Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ubezpieczenie GAP – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Ubezpieczenie GAP – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Osoby, które biorą samochód na kredyt lub decydują się na leasing, często szukają dodatkowych form zabezpieczenia pojazdu. Nic dziwnego – samochód z czasem zaczyna tracić na wartości, a całkowita spłata kredytu może zająć nawet kilka lat. Właśnie z myślą o takich osobach powstało ubezpieczenie GAP. Dowiedz się, czym jest ten rodzaj ubezpieczenia, jakie są jego rodzaje i czy warto się na nie zdecydować.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Ubezpieczenie GAP – co to jest?

Ubezpieczenie GAP to szczególny rodzaj zabezpieczenia, który ma chronić przed utratą wartości pojazdu. W przypadku zupełnie nowych samochodów prosto z salonu może dochodzić do bardzo szybkiego obniżania ich wartości – po kilku latach auto może być warte nawet o kilkadziesiąt procent mniej. Wielu ekspertów twierdzi, że wartość rezydualna pojazdu (czyli kwota, na jaką można liczyć w momencie odsprzedaży) często po trzech latach użytkowania jest nawet o 40-50 proc. niższa niż w momencie zakupu z salonu.

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z leasingu wie, że oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC należy wykupić polisę Autocasco. To dodatkowa ochrona dla nowego samochodu, który często może być dużą pokusą dla złodziei. Również w razie jego uszkodzenia AC sprawdza się doskonale. Niestety, w momencie powstania szkody całkowitej lub znacznych zniszczeń, pieniądze z OC i AC mogą okazać się niewystarczające – na szczęście pełną ochronę może zapewnić ubezpieczenie GAP.

Sposób działania GAP w praktyce

Jak dokładnie działa ubezpieczenie GAP ? W przypadku kradzieży pojazdu lub wystąpienia szkody całkowitej firma ubezpieczeniowa wyliczy wysokość odszkodowania na podstawie wartości rynkowej pojazdu w momencie dokonywania zakupu, a nie na bazie kwoty, która pozostała do spłaty. Innymi słowy, jeśli w momencie podpisywania umowy leasingowej samochód był warto 70 000 złotych, to właśnie tę wartość uwzględni ubezpieczyciel – a nie wartość pojazdu w momencie powstania szkody, która może być o wiele niższa.

**Przykład: Pan Jan Kowalski zdecydował się na samochód o wartości 80 000 złotych, a jako formę finansowania wybrał leasing. Niestety, po roku samochód został skradziony. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w który Pan Jan miał Autocasco, wyliczyło wartość samochodu w momencie straty na 60 000 złotych i taka też była kwota odszkodowania z AC. Na szczęściej kierowca wykupił ubezpieczenie GAP. Różnica pomiędzy wartością rynkową w momencie kradzieży a wartością w momencie zakupu pojazdu to 20 000 złotych. Kwota ta została pokryta z ubezpieczenia GAP, co oznacza, że Pan Jan uzyskał łączną kwotę odszkodowania w wysokości wartości całkowitej pojazdu z dnia, w którym wyjechał nim z salonu jak jego świeżo upieczony właściciel. Dzięki temu nie musi on z własnej kieszeni spłacać reszty zobowiązania za samochód, którego już nie ma. Odszkodowanie wystarczy, aby pokryć całkowity koszt i wszystkie raty. **

Rodzaje ubezpieczenia GAP

Istnieje kilka rodzajów ubezpieczenia GAP: fakturowy, finansowy i indeksowy. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

  • GAP fakturowy – zdecydowanie najdroższy rodzaj ubezpieczenia GAP, który jednak zapewnia kierowcy najszerszy zakres ochrony na wypadek utraty wartości pojazdu. Kiedy dojdzie do szkody całkowitej, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowania w wysokości różnicy między ceną auta w momencie zakupu a jego wartością rynkową sprzed kradzieży lub wypadku;

  • GAP finansowy – to z kolei najtańszy typ ubezpieczenia GAP. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowania w wysokości różnicy pomiędzy pozostałymi do spłaty ratami leasingowymi lub kredytowymi a kwotą ubezpieczenia Autocasco;

  • GAP indeksowy – najczęściej wybierany przez kierowców typ ubezpieczenia GAP. Odszkodowanie wynosi tutaj około 20-30 proc. wartości auta.

Ile kosztuje ubezpieczenie GAP?

Cena ubezpieczenia GAP może wahać się pomiędzy 0,4 proc. a 1,2 proc. wartości pojazdu. Jest to zależne od wielu czynników, m.in. od polityki firmy ubezpieczeniowej, stażu za kierownicą czy samego pojazdu. Oczywiście na cenę ubezpieczenia wpływa również rodzaj ubezpieczenia GAP. Przy GAP finansowym cena może wynosić od 0,4 proc. do 0,5 proc. wartości, a przy fakturowym od 0,7 proc. do 1,2 proc. Pośrednią opcją jest GAP indeksowy, gdzie cena to z reguły ok. 0,8 proc. wartości auta. W większości przypadków umowa GAP zawierana jest na 12 miesięcy, a cena polisy doliczana jest do każdej raty.

**Przykład: Pan Jan, który zdecydował się na samochód o wartości 80 000 zł, za ubezpieczenie GAP zapłaci od 320 zł do 960 zł rocznie, w zależności od tego, jaki rodzaj polisy GAP wybierze. **

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie GAP?

Dla wielu osób kluczową kwestią jest nie to, czy warto zdecydować się na ubezpieczenie GAP, ale jak znaleźć to najlepsze. Jak wiadomo, rynek ubezpieczeniowy jest bardzo szeroki, a oferta poszczególnych towarzystw mocno zróżnicowana. Jak zatem wybrać ubezpieczenie GAP, które będzie najbardziej korzystne? Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. To tam można znaleźć szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia czy sposobu wypłacania i wyliczania odszkodowania. Bardzo istotną kwestią jest to, że firma zapewnia wypłatę odszkodowania w momencie kradzieży pojazdu – to jedna z kluczowych kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę w momencie poszukiwań ubezpieczenia GAP. Przed podjęciem decyzji warto porównać kilka ofert ubezpieczenia GAP, aby móc wybrać tę najlepszą.

W wielu przypadkach firmy leasingowe współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi i mogą zaproponować doskonałą ofertę ubezpieczeniową, dlatego warto o to dopytać. Dodatkowo kierowcy, którzy kupują polisę OC i AC w jednej firmie, dla ułatwienia mogą zakupić w niej również ubezpieczenie GAP – tym bardziej, że wielu ubezpieczycieli oferuje korzystne rabaty kierowcom, którzy kupują nie jedno, a kilka typów ubezpieczenia.

Ubezpieczenie GAP – podsumowanie

Jeśli dotychczas zadawałeś sobie pytanie: „ubezpieczenie GAP – co to jest?", znasz już odpowiedź. Jest to zabezpieczenie na wypadek utraty wartości pojazdu, z którego można skorzystać w momencie wystąpienia szkody całkowitej, na przykład kradzieży czy poważnego wypadku. Dzięki ubezpieczenia GAP kierowca zyskuje ochronę przed koniecznością spłacania rat za samochód, którego już nie ma. Osoby, które decydują się na samochód na kredyt lub z leasingu zdecydowanie powinny rozważyć zakup ubezpieczenia GAP, tym bardziej że roczny koszt z reguły nie przekracza 1,2 proc. całkowitej wartości pojazdu.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty