Ubezpieczenie OC w Niemczech

Mieszkasz w Niemczech i chcesz po raz pierwszy ubezpieczyć tam samochód? A może na razie rozważasz zakup auta i zastanawiasz się, ile może kosztować polisa obowiązkowa w Niemczech? Dowiedz się wszystkiego o ubezpieczeniu OC w Niemczech – czy jest obowiązkowe, co wpływa na jego cenę i czy możesz wykorzystać zniżki, które zgromadziłeś w Polsce.
Ubezpieczenie samochodu w Niemczech – czy jest obowiązkowe?
Polscy kierowcy są przyzwyczajeni do tego, że ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe. Raz do roku każdy kierowca jest zobowiązany do zakupu takiej polisy, a kary nawet za kilka dni przerwy w ubezpieczeniu są bardzo wysokie. Wiele osób, które planują przeprowadzkę do Niemiec lub zamierzają kupić tam auto, zastanawia się, czy ubezpieczenie OC w Niemczech jest obowiązkowe.
Zgodnie w obowiązującymi w naszego zachodniego sąsiada przepisami, ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe i każdy kierowca jest zobligowany do jego zakupu. Warto wiedzieć, że ogólne zasady ubezpieczenia OC zostały ujednolicone na terenie całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że taka polisa nie różni się zbytnio od tej, którą możemy kupić w Polsce.
Zakres ubezpieczenia OC w Niemczech
Zakres ubezpieczenia OC w Niemczech jest dokładnie tak sam, jak w Polsce. Polisa zadziała w momencie, gdy spowodujesz szkodę. Wtedy osoby poszkodowane otrzymają pieniądze z ubezpieczenia – na przykład na naprawę samochodu czy na pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji. Podobnie jak w Polsce, polisa OC ma stanowić zabezpieczenie dla innych użytkowników drogi – dla kierowców, rowerzystów i pieszych.
Bez Kfz-Haftpflichtversicherung nie zarejestrujesz pojazdu!
Ubezpieczenie w Niemczech, czyli tzw. „OC” (Kfz-Haftpflichtversicherung), to w Niemczech wymóg. Co bardzo istotne, bez ważnego ubezpieczenia nie można zarejestrować samochodu. Aby dokonać rejestracji, należy okazać dowód na to, że pojazd posiada ważne ubezpieczenie. To ważna kwestia dla kierowców, którzy dotychczas ubezpieczali samochód w Polsce.
Co wpływa na cenę ubezpieczenia OC w Niemczech?
Podobnie jak w Polsce, tak i w Niemczech ceny OC są mocno zróżnicowane. Według Organizacji Insurance Europe, średnia składka roczna za OC w Niemczech wynosi 237 euro. Według tego samego rankingu średnia cena OC w Polsce wynosi 106 euro (dane na 2019 rok). Oznacza to, że ceny w Niemczech są wyższe, niż u nas. Co dokładnie wpływa na cenę polisy OC w Niemczech?
Cena ta zostaje wyliczona na podstawie kilku czynników, takich jak czas posiadania prawa jazdy, doświadczenie za kierownicą (które nie musi być identyczne jak okres posiadania uprawnień), rodzaj samochodu, spowodowane szkody lub bezszkodowa jazda, a także posiadane zniżki. Jak widać, sposób wyliczania wysokości składki jest bardzo podobny do tego, który doskonale znany jest polskim kierowcom. Oczywiście ceny mogą różnić się w zależności od firmy ubezpieczeniowej, dlatego szukając takiej polisy warto korzystać z kalkulatora OC.
Czy można wykorzystać zniżki, zgromadzone w Polsce?
Tak. Kierowcy, którzy mają wypracowane zniżki OC w Polsce, w większości przypadków mogą wykorzystać je w Niemczech. To jeden z najlepszych sposobów na obniżenie ceny OC, która w Niemczech zdecydowanie nie należy do najniższych. Aby móc wykorzystać posiadane zniżki z Polski, należy postarać się o potwierdzenie zniżek od polskiego ubezpieczyciela. Może okazać się, że konieczne będzie przetłumaczenie dokumentu przez tłumacza przysięgłego, jednak przed dokonaniem tego warto sprawdzić, czy w danej firmie ubezpieczeniowej jest taka konieczność. Innym sposobem jest skorzystanie z usług pośredników ubezpieczeniowych, którzy zajmują się pomaganiem Polakom, którzy chcą kupić ubezpieczenie w Niemczech.
Jak długo ważna jest taka polisa?
Ubezpieczenie OC u naszego zachodniego sąsiada, podobnie jak w Polsce, ważne jest przez rok. Należy jednak pamiętać, że polisa obowiązuje nie od dnia podpisania umowy z ubezpieczycielem, ale od dnia, w którym zarejestrowany jest pojazd. Jeżeli natomiast zakupu polisy dokonasz przez internet, możesz zrezygnować z niej w ciągu 14 dni bez żadnych konsekwencji.
Inne rodzaje ubezpieczenia pojazdu
Oprócz ubezpieczenia OC kierowcy w Niemczech mają do wyboru kilka innych rodzajów polisy. Należą do nich m.in.:
- Autocasco pełne lub częściowe – polisa Autocasco częściowa sprawdzi się, gdy samochód zostanie skradziony lub gdy zostanie zniszczony na skutek pożaru,
- Teilkasko – celem polisy jest pokrycie szkody przy kradzieży pojazdu lub jego części, włamaniu do samochodu, a także zniszczeń w przypadku zjawisk pogodowych, jak burza. Oprócz tego polisa zadziała przy pęknięciu szyb,
- Vollkasko – polisa taka obejmuje zabezpieczenie przez szkody wyrządzone przez samego kierowcę i inne osoby, korzystające z pojazdu, a także szkody, które wyrządzone są przez osoby trzecie, jednak nie można pociągnąć ich do odpowiedzialności – na przykład w sytuacji, gdy nie wiadomo, kto dokonał takiej szkody.
Oczywiście towarzystwa ubezpieczeniowe w Niemczech, podobnie jak w Polsce, starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom kierowców. Tworzą więc różne rodzaje polisy, np. ubezpieczenie szyb czy akumulatora. Oferta ubezpieczeń komunikacyjnych jest mocno zróżnicowana.
Ubezpieczenie OC w Niemczech – podsumowanie
Jak widać, system ubezpieczeń komunikacyjnych w Niemczech nie różni się bardzo od tego, który znamy z Polski. Największą różnicą jest to, że polisa działa dopiero w momencie zarejestrowania pojazdu, a sama rejestracja jest niemożliwa bez OC. Poszukiwanie taniego ubezpieczenia w Niemczech może być trudne, szczególnie dla osób, które przebywają w kraju od niedawna. Warto więc skorzystać z porównywarek ubezpieczeniowych, dostępnych w internecie, aby znaleźć jak najtańsze OC.