Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Na czym polega ubezpieczenie od awarii samochodu?

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Porówneo: Na czym polega ubezpieczenie od awarii samochodu?

Często podróżujesz i chcesz zapewnić sobie jak największe bezpieczeństwo? A może na co dzień sporo jeździsz samochodem, ale obawiasz się awarii? Choć Assistance, czyli ubezpieczenie od awarii samochodu, nie jest obowiązkowe, decyduje się na nie coraz więcej kierowców. Nic dziwnego – to najlepszy sposób na to, aby poczuć się bezpiecznie i by móc uzyskać szybką pomoc w momencie, kiedy auto odmówi posłuszeństwa – także za granicą.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Na czym polega ubezpieczenie od awarii samochodu?

Ubezpieczenie Assistance obejmuje pomoc w trudnych dla kierowcy sytuacjach. Kiedy w samochodzie przebije się opona, silnik nie będzie chciał się uruchomić lub gdy pojawi się usterka, można liczyć na pomoc ubezpieczyciela. W zależności od sytuacji oraz od zakresu ubezpieczenia, Assistance może obejmować tylko podstawową pomoc, na przykład holowanie pojazdu, albo rozszerzoną – włącznie z samochodem zastępczym, transportem do domu czy noclegiem w miejscu wystąpienia awarii. Niektórzy ubezpieczyciele w ramach Assistance oferują także opiekę lekarską, opiekę nad dziećmi lub nad zwierzętami, a nawet złomowanie auta pod wypadku czy wsparcie tłumacza i prawnika. Należy jednak pamiętać, że tak rozbudowane Assistance będzie droższe niż wersja podstawowe ubezpieczenia.

Wystarczy zgłosić usterkę firmie ubezpieczeniowej, a pomoc z reguły zostaje udzielona w ciągu kilkudziesięciu minut. Najczęściej w miejscu awarii pojawia się kierowca z lawetą lub osoba, która może w miarę szybko usunąć usterkę – na przykład wymienić oponę. Obecnie samochód zastępczy w ramach ubezpieczenia od awarii samochodu jest normą w większości firm, dlatego warto wybrać taką polisę, przy której można go otrzymać. Podobnie jak w przypadku każdego innego ubezpieczenia, im szerszy jest jego zakres, tym lepiej.

Czy Assistance działa za granicą?

To chyba jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają sobie kierowcy – szczególnie ci, którzy bardzo często podróżują do innych krajów. Kiedy awaria samochodu przytrafi nam się w Polsce, zawsze możemy jakoś sobie poradzić – na przykład zadzwonić do znajomego mechanika, który ma lawetę albo skorzystać z pomocy drogowej. Kiedy natomiast do uszkodzenia auta dojdzie w trakcie zagranicznej podróży, często nie wiemy co robić. Jeśli nie znamy danego języka, to jesteśmy w trudnej sytuacji – w końcu jak mamy skorzystać z pomocy drogowej w Niemczech czy w Czechach, jeśli nawet nie wiemy, jak się skomunikować?

Nic więc dziwnego, że osoby, które decydują się na zagraniczną podróż samochodem, chcą zabezpieczyć się na taką ewentualność. Ubezpieczenie Assistance w większości przypadków działa nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Należy jednak pamiętać, aby przed zakupem polisy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia i sprawdzić, na jaką pomoc za granicą możemy liczyć i w jakich krajach działa Assistance. Osoby, które wyjeżdżają za granicę tylko na kilka dni, mogą zdecydować się na Assistance krótkoterminowe. Jest to usługa stworzona z myślą o tych kierowcach, którzy ubezpieczenia potrzebują tylko na krótki czas, na przykład na tydzień czy miesiąc.

Mini Assistance – rozwiązanie dla oszczędnych kierowców

Kierowcy, którzy nie chcą płacić za pełne ubezpieczenie Assistance, mają do wyboru również różnego rodzaju inne usługi. Obecnie większość ubezpieczycieli oferuje Mini Assistance (nazwa może być różna, w zależności od firmy). Z reguły ubezpieczenie to zapewnia mniejszy zakres ochrony, czyli liczba sytuacji, w których można liczyć na pomoc, nie jest tak duża jak przy pełnym Assistance. Niemniej jednak taka polisa jest o wiele tańsza, co dla oszczędnych kierowców z pewnością stanowi bardzo ważną informację.

W przypadku najbardziej podstawowych rodzajów ubezpieczenia od awarii auta, kierowca może liczyć tylko na odholowanie samochodu lawetą na określoną odległość lub do miejsca zamieszkania. Im szerszy będzie zakres Assistance, tym większa będzie ochrona – jednocześnie jednak cena będzie wzrastać. Kierowcy, którzy potrzebują tylko konkretnej ochrony, na przykład holowania,z pewnością skorzystać na takim ubezpieczeniu. Jeśli jednak ktoś potrzeby pełnej ochrony i kompleksowej pomocy, z samochodem zastępczym włącznie, lepszym rozwiązaniem będzie zakup pełnego Assistance.

Choć Mini Assistance to bardzo podstawowa polisa, często dodawana jest przez firmy do obowiązkowego ubezpieczenia OC jako gratis. Dla wielu kierowców z pewnością jest to kuszące, szcz szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że za holowanie auta w Warszawie czy Gdańsku można zapłacić nawet kilkaset złotych. W takiej sytuacji nawet małe Assistance może uchronić nasz portfel przed takim wydatkiem.

Ubezpieczenie od awarii samochodu – podsumowanie

Assistance jest coraz bardziej popularnym rodzajem ubezpieczenia. Kierowcy chcą czuć się bezpiecznie i móc skorzystać z pomocy, kiedy będą tego potrzebować – bez samodzielnego naprawiania samochodu, szukania kierowcy z lawetą czy dobrego, zaufanego warsztatu. Biorąc pod uwagę, że cena Assistance potrafi być naprawdę korzystna, warto rozważyć wykupienie takiej polisy. Jeśli zdecydujemy się na ubezpieczenie od awarii auta w firmie, w której mamy wykupione obowiązkowe OC, z pewnością będziemy mogli liczyć na rabat.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty