Ubezpieczenie autocasco – co obejmuje?
Ubezpieczenie autocasco pozwala na zapewnienie pojazdowi dodatkowej ochrony. Choć jest coraz bardziej popularne, nadal niewiele osób decyduje się na zakup AC. Dowiedz się, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie autocasco, kiedy warto się na nie zdecydować oraz jak znaleźć najtańsze AC.
Ubezpieczenie autocasco – co to jest?
Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu, na przykład samochodu lub motocyklu, od zdarzeń losowych. Celem autocasco jest zabezpieczenie pojazdu przed szeregiem zdarzeń, między innymi kradzieżą, zniszczeniem lub częściowym uszkodzeniem. Co bardzo istotne, AC jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym. Jego zakres wykracza poza standardowe OC, które zapewnia zabezpieczenie finansowane nie właścicielowi auta, ale osobie, która została poszkodowana, na przykład podczas stłuczki. Z uwagi na fakt, iż ubezpieczenie autocasco nie jest obowiązkowe, firmy ubezpieczeniowe oferują różny zakres ochrony – a co za tym idzie, również inną cenę, w zależności od potrzeb klienta.
Co obejmuje ubezpieczenie AC?
Ubezpieczenie autocasco chroni pojazd od różnych typów zdarzeń, które nie są zależne od jego właściciela. Podstawowa ochrona AC obejmuje sytuacje takie jak kradzież samochodu, wypadki z innymi pojazdami, zderzenie ze zwierzęciem, a nawet z osobą, znajdującą się poza pojazdem. Oprócz tego AC chroni pojazd przed uszkodzeniem przez inne osoby, przez zwierzęta, a także przed zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak burze, wichury, powodzie, zatopienia, osuwanie się ziemi itp. Dodatkowo autocasco zapewnia ochronę w przypadku wystąpienia pożaru, wybuchu lub uszkodzenia samochodu przez gałąź. Istnieje możliwość zakupu rozszerzonego AC – na taką opcję decyzją się osoby, które posiadają naprawdę drogie auto lub istnieje spore ryzyko wystąpienia sytuacji, które mogą zagrażać pojazdowi.
Rozszerzone AC może obejmować między innymi organizację oraz pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, na przykład w sytuacji, kiedy pojazd właściciela zostanie uszkodzony lub pokrycie kosztów transportu z miejsca wypadku lub wystąpienia awarii do warsztatu. Inne sytuacje, w których działa rozszerzone AC, to między innymi konieczność wymiany koła, a nawet pokrycie kosztów wynajmu hotelu dla właściciela na czas usunięcia usterki w samochodzie.
Ubezpieczenie AC – czego nie obejmuje?
Warto pamiętać, że autocasco nie obejmuje każdej sytuacji, która może mieć miejsce. Podczas podpisywania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy, a w razie potrzeby dopytać ubezpieczyciela lub negocjować rozszerzenie zakresu ubezpieczenia.
AC nie obejmuje takich przypadków, jak kradzież pojazdu, spowodowana lekkomyślnym zachowaniem właściciela – na przykład pozostawienie otwartego pojazdu. Oprócz tego AC nie obejmuje szkód, powstałych na skutek nietrzeźwości kierowcy, wywołanych szczególną lekkomyślnością, uszkodzeń powstałych w przypadku braku ważnych badań technicznych pojazdu, szkód spowodowanych na skutek wad fabrycznych pojazdu lub takich, które powstały na skutek innych okoliczności niż te, które zostały opisane podczas zgłoszenia szkody.
Kiedy warto wykupić ubezpieczenie autocasco?
Ubezpieczenie AC cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród właścicieli pojazdów o dużej wartości. Na takie ubezpieczenie warto zdecydować się w sytuacjach, kiedy samochód może być narażony na niebezpieczne sytuacje, na przykład kiedy często pozostaje na parkingu publicznym w okolicy, w której często dochodzi do kradzieży.
Decyzja o zakupie AC należy do właściciela, jednak z uwagi na mnogość sytuacji, do których może dojść na skutek nieprzewidzianych sytuacji, warto zdecydować się na zakup takiego ubezpieczenia.
Jak wybrać najlepsze AC?
Podczas wyboru ubezpieczenia autocasco należy zwrócić uwagę przede wszystkim na cenę i zakres ubezpieczenia. Podczas podpisywania umowy warto dokładnie zapoznać się z listą sytuacji, w przypadku wystąpienia których pojazd jest chroniony. Na cenę AC składają się różne czynniki, między innymi model samochodu, wiek kierowcy, posiadane zniżki oraz zakres ubezpieczenia, który interesuje właściciela. W przypadku nowych pojazdów warto zdecydować się na AC ze stałą sumą ubezpieczenia.
Młode auto może szybko tracić na wartości, dlatego należy upewnić się, czy wartość samochodu jest gwarantowana przez cały okres obowiązywania ubezpieczenia. Dodatkowo warto upewnić się, od jakiej wysokości strat możesz liczyć na odszkodowanie. Wielu ubezpieczycieli zastrzega sobie, że w przypadku strat niższych niż na przykład 200 złotych, nie są zobligowani do wypłaty odszkodowania. Bardzo ważnym elementem podczas podpisywania umowy na ubezpieczenie autocasco jest kwestia szyb.
Warto upewnić się, że AC obejmuje ich uszkodzenia – na przykład odpryski czy pęknięcia. Niektórzy firmy ubezpieczeniowe oferują dodatkowe ubezpieczenie szyb – jest ono opłacalne z uwagi na fakt, że w przypadku ich uszkodzenia nie tracisz wypracowanych zniżek. Aby znaleźć najtańsze AC, warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeniowych. Pozwalają one na szybkie i wygodne porównanie ofert poszczególnych ubezpieczycieli i wybór tej, która jednocześnie będzie miała najniższą cenę i najszerszy zakres ubezpieczenia.
Tego typu porównywarki ubezpieczeniowe cieszą się coraz większą popularnością – nic dziwnego, jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego sposobu poszukiwania korzystnego AC.
Minicasco, standardowe autocasco czy all risks?
Być może zastanawiasz się, jaki rodzaj AC wybrać – minicasco, autocasco w standardowym wydaniu, czy może all risks? Pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel może dowolnie konstruować ofertę autocasco, dlatego – zamiast kierować się nazwą – należy dokładnie sprawdzić, jaki jest zakres wybranej polisy w danej firmie.
Jeśli chodzi minicasco, ubezpieczenie to nazywane bywa różnie, na przykład smart casco. Chodzi tutaj o ubezpieczenie AC o bardzo okrojonym zakresie, które jest dla wielu osób może okazać się w zupełności wystarczające. Minicasco najczęściej obejmuje tylko kradzież samochodu. Może jednak okazać się, że w niektórych firmach taka wersja AC będzie obejmowała także pożary i czy inne zdarzenia.
Standardowe autocasco to najczęstszy wybór kierowców. Zapewnia ono standardową ochronę na wypadek takich sytuacji, jak kradzież, pożar, zalanie, atak dzikich zwierząt, uszkodzenia przez zjawiska pogodowe czy przez samego kierowcę. I w tym przypadku jednak konieczne jest dokładne zapoznanie się z OWU.
Ubezpieczenie autocasco all risks to polisa o najszerszym zakresie. Jej cena jest najwyższa, dlatego to dobra propozycja dla kierowców, którzy oczekują kompleksowej ochrony. All risks zapewni ochronę na wypadek wszystkich zdarzeń ze standardowej polisy, a także wielu innych. To ochrona na wypadek wszystkich zdarzeń, nie licząc tych, które zostały wypisane w wyłączeniach od odpowiedzialności.
Zakres ochrony AC – na co zwrócić uwagę?
Wybierając ubezpieczenie AC, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na zakres ochrony. Może bowiem okazać się, że tańsza wersja polisy okaże się w zupełności wystarczająca. Co należy uwzględnić? Przede wszystkim to, czy AC przewiduje zapewnienie ochrony w takich sytuacjach, które mogą Ciebie dotyczyć. Jeżeli na przykład model Twojego auta jest chętnie wybierany przez złodziei, powinieneś zadbać przede wszystkim o to, aby AC gwarantowało ochronę na wypadek kradzieży. Jeżeli mieszkasz przy lesie, powinno obejmować ochronę na wypadek uszkodzenia pojazdów przez dzikie zwierzęta. A jeśli mieszkasz w okolicy rzeki, zadbaj o ochronę na wypadek powodzi.
Tak naprawdę istotne jest to, aby AC obejmowało te zdarzenia, których najbardziej się obawiasz. Oczywiście trudno jest przewidzieć, co dokładnie może się zdarzyć, jednak – jeżeli na przykład mieszkasz w centrum Warszawy – uszkodzenie auta przez dzikie zwierzęta jest mało prawdopodobne, więc nie musisz dopłacać za taką ochronę. W tym wypadku lepiej skupić się na kradzieży czy uszkodzeniu samochodu przez kierowcę – oraz na tym, jakie odszkodowanie będziesz mógł uzyskać. Podsumowując, w przypadku AC bardzo istotny jest zakres, postaraj się więc jak najdokładniej zapoznać z OWU.
Autocasco tylko od całkowitej utraty pojazdu?
Obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowują dla swoich klientów bardzo zróżnicowaną ofertę. Wiele osób jest zainteresowanych wyłącznie ochroną autocasco na wypadek całkowitej utraty pojazdu – na przykład w sytuacji, gdy samochód zostanie skradziony lub gdy dojdzie do szkody całkowitej. Oczywiście istnieje możliwość zakupu AC tylko na wypadek utraty całkowitej, co może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. W każdym przypadku warto zastanowić się, co będzie bardziej opłacalne. Może bowiem okazać się, że w tej samej cenie inna firma zaoferuje AC o szerszym zakresie.
Odszkodowanie z AC – jak uzyskać najlepsze?
Gdy tylko dojdzie do kradzieży lub uszkodzenia pojazdu, jak najszybciej zgłoś ten fakt do towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiłeś Autocasco. Aby uzyskać jak najlepsze odszkodowanie, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
-
postaraj się jak najlepiej udokumentować nie tylko szkodę, ale też wszystkie okoliczności zdarzenia. Na tej podstawie ubezpieczyciel może m.in. oszacować wysokość odszkodowania,
-
z AC możesz skorzystać również wtedy, gdy do szkody nie doszło z Twojej winy,
-
pamiętaj, że rozliczenie bezgotówkowe szkody może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem, dlatego warto zastanowić się nad skorzystaniem z niego,
-
jeśli masz wątpliwości co do wyceny, wykonanej przez ubezpieczyciela, możesz skorzystać z pomocy niezależnego rzeczoznawcy.
Ubezpieczenie AC za granicą – jak zlikwidować szkodę?
-
Kiedy tylko dojdzie do szkody, jak najszybciej skontaktuj się z ubezpieczycielem. Nie podejmuj żadnych działań na własną rękę, może bowiem okazać się, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania, jeśli zaczniesz samodzielnie naprawiać pojazd. Uwaga, dotyczy to również sytuacji, kiedy do szkody dojdzie za granicą.
-
Przede wszystkim dowiedz się, w jaki sposób ma dojść do likwidacji szkody. Szczegółowe informacje na temat otrzymasz na infolinii towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiłeś odszkodowanie AC. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami ubezpieczyciela.
Kiedy polisa autocasco może nie działać?
Choć wielu kierowców wychodzi z założenia, że ubezpieczenie AC zadziała w każdej sytuacji, nie zawsze tak jest. Bardzo często zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe odmawiają wypłaty odszkodowania w ramach autocasco. Kiedy może dojść do takiej sytuacji? Najczęściej wtedy, kiedy do szkody dochodzi na skutek rażących nadużyć lub zaniedbań ze strony kierowcy lub gdy prowadzi on pojazd pod wpływem alkoholu albo środków odurzających.
Do odmowy odszkodowania może dojść także wtedy, gdy pojazd prowadziła osoba, która nie posiadała odpowiednich uprawnień – na przykład prowadziła samochód osobowy mimo tego, że nie ma ważnego prawa jazdy kat. B. Inna sytuacja, kiedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania z AC ma miejsce wtedy, gdy pojazd nie posiada ważnego przeglądu. Warto więc pamiętać o tym wszystkim – a także po wszystkich innych sytuacjach, które są opisane w OWU.
Ubezpieczenie autocasco – podsumowanie
Posiadanie AC może być naprawdę dobrym rozwiązaniem – warto rozważyć jego zakup szczególnie wtedy, kiedy wartość Twojego auta jest wysoka lub jest ono szczególnie narażone na sytuacje, niewynikające z Twojej winy. Jednocześnie należy dokładnie zastanowić się nad tym, jakiej ochrony potrzebujesz, aby poszukać najlepszej oferty dla siebie. Ubezpieczenie autocasco powinno posiadać jak najszerszy zakres – jednocześnie dzięki nowoczesnym porównywarkom ubezpieczeniowym możesz szybko znaleźć AC w bardzo korzystnej cenie.
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Kto powinien zdecydować się na zakup AC?
AC przeznaczone jest nie tylko dla właścicieli nowych, drogich samochodów, ale też wszystkich kierowców, którzy chcą cieszyć się pełnym poczuciem bezpieczeństwa. Zakup AC może być dobrym pomysłem w sytuacji, gdy auto danego modelu często pada ofiarą kradzieży lub gdy jest narażone na szczególne niebezpieczeństwa, na przykład ataki dzików.
Na ile czasu podpisywana jest umowa AC?
W większości przypadków umowa autocasco obowiązuje przez rok, czyli przez 12 miesięcy. Istnieje również możliwość dokupienia AC w czasie trwania OC – wtedy okres trwania autocasco będzie odpowiednio krótszy.
Czy można zrezygnować z autocasco kupionego przez Internet?
Tak – w przypadku umów zawartych na odległość, na przykład przez telefon lub przez internet, masz 30 dni na zrezygnowanie z zakupu lub z dalszego korzystania z usługi. Dotyczy to również zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego.