Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak ubezpieczyć kampera? OC i AC samochodu campingowego

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Jak ubezpieczyć kampera? OC i AC samochodu campingowego

Podróże kamperem w ostatnim czasie stały się szczególnie popularne, a grono ich zwolenników stale rośnie. Taki sposób podróżowania z pewnością ma ogromny urok. Nie trzeba szukać i rezerwować hoteli – można natomiast zatrzymywać się w dowolnym miejscu, także na łonie natury. Pytanie tylko, jak ubezpieczyć kampera? Ile kosztuje taka polisa i co wpływa na ostateczną cenę składki?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Spełniłeś marzenie o posiadaniu kampera?

Własny samochód kempingowy to z pewnością marzenie wielu osób. Możliwość swobodnego poruszania się po całym świecie, bez konieczności rezerwowania hoteli czy zamartwiania się, gdzie spędzimy kolejną moc, to jeden z najciekawszych sposobów podróżowania. Choć jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu podróżowanie kamperem było raczej opcją dla osób, które nie szukają luksusów, dziś sytuacja ta uległa zmianie. Nowoczesne kampery są urządzone w bardzo komfortowy sposób, z dbałością o komfort podróżujących oraz z wszelkimi wygodami. To dobra alternatywa dla niejednego hotelu.

Oczywiście im bardziej luksusowy będzie kamper, tym jego cena będzie wyższa. Ceny samochodów kempingowych wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy, a cena jest zależna od wielu czynników. Dla wielu osób jest to jednak jedna z najlepszych inwestycji w życiu – szczególnie jeśli lubią kolekcjonować przeżycia i wspomnienia.

Zalet posiadania kampera jest jednak o wiele więcej. Przede wszystkim do ich prowadzenia wystarczy prawo jazdy kat. B, a to z uwagi na fakt, iż większość takich pojazdów mieści się w przedziale wagowym do 3,5 t.

A co z wadami? Oczywiście podróżowanie kamperem może powodować pewne komplikacje, jak usuwanie odpadów biologicznych, wyższe opłaty za przejazd autostradą czy poszukiwanie parkingu na noc, jednak dla prawdziwych podróżników to nie problem, a raczej kolejne wyzwania, którym można sprostać!

Jeśli i Ty jesteś szczęśliwym posiadaczem kampera, koniecznie dowiedz się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia OC samochodu kempingowego.

Ubezpieczenie kamera – co warto wiedzieć?

Wbrew powszechnej opinii ubezpieczenie samochodu kempingowego nie musi oznaczać całkowitego zrujnowania budżetu. Z pewnością jednak trzeba przygotować się na pewne koszty. Oczywiście w przypadku kampera, jak i każdego innego pojazdu, poruszającego się po drogach, należy wykupić ubezpieczenie OC. Dzięki temu, w przypadku spowodowania szkody, odszkodowanie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest to, w jaki sposób kamper wpisany został w dowodzie rejestracyjnym. Może on widnieć w dokumentach jako zwykły samochód osobowy, samochód ciężarowy, a także jako pojazd specjalny. Jeśli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie OC, najmniej zapłacimy w przypadku, gdzie kamper wpisany będzie jako samochód specjalny, musi on jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze, musi być pojazdem kategorii M. Musi również zbudowany w sposób, który umożliwia zamieszkanie w nim, a także wyposażenie musi być na trwałe umocowane w przedziale mieszkalnym. Warto więc zwrócić na to uwagę już podczas poszukiwania wymarzonego kampera.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC kampera?

To jedno z najważniejszych pytań, które zadają sobie zarówno świeżo upieczeni właściciele kamperów, jak i osoby, które zastanawiają się nad zakupem takiego pojazdu. Wpływ na cenę ubezpieczenia będzie miał zarówno sam rodzaj pojazdu, jak i kierowca. Jeśli kamper oznaczony będzie jako pojazd specjalny, cena będzie niższa. Istotny będzie także wiek kierowcy, doświadczenie za kierownicą, dotychczas spowodowane stłuczki czy bezszkodowa jazda i inne czynniki, które są standardowo uwzględniane przy wyliczaniu składki. Okazuje się jednak, że cena ubezpieczenia OC kampera nie będzie wyższa niż w przypadku zwykłego auta osobowego dla tego samego kierowcy – a nawet jeśli, to różnica w cenie będzie niewielka.

Należy pamiętać, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe ubezpieczają samochody kempingowe. Aby znaleźć najbardziej korzystną ofertę, warto skorzystać z kalkulatora OC. To najlepszy i najszybszy sposób na znalezienie taniego OC – niezależnie od tego, czy chcemy ubezpieczyć kampera, samochód osoby, czy inny pojazd.

Czy warto dodatkowo ubezpieczyć kampera?

Oczywiście opinii na temat tego, czy warto kupować AC czy inne polisy dodatkowe, jest tyle, ilu jest kierowców. Dla niektórych Autocasco to niepotrzebny wydatek, dla innych posiadanie takiej polisy jest również istotne, jak zakup OC. To, czy zdecydujesz się na AC dla kampera, powinno zależeć od tego, jaka jest wartość auta. Jeśli jest wysoka, a Ty intensywnie podróżujesz i boisz się uszkodzenia lub kradzieży kampera, to warto wykupić taką polisę.

To samo dotyczy Assistance – tym bardziej, że w razie pojawienia się awarii w Polsce lub za granicą może mieć problemy ze znalezieniem pomocy drogowej dla kampera. Warto więc zdać się tutaj na ubezpieczyciela, który zadba o to, abyś otrzymał potrzebną pomoc.

A co z ubezpieczeniem szyb? Warto się na nie zdecydować, z uwagi na stosunkowo niską cenę takiej polisy. Posiadacze kamperów doskonale wiedzą, że ceny nowych szyb do kampera są bardzo wysokie, a czasem ryzyko ich uszkodzenia jest naprawdę wysokie – na przykład jeśli podczas wyjazdu dzieci grają w piłkę. Warto więc zainwestować także w takie ubezpieczenie kampera.

Jak ubezpieczyć kampera – podsumowanie

Wielu właścicieli kamperów jest zdania, że polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych nie jest zbyt przyjazny dla kamperów, a znalezienie odpowiedniej polisy może być problematyczne. Obecnie jednak rynek ten intensywnie się zmienia, w związku z błyskawicznym wzrostem zainteresowania samochodami kempingowymi. Posiadacze kamperów powinni więc bacznie obserwować rynek, ponieważ mogą pojawić się tutaj naprawdę korzystne oferty, jeśli chodzi o ubezpieczenie kampera.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty