Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Sprawdź, na co możesz liczyć przy przedłużaniu ubezpieczenia OC

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Mężczyzna przy biurku rozmawiający przez słuchawkę

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym i każdy właściciel samochodu musi mieć taką polisę wykupioną. Co więcej, jest to ubezpieczenie, które po wygaśnięciu automatycznie zostaje przedłużone na kolejny rok. Z takiego przedłużenia można oczywiście zrezygnować, jeżeli ta firma nie jest tą, z którą ma być dalej prowadzona współpraca. W zakresie wyboru ubezpieczyciela panuje całkowita swoboda i dowolność. Ma jednak znaczenie to, czy umowa na kolejny rok jest zawarta w tej samej firmie, czy w innej. A jakie? Sprawdź sam.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wygaśnięcie ubezpieczenia

Ubezpieczenie OC zawierane jest zwykle na rok. W wyjątkowych sytuacjach można zawrzeć na krótszy okres, ale dotyczy to bardzo jasno sprecyzowanych warunków (np. w przypadku aut zabytkowych), można również zawrzeć ubezpieczenie na dwa lata. Najczęściej jednak i to jest powszechna praktyka zawiera się je na rok i po roku należy umowę zawrzeć na nowo. I tu właśnie pojawiają się trzy możliwości:

  • Zawarcie umowy z nowym ubezpieczycielem
  • Kontynuacja umowy z obecnym ubezpieczycielem
  • Automatyczne przedłużenie ubezpieczenia.

Zawarcie umowy z nowym ubezpieczycielem pozwala na całkiem nowe negocjowanie warunków, pozwala na sprawdzenie nowej firmy i jest po prostu nowym doświadczeniem. Automatyczne przedłużenie jest ogromnym ułatwieniem, jeżeli aktualne warunki odpowiadają ubezpieczonemu, ponieważ to właśnie na dotychczasowych warunkach polisa zostaje przedłużona. Praktycznie nic nie trzeba robić – wszystko zostaje załatwione automatycznie. Kontynuacja umowy z obecnym ubezpieczycielem, to świadome, nie automatyczne, przedłużenie umowy, które pozwala na negocjowanie warunków ubezpieczenia, a jednym z argumentów w czasie tych negocjacji może być właśnie lojalność i kontynuowanie w tej samej firmie.

Korzyści z przedłużania polisy

Warto jednak pamiętać, że korzyści z przedłużenia polisy można zyskać tylko wówczas, gdy jest to świadoma kontynuacja. Przy automatycznym przedłużeniu nie otrzyma się żadnych zniżek czy promocji. Jeżeli jednak będzie to świadome działanie poprzedzone negocjacjami można otrzymać w towarzystwie ubezpieczeniowym ciekawe zniżki. Rabat na składce może wynieść od 10 do 15%, co przy dużych kwotach jest wartością zdecydowanie odczuwalną. Dodatkowo można otrzymać od towarzystwa bezpłatnie pakiet podstawowego assistance lub mini AC oczywiście jeżeli firma ubezpieczeniowa dysponuje tego rodzaju usługami. Mimo tego jednak, że na kontynuacji można zyskać preferencyjne warunki, które nie są dostępne w ofercie ogólnej, to i tak warto sprawdzić, jakie warunki proponuje konkurencja. Może się bowiem okazać, że bez zniżek za lojalność u konkurencji i tak będzie taniej i korzystniej.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty