Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ubezpieczenie motocykla - o czym warto pamiętać?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Ubezpieczenie motocykla - o czym warto pamiętać?

Motocykl jako pojazd również podlega różnorodnym ubezpieczeniom. Warto wiedzieć jednak, że jest to specyficzny rodzaj pojazdu. W pewnym zakresie jest on bowiem traktowany tak jak samochód, a w innym jako specyficzny, odmienny pojazd. I o tym trzeba koniecznie pamiętać. Mając kompletną wiedzę nie popełni się żadnego błędu podczas ubezpieczania pojazdu i będzie można wybrać rzeczywiście najlepszą ofertę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czy da się oszczędzić na ubezpieczeniu motocykla

To jest bardzo dobre pytanie. Przecież jest to pojazd wykorzystywany zaledwie w miesiącach letnich. Nie jeździ się motocyklami zimą, a nawet już późną jesienią motocykle znikają z dróg. Co za tym idzie, jest to kilka miesięcy całkowitego ich nieużytkowania. Czy w tym czasie muszą być one również ubezpieczone? Czy jest taka konieczność by pojazdy te miały aktywną polisę? Otóż, okazuje się, że tak. W tym zakresie, w zakresie ubezpieczenia OC, motocykle traktowane są dokładnie tak samo jak samochody i wymagają całorocznego obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeżeli motocykl jest kupiony wraz z aktywną polisą, to należy ją niezwłocznie po jej zakończeniu przedłużyć. Jeżeli jest to nowy motocykl, kupowany z salonu, to zanim jego właściciel wyruszy nim na drogę również powinien pamiętać o ubezpieczeniu. Brak ważnej polisy OC skutkuje karami finansowymi. Ich wysokość jest uzależniona od tego, jak długo pojazd nie ma ważnej polisy ubezpieczeniowej. Są trzy przedziały czasowe i jednocześnie kwotowe. Jeżeli polisy nie ma zaledwie do trzech dni, kara jest najniższa. Rośnie w przedziale cztery – czternaście dni, a najwyższe kary dotyczą tych użytkowników, którzy bez ubezpieczenia podróżują powyżej czternastu dni.

Zniżki za bezszkodową jazdę w ubezpieczeniu motocykla

Skoro motocykl jest traktowany tak, jak samochodów pod względem obowiązkowego ubezpieczenia OC, to czy pod względem zniżek sprawa również wygląda podobnie. Otóż, zniżki za bezszkodową jazdę samochodem mogą zostać przeniesione na ubezpieczenie motocykla. Jest to dobra wiadomość, szczególnie dla tych, którzy jeżdżą bezkolizyjnie. Jeżeli jednak kierowca zabiegałby o przeniesienie zniżek z motocykla na samochód, to sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i złożona i może się nie powieść. W tym wymiarze wszystko zależy od towarzystwa. Niektóre bowiem uwzględniają zniżki wypracowane na motocyklu, inne nie.

Zobacz też: Ranking ubezpieczeń OC i AC dla motocykli

Ubezpieczenie direct motocykla

Warto również pamiętać o tym, że nie możliwe jest ubezpieczenie motocykla przez Internet czy przez telefon. Trzeba to wykonać osobiście, podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym. Jest to wymóg wprowadzony przez wszystkie towarzystwa. O ile uda się uzyskać szacunkową ofertę telefonicznie w niektórych firmach, o tyle samo zawarcie umowy w tej formie już nie jest możliwe. Podobnie rzecz się ma z rozszerzeniem obowiązkowej polisy o jej dobrowolny wariant czyli AC. Niektóre towarzystwa w ogóle go nie oferują, a pozostałe wyłącznie po bezpośrednim kontakcie z agentem. Ubezpieczenie motocykla jest bardzo podobne do ubezpieczenia samochodu i w wielu aspektach jest z nim niemalże tożsame. Trzeba jednak wiedzieć, że w wielu aspektach jest też ono zupełnie inne, co wpływa na jego wyjątkowość i specyfikę.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty