Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Szybki kalkulator OC - czy może być dokładny?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Szybki kalkulator OC - czy może być dokładny?

W czasach ciągłego pośpiechu, perspektywa szybkiego porównania ofert ubezpieczycieli przez Internet na pewno może wydawać się kusząca. Takie internetowe porównanie zaoszczędza bowiem konieczności odwiedzania stacjonarnego agenta albo samodzielnego wyliczania składek na kilku stronach internetowych ubezpieczycieli. W Internecie z pewnością nie brakuje różnych kalkulatorów cen polis OC. Niektóre z nich kuszą możliwością bardzo szybkiego porównania składek. Trzeba jednak uważać na takie kalkulatory, które zbierają mało informacji o kierowcy. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że składka wyliczona przy ich pomocy będzie niedokładna (często zawyżona).

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Z pewnych informacji po prostu nie można zrezygnować

Pomysł upraszczania kalkulatorów OC na pewno jest dobry. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że rezygnacja z pewnych informacji podawanych przez klienta, w praktyce będzie po prostu niemożliwa. Takie informacje są bowiem absolutnie niezbędne do wyliczenia składki OC. Do tej kategorii najważniejszych danych można zaliczyć:

  • rok produkcji, markę, model oraz dokładną wersję samochodu
  • datę pierwszej rejestracji pojazdu
  • łączny przebieg samochodu i spodziewany przebieg roczny
  • sposób wykorzystania pojazdu (np. użytek własny, działalność gospodarcza, usługi transportowe, przewóz osób itd.)
  • datę urodzenia oraz miejsce zamieszkania kierowcy
  • rok uzyskania prawa jazdy przez kierowcę (ubezpieczającego)
  • historię szkód z ostatnich lat (zwykle 5 lat - 7 lat)
  • dzień rozpoczęcia ochrony w ramach nowej polisy OC

W praktyce kalkulatory OC mogą wymagać wpisania również wielu innych danych. Przykładem są informacje dotyczące np. miejsca garażowania pojazdu albo jego zakupu (Polska lub zagranica).

Porównanie kilku ubezpieczycieli komplikuje sytuację…

Użytkownicy kalkulatorów OC oraz opracowujących je porównywarek ubezpieczeniowych powinni zdawać sobie sprawę, że nie wszyscy ubezpieczyciele wymagają tak samo dokładnych i szczegółowych informacji na temat klienta. Potwierdzają to między innymi różnice pomiędzy kalkulatorami OC dostępnymi na stronach poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Niektóre takie kalkulatory dotyczące polis OC z jednego towarzystwa są bardziej szczegółowe niż inne. Jeżeli firma opracowująca kalkulator OC posiada w swojej ofercie ubezpieczyciela, który wymaga dokładniejszych informacji, to takie dane będą musiały znaleźć się w formularzu wypełnianym przez internautów. Znaczenia nie ma fakt, że pozostałe firmy są mniej dociekliwe. Jeśli jeden przykładowy zakład ubezpieczeń uzależnia wysokość składki OC od dokładnego pytania o uszkodzenia pojazdu, to takie pytanie będzie musiało znaleźć się w kalkulatorze (nawet jeśli nie ma ono znaczenia dla pozostałych ubezpieczycieli). Porównywarki ubezpieczeniowe, które w ramach swoich kalkulatorów chcą pokazywać dokładne oferty ubezpieczycieli, muszą zwracać uwagę na ich zróżnicowane wymagania odnośnie zbieranych informacji. Warto pamiętać, że to od ubezpieczyciela zależy, jakie informacje uzna on za statystycznie istotne w kontekście obliczenia składki OC.

Trzeba uważać na kalkulatory, które są zbyt uproszczone

Osoba szukająca najtańszego ubezpieczenia OC przez Internet, nie powinna oczekiwać, że otrzyma wiarygodną kalkulację składki po wypełnieniu zaledwie kilku pól formularza. Kalkulator pobierający tak małą liczbę wejściowych informacji, na pewno nie jest dokładny. Może on służyć głównie do zbierania danych kontaktowych internautów (np. numeru telefonu oraz adresu e - mail). W tym kontekście rodzi się pytanie, czy agent ubezpieczeniowy niepotrafiący zbudować dokładnego kalkulatora internetowego, rzeczywiście wybierze najlepszą ofertę dla klienta, z którym później przez telefon skontaktuje się doradca.

Dobry kalkulator OC sprawdza dane i sam się uzupełnia

Porównywarki ubezpieczeniowe na pewno stoją przed sporym wyzwaniem związanym z konstruowaniem dobrych kalkulatorów ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i autocasco). Warto zdawać sobie sprawę, że obliczanie składek dobrowolnych polis AC przez Internet ma bardzo podobną specyfikę, jak w przypadku obowiązkowych ubezpieczeń OC dla kierowców. Tak jak już wspomnieliśmy, dobry kalkulator OC i AC na pewno nie może składać się z zaledwie kilku pól. Do odpowiedniego obliczenia składki potrzebnych jest bowiem o wiele więcej informacji. Nie oznacza to jednak, że wypełnianie dokładnego kalkulatora internetowego musi trwać bardzo długo. Istnieją pewne sposoby usprawniające proces obliczenia składki. Przykładowo kalkulator może uzupełnić datę urodzenia i płeć kierowcy na podstawie podanego wcześniej numeru PESEL. Inne rozwiązanie polega na podpowiadaniu roku produkcji auta przy wykorzystaniu wcześniejszych informacji o jego modelu. Dobry kalkulator OC powinien cechować się również innym rozwiązaniem. Mowa o wprowadzeniu specjalnych algorytmów, które sprawdzają poprawność danych. System informatyczny powinien wskazywać błąd na przykład wtedy, gdy podana data uzyskania prawa jazdy jest zbyt wczesna w stosunku do roku urodzenia kierowcy. Wykrycie takiej niezgodności danych w wypełnianym formularzu może oszczędzić ubezpieczającemu problemów, które pojawią się, gdy firma ubezpieczeniowa dostrzeże oczywisty błąd.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty