Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ubezpieczenie kosiarki samojezdnej

Opinie klientów:
4.5/5
Opinie klientów:
4.5/5
Kosiarka do trawy

Właściciele domków jednorodzinnych, które otoczone są dość rozłożystym ogrodem, decydują się czasem na zakup właśnie do ogrodu, kosiarki samojezdnej. To urządzenie, które znacznie ułatwia pielęgnację ogrodu, pomaga w utrzymaniu trawy na odpowiednim poziomie, a jednocześnie powoduje, że wszelkie zabiegi ogrodnicze stają się znacznie prostsze i mniej wyczerpujące. Czy jednak taka kosiarka samojezdna nie kwalifikuje się jako pojazd? Czy powinna być ona objęta obowiązkowym ubezpieczeniem OC?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jakie pojazdy podlegają ubezpieczeniu OC

W tym miejscu warto zadać sobie znacznie bardziej ogólne pytanie, nie czy kosiarka powinna mieć ubezpieczenie, ale jakie pojazdy powinny je mieć. Wiadomo bowiem, że kosiarka samojezdna porusza się za pomocą silnika, a nie siły mięśni, w pewnym sensie jest więc pojazdem. Mało tego, przy odrobinie uporu można się nią przemieści z miejsca na miejsce w obrębie ogrodu i na niedużych odległościach. Czy to kwalifikuje ją do ubezpieczenia? Z zasady, obowiązkowemu ubezpieczeniu OC podlegają wszystkie te pojazdy mechaniczne, które uczestniczą w ruchu drogowym. Kosiarka samojezdna w takim ruchu uczestniczyć nie powinna. Kierowcy denerwują się gdy na drogę wyjedzie bardzo powolny traktor, ciągnik czy kombajn, a co mówić jeszcze o tym, gdyby zaczęła poruszać się nią również kosiarka. Nie uczestniczy więc ona w ruchu drogowym, a co za tym idzie, nie wymaga wykupienia ubezpieczenia.

Czy na pewno ta polisa nie jest potrzebna?

Zdarza się bowiem, że poruszanie się kosiarką samojezdną, nawet na terenie prywatnej posesji może doprowadzić do nieszczęśliwego wypadku, w którym ktoś zostanie poszkodowany. Jeżeli kosiarka nie jest ubezpieczona, to poszkodowany nie otrzyma wypłaty ubezpieczenia, ponieważ nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej. Przy czym rzeczywiście doszło do takiego zdarzenia, w którym jedna osoba została poszkodowana z powodu poruszania się kosiarki samojezdnej. Na bazie tych zdarzeń Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaczął prowadzić rozważania w tej sprawie, czy jednak kosiarki powinny być objęte ubezpieczeniem, mimo tego, że poruszają się wyłącznie na terenie prywatnych posesji. Decyzja, która ma zapaść będzie wiążąca dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej i zmieni zasady w zakresie traktowania kosiarek samojezdnych. Nowe przepisy i nowe zasady wpłyną na wszystkich właścicieli przydomowych ogródków, którzy wykorzystują w swoich codziennych porządkach tego rodzaju maszyny. Może się bowiem zdarzyć tak, że przy wyjeżdżaniu kosiarką z garażu i przejeżdżaniu na ogród spowoduje ona jakiś wypadek, a wówczas konieczne będzie wypłacenie poszkodowanemu odszkodowania. Ubezpieczenie OC jest polisą, która chroni poszkodowanych. Jeżeli więc jest ryzyko, że w jakimś obszarze poszkodowani nie mają dostatecznej ochrony może się okazać, że zmiana przepisów będzie po prostu konieczna.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty