Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ubezpieczenie samochodu hybrydowego

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Auto hybrydowe wymaga ubezpieczenia

Hybrydowy samochód może mieć większą trwałość niż auta na benzynę czy diesla. W eksploatacji zwykle też okazuje się tańszy, ale cena jego zakupu może być wyższa. Ceny ubezpieczenia auta hybrydowego zależą od tych samych czynników co w przypadku innych pojazdów i zaczynają się od kilkuset złotych.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Wedle polskiego prawa właściciel pojazdu (samochodu, motocyklu, ciągnika czy przyczep i przyczepek różnego rodzaju) jest zobowiązany do wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC. To ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli osoba, która płaci OC, doprowadzi do wypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca ma polisę, wypłaca odszkodowanie w ramach naprawienia wyrządzonej szkody.

Tanie hybrydy? Ile kosztują hybrydy i ich eksploatacja?

Samochód-hybryda pozwala zaoszczędzić na kosztach paliwa i eksploatacji. W zależności od marki i modelu auto hybrydowe może spalać zaledwie 5 czy 6 litrów benzyny na 100 kilometrów. To pojazdy stworzone do poruszania się głównie po mieście, chociaż nowsze modele sprawdzają się także na dłuższych trasach jako stosunkowo tani środek transportu. Auta hybrydowe są skonstruowane tak, że ich awaryjność jest mniejsza niż pojazdów napędzanych przez silniki benzynowe lub Diesla. Z reguły nie wymagają więc kosztownych napraw. Obawy może budzić cena specjalnych akumulatorów, które w niektórych przypadkach (BMW) kosztują nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Okazuje się jednak, że ich wymiana bardzo rzadko jest niezbędna, nawet po przejechaniu określonej przez producenta liczby kilometrów. Hybrydy mają mieć też większą trwałość od innych samochodów. Wolniej zużywać mają się klocki hamulcowe, ogumienie czy układ wydechowy, a także światła. Zmniejsza to koszty eksploatacji i sprawia, że samochód hybrydowy – mimo że jest droższy od „benzyniaków” i „diesli” podczas zakupu – to pozwala zaoszczędzić w trakcie jego użytkowania. W Polce posiadacze aut hybrydowych są premiowani w niektórych miastach – w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu, Świnoujściu, Katowicach i Tarnowie. W większości tych miejsc mogą liczyć na darmowe parkowanie lub zwrot części kosztów za pozostawianie samochodu w strefach płatnego parkowania. Przeważnie mogą też wjeżdżać w miejsca, gdzie ruch jest ograniczony, a także korzystać z bus-pasów. W niektórych miastach można bezpłatnie skorzystać ze stacji szybkiego ładowania, których buduje się coraz więcej. Na koszty eksploatacji samochodu hybrydowego składa się też obligatoryjne i dobrowolne ubezpieczenie pojazdu.

Ubezpieczenie hybrydy od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych

Cena OC w przypadku samochodu hybrydowego może wynieść nie więcej niż auta o innym rodzaju silnika. Na cenę ubezpieczenia OC wpływają przede wszystkim takie czynniki jak:

  • marka i model auta,
  • pojemność silnika,
  • przebieg,
  • wiek właściciela i data wydania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania właściciela,
  • stan cywilny i posiadanie dzieci,
  • posiadane zniżki za bezszkodową jazdę,
  • doświadczenie właściciela jako kierowcy (stawka OC jest wyższa w przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców).

Przeczytaj też: OC i AC - co wpływa na cenę ubezpieczenia?

Ubezpieczyciel może zaoferować także pakiet OC+AC, czyli ubezpieczenia obligatoryjnego i dobrowolnego. Ceny zależą od towarzystwa ubezpieczeniowego, wszystkich wymienionych parametrów i ogólnej tendencji na rynku ubezpieczeń. Mogą wahać się od około 500 złotych za samo OC do nawet ponad 13000 złotych za pakiet OC i pełen pakiet AC.

Zainteresuje Cię również:

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty