Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ubezpieczenie autocasco – co obejmuje?

Porówneo: Ubezpieczenie autocasco – co obejmuje?

Ubezpieczenie autocasco pozwala na zapewnienie pojazdowi dodatkowej ochrony. Choć jest coraz bardziej popularne, nadal niewiele osób decyduje się na zakup AC. Dowiedz się, co dokładnie obejmuje ubezpieczenie autocasco, kiedy warto się na nie zdecydować oraz jak znaleźć najtańsze AC.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie autocasco – co to jest?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie pojazdu, na przykład samochodu lub motocyklu, od zdarzeń losowych. Celem autocasco jest zabezpieczenie pojazdu przed szeregiem zdarzeń, między innymi kradzieżą, zniszczeniem lub częściowym uszkodzeniem. Co bardzo istotne, AC jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym. Jego zakres wykracza poza standardowe OC, które zapewnia zabezpieczenie finansowane nie właścicielowi auta, ale osobie, która została poszkodowana, na przykład podczas stłuczki. Z uwagi na fakt, iż ubezpieczenie autocasco nie jest obowiązkowe, firmy ubezpieczeniowe oferują różny zakres ochrony – a co za tym idzie, również inną cenę, w zależności od potrzeb klienta.

Co obejmuje ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie autocasco chroni pojazd od różnych typów zdarzeń, które nie są zależne od jego właściciela. Podstawowa ochrona AC obejmuje sytuacje takie jak kradzież samochodu, wypadki z innymi pojazdami, zderzenie ze zwierzęciem, a nawet z osobą, znajdującą się poza pojazdem. Oprócz tego AC chroni pojazd przed uszkodzeniem przez inne osoby, przez zwierzęta, a także przed zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak burze, wichury, powodzie, zatopienia, osuwanie się ziemi itp. Dodatkowo autocasco zapewnia ochronę w przypadku wystąpienia pożaru, wybuchu lub uszkodzenia samochodu przez gałąź. Istnieje możliwość zakupu rozszerzonego AC – na taką opcję decyzją się osoby, które posiadają naprawdę drogie auto lub istnieje spore ryzyko wystąpienia sytuacji, które mogą zagrażać pojazdowi. Rozszerzone AC może obejmować między innymi organizację oraz pokrycie kosztów wynajmu pojazdu zastępczego, na przykład w sytuacji, kiedy pojazd właściciela zostanie uszkodzony lub pokrycie kosztów transportu z miejsca wypadku lub wystąpienia awarii do warsztatu. Inne sytuacje, w których działa rozszerzone AC, to między innymi konieczność wymiany koła, a nawet pokrycie kosztów wynajmu hotelu dla właściciela na czas usunięcia usterki w samochodzie.

Ubezpieczenie AC – czego nie obejmuje?

Warto pamiętać, że autocasco nie obejmuje każdej sytuacji, która może mieć miejsce. Podczas podpisywania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym należy dokładnie zapoznać się z treścią umowy, a w razie potrzeby dopytać ubezpieczyciela lub negocjować rozszerzenie zakresu ubezpieczenia. AC nie obejmuje takich przypadków, jak kradzież pojazdu, spowodowana lekkomyślnym zachowaniem właściciela – na przykład pozostawienie otwartego pojazdu. Oprócz tego AC nie obejmuje szkód, powstałych na skutek nietrzeźwości kierowcy, wywołanych szczególną lekkomyślnością, uszkodzeń powstałych w przypadku braku ważnych badań technicznych pojazdu, szkód spowodowanych na skutek wad fabrycznych pojazdu lub takich, które powstały na skutek innych okoliczności niż te, które zostały opisane podczas zgłoszenia szkody.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie autocasco?

Ubezpieczenie AC cieszy się coraz większą popularnością, szczególnie wśród właścicieli pojazdów o dużej wartości. Na takie ubezpieczenie warto zdecydować się w sytuacjach, kiedy samochód może być narażony na niebezpieczne sytuacje, na przykład kiedy często pozostaje na parkingu publicznym w okolicy, w której często dochodzi do kradzieży. Decyzja o zakupie AC należy do właściciela, jednak z uwagi na mnogość sytuacji, do których może dojść na skutek nieprzewidzianych sytuacji, warto zdecydować się na zakup takiego ubezpieczenia.

Jak wybrać najlepsze AC?

Podczas wyboru ubezpieczenia autocasco należy zwrócić uwagę przede wszystkim na cenę i zakres ubezpieczenia. Podczas podpisywania umowy warto dokładnie zapoznać się z listą sytuacji, w przypadku wystąpienia których pojazd jest chroniony. Na cenę AC składają się różne czynniki, między innymi model samochodu, wiek kierowcy, posiadane zniżki oraz zakres ubezpieczenia, który interesuje właściciela. W przypadku nowych pojazdów warto zdecydować się na AC ze stałą sumą ubezpieczenia. Młode auto może szybko tracić na wartości, dlatego należy upewnić się, czy wartość samochodu jest gwarantowana przez cały okres obowiązywania ubezpieczenia. Dodatkowo warto upewnić się, od jakiej wysokości strat możesz liczyć na odszkodowanie. Wielu ubezpieczycieli zastrzega sobie, że w przypadku strat niższych niż na przykład 200 złotych, nie są zobligowani do wypłaty odszkodowania. Bardzo ważnym elementem podczas podpisywania umowy na ubezpieczenie autocasco jest kwestia szyb. Warto upewnić się, że AC obejmuje ich uszkodzenia – na przykład odpryski czy pęknięcia. Niektórzy firmy ubezpieczeniowe oferują dodatkowe ubezpieczenie szyb – jest ono opłacalne z uwagi na fakt, że w przypadku ich uszkodzenia nie tracisz wypracowanych zniżek. Aby znaleźć najtańsze AC, warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeniowych. Pozwalają one na szybkie i wygodne porównanie ofert poszczególnych ubezpieczycieli i wybór tej, która jednocześnie będzie miała najniższą cenę i najszerszy zakres ubezpieczenia. Tego typu porównywarki ubezpieczeniowe cieszą się coraz większą popularnością – nic dziwnego, jest to doskonała alternatywa dla tradycyjnego sposobu poszukiwania korzystnego AC.

Ubezpieczenie autocasco – podsumowanie

Posiadanie AC może być naprawdę dobrym rozwiązaniem – warto rozważyć jego zakup szczególnie wtedy, kiedy wartość Twojego auta jest wysoka lub jest ono szczególnie narażone na sytuacje, niewynikające z Twojej winy. Jednocześnie należy dokładnie zastanowić się nad tym, jakiej ochrony potrzebujesz, aby poszukać najlepszej oferty dla siebie. Ubezpieczenie autocasco powinno posiadać jak najszerszy zakres – jednocześnie dzięki nowoczesnym porównywarkom ubezpieczeniowym możesz szybko znaleźć AC w bardzo korzystnej cenie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty