Ubezpieczenie samochodu dla starszych kierowców drożeje
Powszechnie wiadomo, że obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodych kierowców jest bardzo drogie – czasem kosztuje nawet dwa razy więcej niż dla bardziej doświadczonych osób. A jak wygląda sytuacja w przypadku osób starszych? Czy one również muszą liczyć się z tym, że OC będzie droższe? Okazuje się, ze tak!
Seniorzy na drogach – czy jest się czego bać?
Wiele osób jest zdania, że osoby starsze nie powinny prowadzić samochodów – między innymi z uwagi na słabszy wzrok czy gorszy refleks. Z reguły jednak u osób, które prowadzą samochód od wielu lat, pojawia się wątpliwość, kiedy powinny zaprzestać jazdy autem. W wieku 70 lat? A może 80? A co jeśli, pomimo wieku, nadal cieszą się doskonałą formą, a za kierownicą czują się jak ryba w wodzie? Czy w takiej sytuacji również muszą przestawić się na inne środki transportu? Kwestia ta jest bardzo skomplikowana, a przepisy w żaden sposób dokładnie jej nie regulują – między innymi dlatego, że tego typu przepis dla wielu osób mógłby być krzywdzący.
Aby rozwiać nieco wątpliwości, związanych z tym, czy seniorzy powinni prowadzić auto, warto zajrzeć do statystyk. Okazuje się, że statystyki policyjne pokazują, że kierowcy powyżej 60 roku życia powodują… najmniej wypadków drogowych. Przykładem może być policyjny raport z 2017 roku, według którego wskaźnik liczby wypadków na 10 000 populacji w grupie wiekowej kierowców 60 plus wskaźnik wynosi zaledwie 4,8. Warto tutaj porównać ten sam wskaźnik dla osób w wieku 18-24 lata – wynosi on aż 18,3. Im starsi kierowcy, tym mniej wypadków powodują. W grupie wiekowej 25-39 lat wynosi on już 10,2, a wśród kierowców w wieku 40-59 lat zaledwie 7,1. Należy jednak zwrócić uwagę, że grupa kierowców powyżej 60 roku życia może obejmować zarówno osoby, które mają 62 lata i są w doskonałej formie, jak i te, które przekroczyły już 80-kę.
A czy seniorzy chętnie jeżdżą samochodem? A może w pewnym wieku intuicyjnie czują, że lepszym rozwiązaniem będzie podróż autobusem lub poproszenie kogoś młodszego o podwiezienie? Odpowiedź na te pytania daje raport "Badania postaw społeczeństwa względem bezpieczeństwa ruchu drogowego”, który został przygotowany w 2014 roku na zamówienie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Według danych, zawartych w raporcie, 23 proc. osób po 60 roku życia prowadzi auto codziennie, a 24 proc. robi to raz w tygodniu. Przepisy w Polsce nie regulują kwestii, do kiedy można jeździć samochodem. W niektórych krajach z kolei, na przykład w Kanadzie, kierowcy po 80 roku życia muszą raz na dwa lata przeprowadzić badania, na podstawie których lekarz orzeka, czy osoba ta może w dalszym ciągu prowadzić auto. Takie rozwiązanie wydaje się być najbardziej optymalne, z uwagi na fakt, że niektórzy seniorzy są w bardzo dobrej formie do późnego wieku, a inni w nieco gorszej. A przecież od tego, jak szybka będzie ich reakcja za kierownicą, może zależeć bezpieczeństwo innych użytkowników drogi.
Ubezpieczenie samochodu dla osób starszych – czy kosztuje więcej?
Towarzystwa ubezpieczeniowe, podczas wyliczania wysokości składki OC, biorą pod uwagę przede wszystkim ryzyko spowodowania wypadku przez kierowcę. Właśnie dlatego OC dla młodych kierowców jest tak drogie. Firmy zabezpieczeniają się nie tylko z powodu niewielkiego doświadczenia tych osób za kierownicą, ale też mają świadomość tendencji do nadmiernego ryzyka. Oprócz tego uwzględniane jest doświadczenie za kierownicą, lata bezszkodowej jazdy lub spowodowane stłuczki czy statystyki – a te przemawiają na korzyść seniorów za kierownicą.
Okazuje się jednak, że ubezpieczyciele podwyższają składki OC dla osób starszych, w związku z czym ubezpieczenie auta jest dla nich coraz droższe. Jak wynika z analizy, przeprowadzonej przez porównywarkę Verivox, OC dla osób po 70 czy 80 roku życia może być nawet dwa razy droższe niż dla osób w wieku 40 lat. Z podwyżką muszą liczyć się osoby, które przekroczyły sześćdziesiątkę. Ubezpieczenie może być wtedy droższe o 13e proc. Kiedy kierowca przekroczy 70-kę, cena OC może wzrosnąć o 24 proc., a gdy skończy 76 lat – nawet o 70 proc. W najgorszej sytuacji są kierowcy po 80 roku życia. Tutaj cena obowiązkowego ubezpieczenia OC może być wyższa nawet o 98 proc.
Firmy ubezpieczeniowe kierują się przede wszystkim tym, że ryzyko spowodowania wypadku może wzrastać wraz z wiekiem kierowcy. Właśnie dlatego – jak pokazują statystyki – im starszy jest kierowca, tym więcej będzie musiał zapłacić za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Należy jednak wziąć pod uwagę, że towarzystwa naliczają odpowiednie zniżki i rabaty kierowcom, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Warto więc jeździć ostrożnie, ponieważ bezszkodowa jazdy to nadal najbardziej skuteczny sposób na znalezienie taniego OC.
Jak znaleźć najtańsze OC dla seniorów?
Niezależnie od tego, czy kierowca mma 24, 45 czy 76 lat, zawsze zależy mu na tym, aby ubezpieczenie OC było jak najtańsze. Nic dziwnego – w końcu zakres ubezpieczenia jest zawsze taki sam, więc po co przepłacać? Najlepszym sposobem na tanie OC jest skorzystanie z kalkulatora OC. Wystarczy wypełnić prosty formularz, a porównywarka przygotuje szczegółową analizę cen OC w różnych firmach ubezpieczeniowych. Dzięki temu można w kilka minut sprawdzić, w którym towarzystwie zapłacimy najmniej za ubezpieczenie auta. Kalkulator OC Porówneo.pl jest na tyle przejrzysty i nieskomplikowany, że bez problemu poradzą sobie z nim nawet te osoby, które mają kilkadziesiąt lat doświadczenia w prowadzeniu samochodu.