Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ubezpieczenie samochodu po tuningu – co musisz wiedzieć?

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Ubezpieczenie samochodu po tuningu – co musisz wiedzieć?

Jesteś dumnym posiadaczem tuningowanego samochodu? Zdecydowałeś się na dodanie pojazdowi sportowego pazura, a może chciałeś, aby miał lepsze osiągi? Choć tuning jest marzeniem wielu kierowców, konieczność ubezpieczenia takiego samochodu może spowodować pewne komplikacje. Jak ubezpieczyć pojazd po tuningu? Czy taka polisa zawsze musi kosztować więcej?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Tuning? Tak, ale tylko zgodnie z przepisami!

W każdym przypadku tuning samochodu powinien zostać przeprowadzony zgodnie z przepisami. Chodzi przede wszystkim o to, aby poszczególne części miały odpowiednią homologację. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy, zarówno podczas ubezpieczenia samochodu, jak i – w momencie powstania ewentualnej szkody – przy wypłacie odszkodowania. Jak zadbać o to, aby tuning przeprowadzony był zgodnie z prawem? Przede wszystkim dokonaj go w rzetelnym warsztacie, gdzie zadbają o homologację – i gdzie zostanie ona odpowiednio udokumentowana.

Jeśli auto przejdzie tuning, który był niezgodny z przepisami – na przykład części nie będą miały homologacji – to może się okazać, że ubezpieczyciel będzie próbował zaniżyć cenę odszkodowania w przypadku stłuczki. Może on argumentował to tym, iż do zdarzenia doszło na skutek nieprawidłowo przeprowadzonej homologacji. Warto więc zadbać o odpowiednią dokumentację oraz o to, aby każda zmiana wprowadzana była zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rodzaje tuningu samochodu

Wiesz już, że przy zakupie ubezpieczenia OC musisz zgłosić tuning mechaniczny i elektroniczny – ale o co właściwie chodzi? Otóż w przypadku tuningu wyróżnia się kilka jego rodzajów.

Tuning mechaniczny to taki gdzie dochodzi do modyfikacji w obrębie silnika, nadwozia lub układu paliwowego. Jeśli zatem zdecydujesz się na poprawienie mocy auta lub będzie zależało Ci na tym, aby osiągało ono większe prędkości, to fakt ten musi zostać zgłoszony w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Tuning elektroniczny stosowany jest od niedawna, raczej w przypadku nowych aut. Potocznie nazywany jest chipowaniem auta. Z reguły polega on na tym, że dokonywana jest ingerencja w oprogramowanie , które odpowiedzialne jest za sterowanie silnikiem. Efektem takich działań może być poprawienie mocy silnika lub uzyskanie wyższych prędkości, działa więc w ten sam sposób co tuning mechaniczny.

Trzeci rodzaj to tuning optyczny, czyli taki, którego nie trzeba zgłaszać przy ubezpieczenie OC, a jedynie przy Autocasco. Chodzi tutaj o wszelkie modyfikacje, które zmieniają wygląd auta, na przykład zamontowanie spoilera, montaż alufelg czy przyciemnianie szyb. Są to proste zmiany, które mają raczej znaczenie estetyczne.

Tuning samochodu – zgłoś go ubezpieczycielowi

W każdym przypadku przy zakupie ubezpieczenia fakt, że auto jest po tuningu, musi zostać zgłoszony do firmy ubezpieczeniowej. Jeśli kupujesz ubezpieczenie OC, musisz zgłosić tuning mechaniczny i elektroniczny. Jeżeli natomiast chcesz wykupić ubezpieczenie Autocasco, do towarzystwa ubezpieczeniowego musisz zgłosić każdy tuning – bez żadnego wyjątku. Jeśli jakakolwiek ingerencja zostanie przeprowadzona, a fakt ten nie zostanie zgłoszony do ubezpieczyciela, mogą pojawić się poważne problemy z uzyskaniem odszkodowania z Autocasco.

Uwaga: jakikolwiek tuning pojazdu należy zgłaszać także w trakcie trwania umowy OC, a nie tylko wtedy, kiedy jest ona zawierana!

Czy tuning samochodu wpływa na wyższą cenę polisy?

To, czy cena składki będzie wyższa, zależy od rodzaju tuningu. Jeśli właściciel zdecyduje się na montaż alufelg czy przyciemnianie szyb, nie spowoduje to oczywiście drastycznego podwyższenia ceny. Jeżeli jednak efektem tuningu będzie podniesienie maksymalnej prędkości, to ubezpieczyciel może zdecydować się na podwyższenie ceny ubezpieczenia OC.

A co z Autocasco? Tuningowanie auta to inwestycja, która sprawia, że wartość pojazdu rośnie. Tym samym wzrasta także cena Autocasco. Właśnie z tego powodu wszelkie modyfikacje należy zgłaszać do ubezpieczyciela, nawet podczas trwania polisy AC. Jest to bardzo istotne, ponieważ w momencie powstania szkody, jeśli tuning nie będzie zgłoszony do ubezpieczyciela, przy wyliczaniu wysokości odszkodowania uwzględniona zostanie wartość pojazdu sprzed tuningu. Jeśli zatem dokonamy kosztownego tuningu – a w niektórych przypadkach może on podnieść wartość auta o kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych – ubezpieczyciel nie uwzględni wyższej wartości auta. Kiedy natomiast poinformujemy ubezpieczyciela o zmianie, wartość ubezpieczenia zostanie wyliczona na nowo. Może to jednak wiązać się z rekalkulacją składki, co z kolei może spowodować konieczność dopłacenia do ubezpieczenia.

Nie jest to jednak regułą. Z tego powodu warto podczas zakupu ubezpieczenia dokładnie porównać oferty różnych firm ubezpieczeniowych. W niektórych towarzystwach stosowana jest polityka, według której ubezpieczenie aut po tuningu jest droższe, a w innych tuning nie ma wpływu na cenę składki. Warto skorzystać z kalkulatora OC, dzięki któremu w kilka minut można znaleźć najtańsze ubezpieczenie samochodu po tuningu.

Ubezpieczenie OC samochodu po tuningu – podsumowanie

Tuning samochodu to dla wielu kierowców najlepszy sposób na sprawienie, aby auto wyróżniało się spośród innych pojazdów lub by poprawić jego osiągi. Należy jednak zadbać o to, aby tuning przeprowadzony był w sposób prawidłowy, z dbałością o homologację i dokumentację. Ubezpieczenie OC samochodu po tuningu nie zawsze musi być wyższe, jednak w przypadku Autocasco prawdopodobnie trzeba będzie zapłacić nieco więcej. Warto skorzystać z kalkulatora OC, aby szybko znaleźć najtańsze OC. W końcu lepiej zainwestować w samochód niż w zbyt drogie ubezpieczenie.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty