Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę – o czym pamiętać?
W przypadku każdego wyjazdu za granicę najważniejsza jest dobra organizacja. Jeśli planujesz pojechać na wakacje swoim samochodem, koniecznie pamiętaj o zakupie odpowiedniej polisy. Dzięki niej będziesz spokojny, a w sytuacji, kiedy wydarzy się coś nieprzewidzianego, otrzymasz niezbędną pomoc. W końcu znalezienie usługi holowania auta czy naprawy w obcym kraju może być nie lada wyzwaniem. Z tego powodu ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę jest tak ważne. Jeżeli coś się wydarzy, będziesz mógł liczyć na pomoc towarzystwa ubezpieczeniowego.
Czy ubezpieczenie OC będzie wystarczające w innym kraju?
Ubezpieczenie OC, zakupione w Polsce, umożliwia polskim kierowcom swobodne poruszanie się po wielu krajach europejskich. OC uznawane jest przez wszystkie kraje należące do Unii Europejskiej, a także przez niektóre kraje niezrzeszone, np. Szwajcarię czy Norwegię. Kupiona w Polsce polisa OC obowiązuje w następujących krajach:
- Austria,
- Andora,
- Belgia,
- Bułgaria,
- Chorwacja,
- Cypr,
- Czechy,
- Dania,
- Estonia,
- Finlandia,
- Francja,
- Grecja,
- Hiszpania,
- Holandia,
- Irlandia,
- Islandia,
- Liechtenstein,
- Litwa,
- Luksemburg,
- Łotwa,
- Malta,
- Niemcy,
- Norwegia,
- Portugalia,
- Rumunia,
- Serbia,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Szwajcaria,
- Szwecja,
- Węgry,
- Wielka Brytania,
- Włochy.
Zielona Karta – kiedy trzeba ją wyrobić?
Zielona Karta to specjalny międzynarodowy certyfikat, który potwierdza posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. Wypisywana jest w języku polskim, angielskim i francuskim. ZK ma na celu zapewnienie ochrony oraz wypłaty odszkodowania kierowcom, którzy będą poszkodowani przez sprawcę, który jest właścicielem pojazdu zarejestrowanego za granicą. Jeżeli okaże się, pojazd sprawcy ubezpieczony jest w innym kraju, poszkodowany otrzymuje odszkodowanie właśnie dzięki ZK. Zielona karta potrzebna jest w przypadku wyjazdu do:
- Albanii
- Azerbejdżanu
- Białorusi
- Bośni i Hercegowiny
- Iranu
- Izraela
- Macedonii
- Mołdawii
- Maroko
- Rosji
- Turcji
- Tunezji
- na Ukrainę.
Obecnie wiele towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce, na przykład AXA, Aviva, Compensa, Link4, Proama czy PZU, oferuje bezpłatną Zieloną Kartę. Osoby, które kupiły ubezpieczenie OC w danej firmie, otrzymują ją gratis. Warto zgłosić się po dokument na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem, na wypadek, gdyby jego wydanie miało nieco potrwać.
Autocasco za granicą – sprawdź zakres ubezpieczenia
Jeśli posiadasz AC i planujesz wyjazd za granicę, dokładnie sprawdź zakres ubezpieczenia. AC to zdecydowanie niezbędne ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę. W niektórych przypadkach Autocasco działa w przypadku szkód, powstałych w innym kraju. Aby to sprawdzić, najlepiej skontaktuj się z ubezpieczycielem. Będziesz miał 100% pewności, że AC zadziała w kraju, do którego wyjeżdżasz. Jeżeli okaże się, że Twoje AC obowiązuje tylko na terenie Polski, możesz je rozszerzyć. W tym również warto skontaktować się z TU i zapytać, w jaki sposób możesz rozszerzyć swoje Autocasco tak, aby działało w innych krajach. Nie rezygnuj z AC podczas wyjazdu za granicę. W obcym kraju ryzyko powstania czy spowodowania szkody jest większe. Po pierwsze, nie znasz zwyczajów, panujących na drogach – a te w każdym kraju są inne. Po drugie, stres spowodowany jeżdżeniem po drogach w innym kraju może osłabić Twoją czujność, a stąd już tylko krok do stłuczki lub innej trudnej sytuacji.
Assistance za granicą – niezbędne podczas wyjazdu
Podobnie jak w przypadku AC, powinieneś również sprawdzić, czy Twoja polisa Assistance będzie działała w innym kraju. W przypadku szkody powstałej za granicą, Assistance może okazać się wybawieniem. Zdecydowanie warto posiadać to ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę. Powinieneś zwrócić uwagę na dwie kwestie:
- szeroki zakres usług,
- limity kilometrowe, np. przy holowaniu.
Niektórzy ubezpieczyciele oferują usługi, takie jak holowanie, tylko na terenie Polski. Dobre ubezpieczenie Assistance powinno zagwarantować nie tylko holowanie, ale też naprawę samochodu na miejscu, auto zastępcze, dowóz paliwa czy dowiezienie podróżujących do miejsca docelowego w sytuacji, w której auto ulegnie uszkodzeniu. Koniecznie zwróć uwagę, czy Assistance obowiązuje w kraju, do którego wyjeżdżasz. Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie zapewnią Ci ochrony na przykład w Rosji czy na Ukrainie. Przed wyjazdem koniecznie wydrukuj sobie listę najważniejszych numerów telefonu, z których możesz skorzystać w ramach ubezpieczenia Assistance.
Co zrobić, gdy szkoda powstanie za granicą?
Stało się. Dopiero co rozpoczęły się Twoje wymarzone wakacje, a już zaskoczyła Cię nieprzyjemna stłuczka. Pierwszą rzeczą, jaką musisz zrobić, niezależnie od rodzaju szkody, jest skontaktowanie się z ubezpieczycielem. Nie czekaj, aż wrócisz do kraju. Niezawiadomienie firmy ubezpieczeniowej w wyznaczonym terminie może spowodować odmowę wypłaty odszkodowania. W niektórych przypadkach ubezpieczyciel może zaoferować Ci auto zastępcze i naprawdę samochodu na terenie Polski. Zdarza się jednak, że firmy ubezpieczeniowe działają na terenie całej Europy. Możesz wtedy liczyć na naprawę auta w kraju, w którym obecnie przebywasz. Niektóre firmy ubezpieczeniowe umożliwiają klientom dokonanie napraw na własną rękę. W takiej sytuacji po powrocie do kraju muszę oni dostarczyć do TU wszystkie rachunki i faktury, otrzymane przez zagraniczny warsztat. Na ich podstawie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie.
Przygotuj samochód do zagranicznej podróży
Odpowiednie przygotowanie auta do wyjazdu pozwoli Ci zminimalizować ryzyko powstania szkody. O czym musisz pamiętać przed podróżą?
- sprawdź, czy posiadasz niezbędne wyposażenie samochodu, wymagane za granicą. Może ono być różne, w zależności od kraju, do którego wyjeżdżasz;
- skontroluj stan samochodu – w szczególności wszystkich płynów eksploatacyjnych, ciśnienie powietrza (również w kole zapasowym) i oświetlenie;
- jeśli zbliża się termin przeglądu technicznego, wykonaj go przed wyjazdem – nie warto czekać z tym do powrotu. Jeżeli okaże się, że w samochodzie jest jakaś usterka, naprawisz ją przed zagraniczną podróżą,
- zapoznaj się z przepisami drogowymi, obowiązującymi w kraju, do którego wyjeżdżasz – szczególnie tymi, które dotyczą dozwolonej prędkości;
- pamiętaj o wzmożonej ostrożności – nikt nie wymaga od Ciebie, abyś na drogach w innym kraju czuł się pewnie. O wiele lepiej jechać nieco wolniej i obserwować, co robią inni kierowcy, niż otrzymać mandat podczas zagranicznych wakacji.