Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Sprawdzanie auta po VIN – dlaczego warto? Jak sprawdzić numer VIN?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Sprawdzanie auta po VIN – dlaczego warto? Jak sprawdzić numer VIN?

Jedną z najważniejszych czynności, których trzeba dokonać przed zakupem używanego samochodu, jest sprawdzenie auta po VIN. Dzięki temu możesz w prosty sposób upewnić się, że z autem wszystko jest w porządku. Dowiedz się, czym jest ten numer i jak sprawdzić samochód po numerze VIN.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czym jest numer VIN?

VIN to skrót od nazwy Vehicle Identification Number, czyli numer identyfikacyjny pojazdu. Każde auto posiada tego rodzaju numer – jest on niepowtarzalny. Numer VIN jest najbardziej charakterystycznym wyróżnikiem auta – nie ma na świecie dwóch samochodów o takim samym numerze VIN. Umożliwia on sprawdzenie cennych informacji, dotyczących danego samochodu.

Dlaczego sprawdzanie auta po VIN jest tak istotne?

Każdy, kto kiedykolwiek kupował używane auto, z pewnością spotkał się z pytaniem “Sprawdziłeś auto po VIN?” – praktyka ta jest powszechna wśród kupujących używane samochody. Nic dziwnego – dzięki sprawdzeniu numeru VIN możliwe jest zdobycie wielu informacji na temat auta. Uczciwy sprzedawca z pewnością nie będzie miał żadnych obiekcji, jeśli poprosisz o sprawdzenie numeru VIN. Jeżeli jednak okaże się, że handlarz stara się tego uniknąć, być może warto poszukać innego samochodu – niepodawanie numeru VIN potencjalnym klientom może oznaczać, że auto pochodzi z kradzieży lub informacje w ogłoszeniu nie są do końca zgodne z prawdą. Obecnie sprawdzanie auta po VIN stało się praktyką na tyle popularną, że wielu sprzedawców podaje ten numer w ogłoszeniu. Numer VIN pozwoli Ci określić pochodzenie pojazdu oraz podstawową historię samochodu. Najważniejszą korzyścią, wynikającą ze sprawdzenia auta po VIN, jest upewnienie się, że dane auto nie pochodzi z kradzieży. Podczas zgłaszania na policji kradzieży auta, osoba poszkodowana musi udzielić informacji na temat numeru VIN – dzięki temu samochód jest rejestrowany w bazie skradzionych aut. Sprawdzenie auta po VIN pozwala także na uzyskanie informacji, czy auto brało udział w wypadkach samochodowych. Wielu sprzedawców twierdzi, że auto wystawione na sprzedaż jest bezwypadkowe – warto to sprawdzić poprzez numer VIN. Przy okazji można również sprawdzić historię serwisowania samochodu. W niektórych przypadkach możliwe jest sprawdzenie przebiegu pojazdu – niestety dotyczy to wyłącznie wybranych modeli. W bazach z numerami VIN znaleźć można informacje na temat przebiegu samochodu podczas ostatniego odczytu – na tej podstawie można wywnioskować, czy podawany przez sprzedawcę przebieg jest sprawdzimy, czy też może licznik został cofnięty. Sprawdzenie auta po VIN w niektórych przypadkach pozwala również na uzyskanie informacji, czy w danych aucie miały miejsce zmiany w fabrycznym wyposażeniu. Można to łatwo sprawdzić, ponieważ w bazach VIN znajdują się informacje, jakie było fabryczne wyposażenie danego egzemplarza – dzięki temu możesz dowiedzieć się, które z części w samochodzie zostały wymienione.

Jak sprawdzić numer VIN?

Numer VIN samochodu można znaleźć w różnych miejscach. Przede wszystkim znajduje się on w dowodzie rejestracyjnym. Przed zakupem pojazdu warto również sprawdzić numer VIN w samochodzie – z reguły znajduje się on na niewielkiej tabliczce, przyczepionej przy nadwoziu samochodu. Można go znaleźć przy fotelu, przy przedniej szybie lub przy komorze silnika. Zanim udasz się oglądać używany samochód, możesz sprawdzić informacje, w którym miejscu w przypadku danego modelu znajduje się numer VIN – dzięki temu unikniesz długich poszukiwań. Warto pamiętać, że producenci umieszczają numer VIN w przynajmniej kilku różnych miejscach. Kiedy już znajdziesz numer VIN, możesz sprawdzić go w specjalnej bazie. Na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl otrzymasz bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Potrzebujesz numeru VIN, daty pierwszej rejestracji oraz numeru rejestracyjnego – dobrym pomysłem jest zapytanie sprzedawcy o te informacje, zanim udasz się oglądać pojazd. Przy okazji zweryfikujesz, czy jest on chętny do podawania informacji i nie ma nic do ukrycia. Sprawdzenie auta po VIN na tej stronie jest bezpłatne – warto o tym pamiętać, ponieważ w sieci znaleźć można mnóstwo serwisów, oferujących płatne sprawdzenie VIN.

Sprawdzanie auta po VIN – podsumowanie

Chociaż wokół sprawdzania auta po VIN narosło wiele mitów, z pewnością warto kontrolować numer identyfikacyjny przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie auta. Numer VIN nie zawsze pozwoli Ci zweryfikować dokładny przebieg auta i historię jego serwisowania, jednak dowiesz się, czy auto nie pochodzi z kradzieży. Sprawdzenie auta po VIN to również dobry sposób na poznanie intencji sprzedawcy – uczciwy handlarz nie ma nic do ukrycia, dlatego bez kłopotu poda Ci numer VIN pojazdu, a Ty zyskasz przynajmniej częściową pewność, że zakup danego samochodu może być dobrą decyzją.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty