Ubezpieczenie samochodu dla seniorów
Wiele osób ma ogromne wątpliwości co do wieku, w którym należy zaprzestać prowadzenia samochodu. Gorszy wzrok i słabszy refleks to niektóre z argumentów osób, które są zdania, że po przekroczeniu pewnego wieku należy zaprzestać prowadzenia samochodu. Co ciekawe, liczby całkowicie przeczą teoriom, według których seniorzy nie powinni prowadzić auta – okazuje się, że to właśnie w grupie wiekowej 60 plus dochodzi do najmniejszej liczby wypadków z udziałem kierowców. Jednocześnie to właśnie seniorzy płacą najmniej za ubezpieczenie samochodu.
Kierowcy – seniorzy a statystyki wypadkowe
Statystyki policyjne nie pozostawiają wątpliwości – to właśnie kierowcy w wieku 60 plus powodują najmniej wypadków drogowych. Jak wynika z raportu policyjnego na 2017 rok, wskaźnik liczby wypadków na 10 000 populacji w grupie wiekowej kierowców 60 plus wskaźnik wynosi zaledwie 4,8. Dla porównania ten sam wskaźnik w grupie kierowców w wieku 18 – 24 lata wynosi 18,3, a w grupie wiekowej 26 – 39 lat – 10,2. W grupie 40 – 59 lat wysokość wskaźnika to 7,1. Choć statystyki te dają dość jasny obraz tego, że w grupie 60 plus wypadków jest najmniej, warto pamiętać, jak bardzo zróżnicowana jest ta grupa kierowców. Bez wątpienia kierowca w wieku 60 lat będzie cieszył się o wiele lepszym refleksem niż taki, który przekroczył już 90-ty rok życia.
Dlaczego ubezpieczenie samochodu dla seniorów jest droższe?
Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyliczania składki OC biorą pod uwagę przynajmniej kilka czynników. Jednym z nich jest oczywiście ilość składek za bezszkodową jazdę. Zakładając, że osoba w wieku 60 lat posiada prawo jazdy od 20 roku życia i jej jazda była zawsze bezszkodowa, teraz może cieszyć się najwyższymi możliwymi składkami OC. Nawet jeśli zdarzyło się. że osoba taka spowodowała jakąś szkodę – kilka lub kilkanaście lat wcześniej, miała dość czasu, aby wypracować nowe, wysokie zniżki. Innym czynnikiem, który wpływa na to, że ubezpieczenie samochodu dla osób z grupy wiekowej 60 plus jest tańsze są oczywiście statystyki wypadkowe. Niewielki wskaźnik liczby wypadków, spowodowanych przez osoby w wieku 60 plus na 10 000 populacji sprawia, że osoby te mogą cieszyć się tańszym OC. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku młodych kierowców, wśród których wskaźnik wypadków jest kilkakrotnie wyższe – to właśnie młodzi kierowcy płacą najwyższe składki OC. Z wiekiem wysokość składek spada. Z drugiej strony jednak w debacie publicznej nieustannie pojawia się temat seniorów za kierownicą – czy jest to uzasadnione, biorąc pod uwagę tak niską wypadkowość?
Seniorzy za kierownicą
Według raportu z "Badania postaw społeczeństwa względem bezpieczeństwa ruchu drogowego”, który został przygotowany w 2014 roku na zamówienie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 23% osób po 60 roku życia prowadzi samochód codziennie, a 24% przynajmniej raz w tygodniu. Samochód to bez wątpienia ogromne ułatwienie, na przykład podczas wyjścia po zakupy czy odbierania wnuków ze szkoły czy przedszkola. Niemniej jednak w dyskusji medialnej często powraca temat okresowych badań dla kierowców – seniorów oraz wieku, po przekroczeniu którego nie powinno się prowadzić samochodu. Na tę chwilę jednak obowiązujące przepisy nie ustalają, w jakim wieku kierowca nie jest zdolny do prowadzenia samochodu. Jak to wygląda w innych krajach? W wielu krajach starsi kierowcy zobowiązani są do przeprowadzania okresowych badań. Dla przykładu w Kanadzie po ukończeniu 80 roku życia należy co rok lub dwa lata wykonywać takie badania. Podobnie jest w Hiszpanii czy Włoszech oraz w wielu innych krajach – po przekroczeniu odpowiedniego wieku kierowcy muszą poddawać się badaniom. Jednocześnie jednak warto wziąć pod uwagę rosnącą długość życia oraz doskonałą formę wielu kierowców – obecnie nikogo już nie dziwi siedemdziesięciolatek uprawiający sport czy podróżujący do innych krajów. Doskonała forma seniorów przekłada się na ich zdolność do prowadzenia samochodu. Być może dyskusja publiczna powinna bardziej skupić się na wypadkowości wśród młodych kierowców, która jest bardzo wysoka.
Ubezpieczenie samochodu dla seniorów – podsumowanie
Wiek bez wątpienia jest jednym z czynników, które mają bardzo istotny wpływ na wysokość ubezpieczenia samochodu. Na podstawie bardzo niskiej wypadkowości wśród kierowców 60 plus oraz wypracowanych składek ubezpieczyciele oferują osobom starszym bardzo niskie ceny OC. I choć dyskusja na temat wieku, po przekroczeniu którego prowadzenie samochodu może stać się ryzykowne, przez cały czas trwa, w Polsce nie istnieją obecnie odpowiednie przepisy na ten temat. W związku z tym nie ma górnych ograniczeń wiekowych dla kierowców. Przed podjęciem tematu warto jednak pamiętać o statystykach, na podstawie których łatwo wywnioskować, że kierowcy po 60 roku życia są najbardziej ostrożni i powodują najmniej wypadków ze wszystkich grup wiekowych.