutaj specyfik w formie mleczka – wystarczy dokładnie wyczyścić okolice rysy gąbką, a następnie nałożyć odrobinę mleczka. Po takim zabiegu rysy stają się niemal niewidoczne. Jeśli uszkodzenia na powierzchni lakieru są większe, warto skorzystać ze specjalnej maszyny polerskiej – tak wykonana korekta pozwoli na utrzymanie efektu przez długi czas, nawet po wielokrotnym myciu auta. Kolejny zabieg, mający na celu poprawę wyglądu samochodu, to umycie felg i nabłyszczenie opon – dotyczy to oczywiście opon letnich, gdyż zimowe dawno już wylądowały w pokrowcu o czekają na nadejście kolejnej zimy. Odpowiednio dobrany preparat pozwoli na usunięcie uporczywych zabrudzeń z felg – często są one niedostrzegalne, jednak dopiero preparat, który je rozpuści, pozwala na przywrócenie felgom blasku. Gadżeciarze mogą sięgnąć po specyfiki, które dbają o wygląd mokrej, lśniącej opony – taki drobiazg może znacząco poprawić wygląd auta, bo jak wiadomo nawet najpiękniejszy samochód nie wygląda idealnie, kiedy opony są zakurzone i przesuszone.

Przygotowanie auta na wiosnę – Twój samochód będzie Ci wdzięczny

Odświeżenie samochodu po zimie wymaga sporo czasu i energii – dokładne mycie, wizyta w warsztacie lub samodzielne skontrolowanie stanu pojazdu, zabiegi mające poprawić estetykę auta – wszystko to może zająć sporą część słonecznej, wiosennej niedzieli. Warto jednak zadbać o samochód, który po zimie z pewnością nie jest w najlepszym stanie – dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu w przyszłości, unikając poważniejszych usterek. No i najważniejsze – wiosenne wycieczki staną się o wiele przyjemniejsze w sprawnym, zjawiskowo wyglądającym samochodzie!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty