Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

Ubezpieczenie OC na inną osobę niż właściciel – czy to możliwe?

Zgodnie z polskimi przepisami, każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć ważne ubezpieczenie OC. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Jednocześnie jednak z auta często korzystają osoby, niebędące jego właścicielami – np. dorosły syn na co dzień jeździ samochodem swoich rodziców, ponieważ mają oni wypracowane spore zniżki na OC. Czy istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia OC na inną osobę niż właściciel? Sprawdzamy, co na ten temat mówią przepisy!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Czy ubezpieczenie OC może kupić wyłącznie właściciel pojazdu?

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. Co bardzo ważne, polisa przypisana jest do konkretnego pojazdu, a nie do osoby. Oznacza to, że ktoś, kto ma trzy samochody, dla każdego z nich musi opłacić oddzielne ubezpieczenie. Jeśli natomiast auto używane zostanie sprzedane, polisa przechodzi na nowego właściciela i może on z niej korzystać do końca okresu obowiązywania OC. Czy w związku z tym istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia OC na inną osobę niż właściciel?

Nie – ubezpieczenia OC nie może kupić osoba, która nie jest właścicielem pojazdu. Nawet jeśli syn codziennie korzysta z samochodu swojego ojca, nie może on dokonać zakupu polisy.

Ubezpieczenie OC na inną osobę niż właściciel – kiedy jest możliwe?

Co prawda we wspomnianej sytuacji, kiedy dziecko korzysta z samochodu rodziców, nie ma ono możliwości zakupu polisy. Jedynym sposobem na to, aby syn mógł dokonać zakupu ubezpieczenia OC, jest dopisanie go jako współwłaściciela auta. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby udał się on do firmy ubezpieczeniowej i kupił OC. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest opłacalne. W Polsce wiele młodych osób korzysta z samochodów, których właścicielami są ich rodzice.

Powodem tego jest… wysoka cena OC. Kierowcy z dużym doświadczeniem mogą mieć nawet 50 proc. zniżek na OC, co znacząco obniża cenę polisy. Z kolei młodzi kierowcy często płacą nawet kilka razy więcej, z uwagi na większe ryzyko spowodowania kolizji. Polskie prawo nie zabrania sytuacji, kiedy to dzieci korzystają z samochodu rodziców i to właśnie rodzice ubezpieczają pojazd. Nic dziwnego, że na polskich drogach porusza się wiele samochodów, których kierowcami są młode osoby – jednak rzeczywistym właścicielem jest ktoś inny. Co w takiej sytuacji mogą ryzykować rodzice? Oczywiście utratę zniżek – jeśli młody kierowca jeździ nierozważnie i w efekcie spowoduje wypadek, zbierane przez lata zniżki przepadają.

Oczywiście podana sytuacja to tylko przykład. Równie dobrze auto może mieć tylko jednego właściciela i kilku użytkowników – i wcale nie muszą to być dzieci posiadacza pojazdu. Często z jednego samochodu korzysta nawet kilku kierowców w ramach codziennych obowiązków w pracy. No właśnie, jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu firmowego?

Ubezpieczenie samochodu firmowego – kto jest właścicielem?

W przypadku samochodów firmowych, ich właścicielem nie jest konkretna osoba, a całe przedsiębiorstwo. Na co dzień towarzystwa ubezpieczeniowe podpisują umowy OC nie tylko z osobami prywatnymi, ale też z wieloma firmami. Jak to wygląda w praktyce? Zacznijmy od zdefiniowania samochodu firmowego.

Jest to auto, które na co dzień wykorzystywane jest w celach zarobkowych, korzystają z niego różni pracownicy firmy, a jako właściciel w dowodzie rejestracyjnym widnieje nie jedna, konkretna osoba, a całe przedsiębiorstwo. W takiej sytuacji zakupu ubezpieczenia OC dokonuje wyznaczony do tego przedstawiciel firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej z reguły jest to właściciel firmy, natomiast w spółce kupna OC może dokonać więcej osób.

Śmierć właściciela pojazdu – kto zapłaci za kolejne OC?

Pytanie, czy można dokonać zakupu ubezpieczenia OC na inną osobę niż właściciel, zadają sobie również osoby, które… odziedziczyły auto po swoich zmarłych bliskich. Co zrobić, kiedy właściciel pojazdu umiera? Co z ubezpieczeniem OC? Przede wszystkim polisa będzie obowiązywać do końca trwania umowy, niezależnie od śmierci właściciela. Nie nastąpi tutaj jednak automatyczne przedłużenie OC, tak jak dzieje się to w sytuacji, kiedy właściciel pojazdu żyje i nie złoży wypowiedzenia polisy.

Jeśli zmarły był jednym ze współwłaścicieli pojazdu, polisa może zostać przedłużona automatycznie lub wypowiedziana przez innego współwłaściciela. Zgodnie z prawem spadkobierca, korzystający z samochodu po śmierci jego właściciela, staje się nowym właścicielem pojazdu. Może to być żona, syn lub ktoś inny. Warto o tym pamiętać, aby po wygaśnięciu polisy nie zapomnieć o zakupie nowego OC – tym bardziej, że kary za brak OC są z roku na rok coraz bardziej dotkliwe.

Ubezpieczenie OC na inną osobę niż właściciel – podsumowanie

Zakupu ubezpieczenia OC może dokonać wyłącznie właściciel pojazdu, nawet jeśli na co dzień z auta korzysta z inna osoba. Aby zakupu polisy mogło dokonać więcej osób, muszą one być dopisane jako współwłaściciele pojazdu. Dodatkową korzyścią jest tutaj to, że zniżki OC będą zbierane przez każdego ze współwłaścicieli. Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu, a nie do jego właściciela, dlatego po zakupie samochodu używanego dalej można korzystać z ubezpieczenia, podobnie jak po śmierci właściciela pojazdu. W razie wątpliwości warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, jednak w kwestii zakupu ubezpieczenia OC na inną osobę niż właściciel, polskie przepisy są bardzo przejrzyste.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty