Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

Ubezpieczenie OC: Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Sprawdzenie OC: Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie na samochody osobowe i ciężarowe, jednoślady, ciągniki i niektóre pojazdy wolnobieżne, a także przyczepy. Brak OC wiąże się z wysokimi karami, które zależą nie tylko od rodzaju pojazdu, ale także od długości przerwy w ubezpieczeniu. Im jest ona dłuższa, tym kara wyższa – może ona sięgać nawet ponad 5 tysięcy złotych. Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

W przypadku, gdy sprawca zdarzenia na drodze nie posiada ubezpieczenia OC, musi on nie tylko zapłacić karę za jego brak ale również zgodnie z obowiązującymi przepisami, musi on też uiścić całą kwotę, którą poszkodowanemu przekazał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jak więc widać brak OC może być bardzo kosztowny, zwłaszcza jeśli zniszczeniu uległ drogi samochód lub w wypadku ktoś zginął bądź został ciężko ranny. W takich sytuacjach należy znaleźć najdogodniejszą ofertę na rynku.

Kiedy trzeba sprawdzić ubezpieczenie OC pojazdu?

Niestety wysokie kary nie zawsze działają i zdarza się, że właściciel pojazdu nie ma wykupionej polisy OC. Informację na ten temat należy sprawdzić zwłaszcza wtedy, gdy planujemy kupić samochód używany lub jesteśmy osobą poszkodowaną w kolizji. W momencie, gdy właściciel pojazdu odmawia okazania swojej polisy OC należy koniecznie sprawdzić, czy w ogóle ją posiada. W przypadku stłuczki czy innego zdarzenia poszkodowany otrzyma odszkodowanie bez względu na to, czy sprawca posiada ubezpieczenie, ponieważ wypłaci mu je Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Znacznie większy problem pojawia się, gdy ktoś kupi używane auto, które nie miało wykupionego OC. Wówczas może okazać się, że oprócz ceny samochodu musi także ponieść karę za brak OC. Z tego właśnie względu jeszcze przed zakupem warto sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony. Warto również sprawdzić, kiedy nastąpi ekspiracja polisy. Przeczytaj więcej: Czym jest ekspiracja ubezpieczenia

Sprawdzenie OC. Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Możliwość sprawdzenia ważności OC samochodu daje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Jeszcze do niedawna z bazy danych tej instytucji mogły korzystać wyłącznie firmy ubezpieczeniowe i policja. Obecnie każdy może wejść na stronę UFG i sprawdzić OC. W tym celu należy wpisać w systemie numer rejestracyjny lub VIN samochodu. Wówczas w ciągu zaledwie kilku sekund można uzyskać informacje na temat ważności polisy OC auta. Trzeba jednak pamiętać, że informacja ta dotyczy aktualności ubezpieczenia wyłącznie w dniu zapytania. Informacja uzyskana w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym jest zawsze aktualna, ponieważ instytucja ta pełni funkcje Ośrodka Informacji i jest odpowiedzialna za zbieranie oraz udostępnianie danych ubezpieczeniowych. Oprócz informacji na temat ubezpieczenia OC, można w niej sprawdzić także ubezpieczenie AC. Ponadto uprawnione podmioty mogą uzyskać wiedzę na temat zdarzeń drogowych, które skutkowały odpowiedzialnością zakładu ubezpieczeń oraz odszkodowań, które zostały wypłacone z aktualnych polis ubezpieczeniowych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty