Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Ubezpieczenie samochodu w UK

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Zaparkowany samochód w dzielnicy angielskiej

Coraz więcej Polaków wybiera się do Wielkiej Brytanii, by tam ułożyć sobie życie. Warunki zatrudnienia są tam znacznie lepsze. Łatwiej się dorobić i zdobyć stabilizację życiową. Organizacja życia społecznego i sprawy socjalne również kształtują się tam znacznie korzystniej, co powoduje, że osoby wyjeżdżające nie bardzo chcą wracać.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Sprawy formalne związane z ubezpieczeniem samochodu

Nie ma problemu by ułożyć swoje życie w Wielkiej Brytanii. Jest to nie tylko możliwe, ale i proste. Język angielski zna już coraz więcej osób, więc jest to wyłącznie kwestia podjęcia decyzji. Trzeba jednak pamiętać, że chcąc układać sobie życie w UK, trzeba dopełnić wszystkich wymaganych przez tamtejszy rząd i urzędy formalności. Chcąc zamieszkać w jakimś kraju trzeba się dostosować do panujących tam reguł. Trzeba też zarejestrować i ubezpieczyć tam swoje auto.

Ubezpieczenie samochodu w UK

Ubezpieczenie samochodu w UK jest tak samo obowiązkowe, jak w naszym kraju. Żeby poruszać się po tamtejszych drogach publicznych należy mieć wykupione Third Party Insurance, które stanowi niejako odpowiednik naszego OC. Chroni ono osoby poszkodowane , gdy właściciel ubezpieczenia spowoduje wypadek, w wyniku którego dojdzie do zniszczenia mienia lub uszczerbku na zdrowiu. Brak takiego ubezpieczenia wiąże się z karą co najmniej 1000 funtów. Wybór właściwego ubezpieczenia nie jest wcale łatwy ani prosty.

Towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo wiele, a każde z nich stara się zachęcić do swojej oferty. Wiele więc czasu wymaga znalezienie takiej polisy, która pod każdym względem będzie atrakcyjna, zarówno zakresowo, jak i cenowo. Różnicą wobec polskiego OC jest to, że można zostać na jakiś okres zwolnionym z obowiązku opłacania ubezpieczenia. Należy w tym celu złożyć do odpowiedniego urzędu oświadczenie, że w danym okresie pojazd nie będzie używany. Kierowca może zadeklarować, że nie zamierza nim jeździć i w związku z tym chce zawiesić konieczność opłacania przez siebie składki. Otrzymuje takie zwolnienie i nie musi ponosić kosztów.

Jeżeli jednak zostanie złapany na tym, że w czasie okresu zwolnienia z opłacania składek poruszał się swoim autem, wówczas kara grzywny zaczyna się od 2500 funtów. W Polsce jest inaczej, nawet jeżeli auto jest wyłącznie garażowane, to i tak musi być ubezpieczone. Nie ma okresowych zwolnień z opłacania polisy. Poza ubezpieczeniem obowiązkowym można również wnioskować o ubezpieczenie swojego auta na wypadek kradzieży i pożaru.

Można też wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które jest odpowiednikiem naszego auto casco. Oczywiście w tym zakresie również oferta jest niezwykle bogata i różnorodna, dlatego też warto poświęcić trochę czasu na przeanalizowanie ofert. Jak widać, ubezpieczenie w UK nie wiele różni się od polskich warunków. Trzeba się oczywiście z tymi różnicami zapoznać, ale z pewnością można się do nich bardzo szybko przyzwyczaić.

Różnice między ubezpieczeniem OC w Polsce i w Wielkiej Brytanii

Ruch samochodowy w Polsce i w Wielkiej Brytanii różni się w bardzo istotny sposób – i nie chodzi tylko o to, którą stroną jezdni pojedziemy czy po której stronie auta zlokalizowana jest kierownica w większości samochodów. Istnieje również wiele różnic, jeśli chodzi o obowiązujący system ubezpieczeń komunikacyjnych. Jak jest w Polsce, wie każdy kierowca. Po zakupie auta należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu. Dodatkowo można nabyć Autocasco, Assistance czy NNW.

