Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ubezpieczenia samochodu na kredyt bez tajemnic

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Kluczyki do auta

Nie zawsze samochód można kupić za gotówkę. Czasami nawet nowy właściciel, chcąc kupić nowe auto, prosto z salonu nie chce kupić za gotówkę, bo ceny są tak wysokie. Rozwiązaniem jest wówczas możliwość zakupienia pojazdu na kredyt. Do tego celu można spożytkować kredyt gotówkowy, tak zwany konsumpcyjny. Wówczas bank nie ingeruje w to, co za te pieniądze zostanie kupione. Można też zdecydować się na kredyt samochodowy. Jest on nieco niżej oprocentowany, ale w dowodzie rejestracyjnym bank jest wpisany, jako podmiot, który na tym samochodzie ustanowił zastaw. Jak wówczas wygląda sprawa z ubezpieczeniem, gdy wśród osób decyzyjnych dotyczących auta występuje również bank?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kredyt samochodowy czy gotówkowy

Jak wspomniano różnica między tymi dwoma kredytami jest dość istotna. Kredyt gotówkowy jest nieco wyżej oprocentowany, to oznacza, że trzeba będzie spłacić więcej pieniędzy. Jednak bank nie interesuje się tym, co jest przedmiotem zakupu, więc nie figuruje również w dowodzie rejestracyjnym zakupionego w ten sposób auta. Jeżeli jest to kredyt samochodowy, to jego oprocentowanie jest niższe, ale kupić można za niego wyłącznie samochód, bank zaś jako współwłaściciel i podmiot, który ustanawia zastaw zostaje wpisany do dowodu rejestracyjnego, co powoduje, że bez wiedzy i zgody banku nic z tym autem nie można zrobić. Jak zatem je ubezpieczyć.

Ubezpieczenie OC

Kwestia ubezpieczenia OC nie powinna tutaj stanowić żadnego problemu przede wszystkim dlatego, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe, a pieniądze które są z niego wypłacane, nie są przekazywane właścicielowi auta, a jedynie osobie, która została przez właściciela w jakiś sposób poszkodowana w wypadku czy kolizji. Inaczej rzecz się ma z ubezpieczeniem AC.

Zobacz też: Porównywarka OC - najlepsze oferty na rynku

Ubezpieczenie AC

Może być tak, że bank, który udziela kredytu samochodowego zażąda wykupienia ubezpieczenia auto casco na zakupiony pojazd. Ubezpieczenie AC pozwala zabezpieczyć materialnie samochód, który stanowi również zastaw kredytu, stąd właśnie takie żądanie. Jeżeli kredytobiorca nie będzie w stanie spłacić swojego długu, bank przejmie samochód i zaspokoi swoje roszczenie ze sprzedaży tego auta. Jeżeli jednak samochód ulegnie wypadkowi i zostanie całkowicie zniszczony, bank traci swoje materialne, czy finansowe zabezpieczenie. Jeżeli klient nie spłaci długu, bank będzie musiał wszcząć długotrwałą i kosztowną procedurę egzekucyjną, która spowoduje tylko powiększenie długu u klienta. Będzie do tego zmuszony, bo nie zaspokoi swoich roszczeń z auta. Jeżeli samochód będzie miał ubezpieczenie Auto Casco z cesją, czyli przekazaniem praw do odszkodowania na bank, wówczas w razie zdarzenia, to bank otrzyma pieniądze z polisy i za ich pomocą rozliczy zaciągnięty przez klienta dług. W efekcie, bank dostanie pieniądze, ale to klient będzie rozliczony. W wielu sytuacjach cesja jest wykonywana wyłącznie, gdy auto ulegnie zniszczeniu, czyli gdy dojdzie do szkody całkowitej. Wówczas wypłacane jest całe ubezpieczenie, a klient ma rozliczone zobowiązanie wobec banku. Jeżeli pojawia się szkoda częściowa, bank i właściciel auta mogą dojść do takiego porozumienia, że pieniądze otrzymane z ubezpieczenia z racji szkody częściowej są przekazane na jej likwidację. Auto nie traci na wartości aż tyle, ponieważ odzyskuje sprawność, właściciel ma pieniądze by je naprawić i nadal może spłacać swoje zobowiązanie. Warto bardzo precyzyjnie ustalić i z bankiem i z ubezpieczycielem kwestię ubezpieczenia samochodu na kredyt, ponieważ w razie zdarzenia, te ustalenia mają bardzo duże znacznie praktyczne.

Sprawdź podobne:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty