Sprzedaż samochodu – formalności, o których musisz pamiętać

Stało się – udało Ci się znaleźć kupca na samochód i w końcu go sprzedałeś. Choć z pewnością najtrudniejsze jest już za Tobą, musisz pamiętać o formalnościach przy sprzedaży auta. Dzięki temu unikniesz ewentualnych problemów z ubezpieczycielem lub urzędem skarbowym. Jakich formalności należy dokonać po sprzedaży samochodu?
Umowa kupna-sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?
Najważniejszym dokumentem, która stanie się dowodem własności pojazdu nowego właściciela, jest umowa kupna-sprzedaży samochodu. Podczas jego przygotowywania i wypełniania należy zadbać o każdy szczegół – pominięcie nawet jednego elementu może spowodować późniejsze problemy w urzędzie. Oto najważniejsze elementy, które powinna zawierać umowa kupna/ sprzedaży samochodu:
- data i miejsce spisania umowy;
- dokładne dane zarówno sprzedawcy, jak i nabywcy samochodu – imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres zameldowania oraz informacje z dowodu osobistego. Jeśli samochód posiada współwłaściciela, jego dane również powinny znaleźć się w umowie;
- wszystkie informacje na temat sprzedawanego pojazdu – marka, model, rok produkcji, pojemność silnika, przebieg, numer VIN, kolor pojazdu);
- cena;
- data przekazania pojazdu nowemu nabywcy;
- oświadczenie sprzedającego, dotyczące tego, że jest on faktycznym właścicielem pojazdu;
- oświadczenie kupującego na temat tego, iż zapoznał się on ze stanem technicznym pojazdu – można dodać tutaj zapis o tym, że nabywca zapoznał się ze stanem auta na tyle, na ile było to możliwe w momencie zakupu;
- informację na temat tego, która strona transakcji uiści podatek od czynności cywilnoprawnych – w większości przypadków podatek ten opłacany jest przez kupującego, lecz nie ma przeszkód, aby został uiszczony przez sprzedawcę;
- lista dokumentów, które zostały przekazane nabywcy przy sprzedaży auta (dowód rejestracyjny, karta pojazdu – jeśli posiada, polisa).
Każda z osób, biorących udział w transakcji, powinna podpisać się na dokumencie. Wszyscy powinni otrzymać swój egzemplarz jednobrzmiącej umowy. Dobrym pomysłem jest zeskanowanie dokumentu i przechowywanie go również w formie elektronicznej – dzięki temu zminimalizowane zostanie ryzyko zagubienia umowy kupna-sprzedaży samochodu.
Formalności po sprzedaży samochodu
Osoba, która dokonała sprzedaży pojazdu, powinna udać się do Wydziału Komunikacji w miejscu, w którym był zarejestrowany samochód. Należy to zrobić jak najszybciej po sprzedaży auta – dzięki temu sprzedawca zyska dodatkową ochronę, na przykład w sytuacji, kiedy nowy właściciel spowoduje wypadek lub otrzyma mandat i będzie próbował udawać, że samochód nie jest jego. Maksymalny czas złożenia zawiadomienia w Wydziale Komunikacji to 30 dni od momentu sprzedaży – nie warto jednak czekać tyle czasu. Druk zawiadomienia można znaleźć w internecie. Podczas wizyty w Wydziale Komunikacji należy okazać dokument tożsamości. Co bardzo ważne, zaświadczenie o sprzedaży pojazdu powinno zostać podpisane przez wszystkich współwłaścicieli pojazdu.
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie
Osoba, która sprzedała samochód, powinna jak najszybciej zawiadomić o tym ubezpieczyciela. Maksymalny termin to 14 dni. W przypadku niedopełnienia tego obowiązku ubezpieczyciel ma prawo żądać zapłacenia nieuiszczonej składki OC, za kolejną część składki lub odnowioną polisę. W zawiadomieniu przekazanym ubezpieczycielowi powinny znaleźć się zarówno dane sprzedawcy, jaki nabywcy pojazdu. – imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres zameldowania i PESEL. Do zawiadomienia należy dołączyć kopię umowy kupna-sprzedaży samochodu. Co ważne, nowy właściciel samochodu ma prawo korzystać z ubezpieczenia do końca trwania polisy. Ubezpieczyciel może jednak zdecydować się na rekalkulację składki. Warto również pamiętać o tym, że jeśli samochód zmienił właściciela w trakcie trwania polisy, ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie – co może skutkować karą.
Sprzedaż samochodu i formalności – podsumowanie
Dla większości sprzedających samochód najtrudniejszych etapem jest znalezienie kupca dla swojego auta. Nie należy jednak zapominać o tym, aby z dbałością o najdrobniejsze szczegóły przygotować umowę kupna-sprzedaży samochodu – to ona stanowi podstawę do dalszych formalności. Po sprzedaży auta należy złożyć zaświadczenie w Wydziale Komunikacji i powiadomić o sprzedaży ubezpieczyciela.