Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Porówneo: Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Manewrowanie samochodem po bardzo ciasnym parkingu, przejeżdżanie z wózkiem sklepowym pomiędzy samochodami, a czasem po prostu chwila nieuwagi – każdy kierowca doskonale wie, że o szkodę parkingową nietrudno. Dowiedz się, co zrobić w przypadku powstania szkody parkingowej – zarówno jeśli będziesz sprawcą, jak i osobą poszkodowaną.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jak zachować się po spowodowaniu szkody parkingowej?

Stało się – pośpiech lub nieuwaga sprawiły, że uszkodziłeś inny samochód na parkingu. Co zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem będzie zaczekanie na właściciela samochodu. Należy poinformować go, że spowodowałeś szkodę parkingową. Oczywiście reakcja osoby poszkodowanej może być różna, jednak większość kierowców ma świadomość, że takie rzeczy po prostu się zdarzają – w końcu każdy, kto prowadzi pojazd, niejednokrotnie musi zmagać się z bardzo ciasnymi miejscami parkingowymi. Po poinformowaniu poszkodowanego o spowodowaniu szkody należy przygotować oświadczenie o zdarzeniu drogowym – na jego podstawie ubezpieczyciel będzie mógł wypłacić odszkodowanie. Często zdarza się tak, że sprawca szkody parkingowej nie ma czasu, aby czekać na właściciela pojazdu. W takiej sytuacji należy zostawić kontakt do siebie – karteczka z imieniem i numerem telefonu, włożona za wycieraczkę wystarczy. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie pozostawiać tam zbyt wielu danych. Kartka może trafić w niepowołane ręce, dlatego umieszczanie nazwiska czy adresu nie jest dobrym pomysłem. Dodatkowo warto pamiętać o udokumentowaniu szkody – należy wykonać zdjęcia rys lub innych uszkodzeń, aby osoba poszkodowana nie oskarżyła Cię o coś, co nie jest Twoją winą, na przykład stare uszkodzenia. Z pewnością osoba, która zauważy pozostawioną przez Ciebie kartkę, skontaktuje się z Tobą w celu sporządzenia oświadczenia o zdarzeniu drogowym.

Szkoda parkingowa a ucieczka z miejsca zdarzenia

Obecnie na większości parkingów znajdują się kamery – z tego powodu ucieczka z miejsca zdarzenia nie jest dobrym rozwiązaniem. Osoba poszkodowana, która zauważy, że jej pojazd jest uszkodzony, może wezwać policję – ta z kolei sprawdzi na nagraniu, kto jest sprawcą szkody. W takim przypadku zostanie posądzony nie tylko o spowodowanie szkody parkingowej, ale też o ucieczkę z miejsca zdarzenia. Nie warto ryzykować – tym bardziej, że jeśli osoba poszkodowana udowodni, że to Ty jesteś sprawcą, Twój ubezpieczyciel może obciążyć Cię kosztami, związanymi z naprawą uszkodzonego pojazdu.

Przykra niespodzianka na parkingu – jak zareagować na szkodę parkingową?

Po powrocie na parking zauważyłeś, że na Twoim aucie pojawia się ogromna rysa lub zderzak został wgnieciony? Jeśli sprawca zostawił Ci informację, pod jakim numerem telefonu możesz się z nim kontaktować, problem jest rozwiązany – wystarczy zadzwonić i spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym, a następnie skontaktować się z firmą ubezpieczeniową sprawcy. Jeżeli jednak nie czeka na Ciebie żadna kartka, musisz samodzielnie odnaleźć sprawcę. Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest sprawdzenie samochodu, które stoi obok Twojego – jeśli na wysokości rys lub innych uszkodzeń na Twoim pojeździe również znajduje się tam wgniecenie, wystarczy poczekać na właściciela. Nie warto jednak dawać ponieść się emcojom – często zdarza się tak, że sprawca nie zauważył, że spowodował szkodę. O wiele lepszym wyjściem będzie zachowanie spokoju i poinformowanie właściciela drugiego pojazdu o szkodzie, a następnie spisanie oświadczenia. Częściej jednak zdarza się, że sprawca oddala się z miejsca zdarzenia – świadomie lub nieświadomie unikając odpowiedzialności. I tutaj od Twojej decyzji zależy, co zrobisz – jeśli rysa jest niewielka i nie jest to pierwsze tego typu uszkodzenie na Twoim samochodzie, możesz oczywiście to zignorować. Jeżeli jednak chcesz ubiegać się o odszkodowanie, powinieneś wezwać policję. Funkcjonariusze sprawdzą nagrania z monitoringu i namierzą sprawcę, a następnie skontaktują się z nim w celu zdobycia informacji na temat ubezpieczenia (a często również wystawienia mandatu za ucieczkę z miejsca zdarzenia). Jeśli nie uda Ci się namierzyć sprawcy, odszkodowanie zostanie wypłacone z Twojego ubezpieczenia AC.

Szkoda parkingowa z winy pasażera

Zdarzają się również sytuacje, w których sprawcą szkody parkingowej jest pasażer. Czasem po prostu zbyt szybko otworzy drzwi i… szkoda parkingowa gotowa. W takiej sytuacji osobie poszkodowanej nie przysługuje odszkodowanie z OC właściciela pojazdu. W takiej sytuacji osoba poszkodowana może uzyskać odszkodowanie z OC w życiu prywatnym pasażera, który spowodował szkodę. Jeśli nie posiada on takiego OC, musi pokryć koszt naprawy uszkodzonego pojazdu z własnej kieszeni.

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym – niezbędne do uzyskania odszkodowania

Każdy kierowca powinien mieć w swoim aucie specjalny dokument, który służy do przygotowania oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Można znaleźć go w internecie – wystarczy wydrukować dokument i trzymać go na przykład w samochodowej skrytce. Umożliwi to sprawne podpisanie dokumenty w przypadku powstania szkody parkingowej lub innego zdarzenia drogowego. Jeżeli jednak żadna ze stron nie ma tego typu dokumentu, można przygotować go samodzielnie.

Oświadczenie o zdarzeniu drogowym powinno zawierać następujące dane:

  • datę i miejsce zdarzenia,
  • dane sprawcy – imię, nazwisko, numer dowodu osobistego i adres zamieszkania, a także dane pojazdu,
  • dane poszkodowanego – imię, nazwisko, numer dowodu osobistego, adres zamieszkania i dane pojazdu,
  • opis okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia (można tutaj krótko opowiedzieć całą sytuację, na przykład Sprawca zdarzenia próbował zaparkować, jednak podczas cofania zahaczył o pojazd poszkodowanego…),
  • numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy – jest niezbędny podczas ubiegania się o odszkodowanie.

Każda ze stron powinna mieć swój egzemplarz oświadczenia, podpisany zarówno przez sprawcę, jak i poszkodowanego. Dodatkowo należy wykonać zdjęcia, którego udokumentują szkodę parkingową. Jeśli na uszkodzonym pojeździe znajdują się również inne rysy lub wgniecenia, warto wspomnieć o tym w oświadczeniu – dzięki temu osoba poszkodowana nie będzie ubiegała się o odszkodowanie w większym zakresie, niż uszkodzenia, które powstały na skutek konkretnego zdarzenia. Jest to zabezpieczenie dla sprawcy.

Szkoda parkingowa – podsumowanie

Szkody parkingowe zdarzają się bardzo często. Czasem sprawcy zdają sobie sprawę z tego, że uszkodzili inny pojazd, a czasami niestety nie. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio się zachować – ucieczka z miejsca zdarzenia nigdy nie jest dobrym pomysłem. O wiele lepiej jest spokojnie zaczekać na właściciela pojazdu, a następnie przygotować oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Dzięki temu można uniknąć wielu komplikacji. Jednocześnie warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności – szczególnie na tych parkingach, na których jest niewiele miejsca.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty