Sprzedaż samochodu krok po kroku
Sprzedaż samochodu wiąże się z wieloma formalnościami, których niedopełnienie niesie ze sobą przykre konsekwencje. Samo spisanie umowy i pobranie zapłaty wcale nie jest końcem przygody ze starym samochodem. Koniecznie trzeba bowiem odwiedzić kilka urzędów i pamiętać o kwestiach związanych z ubezpieczeniem OC i AC.
Sprzedając samochód przede wszystkim trzeba odpowiednio przygotować umowę sprzedaży auta. Powinna ona zawierać wszystkie informacje pozwalające na dokładaną identyfikację pojazdu, a także opis ewentualnych usterek czy też zapis, w którym określone jest, kto ponosi koszt podatku od czynności cywilnoprawnych. Koniecznie trzeba zachować egzemplarz umowy, który może się przydać, gdy np. przyjdzie wezwanie do zapłacenia mandatu. Jakie jeszcze formalności trzeba koniecznie załatwić po sprzedaniu samochodu?
Wydział komunikacji i urząd skarbowy
Po sprzedaży samochodu mamy 30 dni na zgłoszenie tego faktu w wydziale komunikacji. Jeśli tego nie zrobimy, a nowy właściciel także tego nie zgłosi, to bardzo prawdopodobne jest, że wszelkie wykroczenia będą obciążać konto sprzedawcy. W skrajnym przypadku były właściciel może być nawet pozwany do sądu za niedopełnienie wspomnianego obowiązku. Z wizytą w urzędzie skarbowym również nie warto zwlekać. Wynika to z faktu, że transakcja sprzedaży samochodu o wartości powyżej 1000zł podlega opodatkowaniu. Najczęściej podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest obciążony nabywca, ale wiele zależy od zapisu w umowie. Zdarza się, że nabywca i sprzedający decydują się zapłacić podatek na pół. Wówczas koniecznie należy zachować dowód wpłaty przez co najmniej 5 lat.
Ważne kwestie związane z ubezpieczeniem
Przy sprzedaży auta bardzo ważne jest to, aby w ciągu 30 dni zgłosić ten akt do ubezpieczyciela, ponieważ polisa OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Dokonując sprzedaży pojazdu trzeba przekazać nabywcy wszystkie dokumenty potwierdzające zawarcie umowy ubezpieczenia. Im szybciej zawiadomi się firmę ubezpieczeniową o sprzedaży pojazdu, tym lepiej. Wynika to z faktu, że zarówno sprzedający, jak i nabywca odpowiadają za zapłatę składki do dnia zawiadomienia o sprzedaży. W związku z tym może zdarzyć się tak, że sprzedawca, który nie dopełnił obowiązku zgłoszenia, będzie musiał zapłacić kolejną składkę. W przypadku, gdy na pojazd wykupione jest także ubezpieczenie AC, może ono wygasnąć, jeśli ubezpieczyciel nie zostanie poinformowany o zmianie właściciela w ciągu 14 dni od sprzedaży. W zawiadomieniu, które należy złożyć ubezpieczycielowi powinny znaleźć się dokładne dane sprzedawcy i nabywcy, w tym numer NIP lub REGON i adres siedziby, jeśli jedną ze stron jest firma.