A jak to wygląda w Wielkiej Brytanii? Otóż ubezpieczenie komunikacyjne nie jest tutaj przypisywane do pojazdu, a do kierowcy. Wyjątkiem jest specjalna polisa, która kupowana jest na samochód i może prowadzić go dowolny kierowca. Polisa taka nazywana jest „Any Driver", jest ona jednak bardzo droga. Na jej zakup najczęściej decydują się firmy, na przykład kurierskie.

Rodzaje ubezpieczenia komunikacyjnego

Kierowcy w Wielkiej Brytanii mogą wybierać spośród trzech typów obowiązkowego ubezpieczenia OC.

  • Podstawowa polisa, czyli tzw. Third party, jest bardzo podobna do polskiego OC. W razie powstania szkody obejmuje ona ochroną osoby poszkodowane. Takie ubezpieczenie jest w Wielkiej Brytanii obowiązkowe,
  • Drugi rodzaj polisy to Third party fire and theft. Polisa taka zapewnia ochronę na wypadek kradzieży lub pożaru,
  • Trzeci rodzaj ochrony to Comprehensive. Ubezpieczenie to obejmuje ochroną osoby trzecie i pojazd. Zapewnia również wsparcie w przypadku szkód spowodowanych przez osoby trzecie lub różne czynniki zewnętrzne.

text

Warto również dodać, że w Wielkiej Brytanii brak obowiązkowego ubezpieczenia jest surowo karany, a kary pieniężne są bardzo wysokie. Dodatkowo kierowca może również otrzymać bardzo wysoki mandat, jeżeli prowadzi pojazd, którego nie jest współwłaścicielem. O ile obecnie w Polsce kary za brak OC są w 2020 roku bardzo wysokie, o tyle w Wielkiej Brytanii mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. Warto więc pamiętać o obowiązujących zasadach i przestrzegać ich.

Koszt polisy OC w Wielkiej Brytanii

Jeśli kiedykolwiek kupowałeś OC w Wielkiej Brytanii, z pewnością byłeś zaskoczony jego ceną. Zgodnie z raportem, opublikowanym przez Association of British Insurers, ceny polisy OC w Wielkiej Brytanii są jednymi z najwyższych w Europie. Średnia cena polisy ubezpieczeniowej typu Comprehensive to obecnie aż 460 funtów, czyli w przeliczeniu na PLN jest to ponad 2000 zł.

Jednym z najważniejszych czynników, uwzględnianych przy obliczaniu składki ubezpieczenia OC w Wielkiej Brytanii, jest wiek kierowcy. Podobnie jak w Polsce – im młodszy i mniej doświadczony kierowca, tym większe ryzyko, że może spowodować stłuczkę. W efekcie cena ubezpieczenia OC szybuje w górę. Jak wynika, z badań serwisu Compare The Market, rocznie młodzi kierowcy w Wielkiej Brytanii muszą zapłacić za ubezpieczenie samochodu nawet 1182 funty, co w przeliczeniu na PLN daje ponad 5800 zł.

Oprócz tego uwzględniane jest miejsce zamieszkania (i stopień jego bezpieczeństwa), rodzaj pojazdu, a także wykonywany przez kierowcę zawód, liczba kilometrów pokonywanych w ciągu roku czy miejsce, w którym auto parkowane jest w nocy. Jak widać, sposó wyliczana składki ubezpieczenia OC jest tutaj bardzo podobne jak w Polsce, a firmy ubezpieczeniowe uwzględniają te same czynniki.

Podsumowanie

Jak widać, ceny ubezpieczenia OC w Wielkiej Brytanii są naprawdę wysokie i mogą stanowić spore obciążenie dla domowego budżetu – szczególnie w przypadku młodych i mniej doświadczonych kierowców. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z porównywarki ubezpieczeń, dzięki której w kilka minut można znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC w Wielkiej Brytanii. To sprawdzona metoda, która cieszy się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty