Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Jak zawrzeć ugodę z ubezpieczycielem i kiedy to się opłaca

Opinie klientów:
4.8/5
Opinie klientów:
4.8/5
Porówneo: Jak zawrzeć ugodę z ubezpieczycielem i kiedy to się opłaca

Brałeś udział w kolizji drogowej, w wyniku której zostałeś poszkodowany? Jeśli tak, to prawdopodobnie niebawem skontaktuje się z Tobą ubezpieczyciel sprawcy, który poinformuje Cię o dalszych działaniach – na przykład o spotkaniu z rzeczoznawcą, który określi, jakie odszkodowanie powinieneś otrzymać. W większości przypadków tak właśnie to wygląda – jednak nie zawsze. Coraz częściej firmy ubezpieczeniowe proponują osobom poszkodowanym zawarcie ugody. Na czym polega ugoda z ubezpieczycielem i czy warto się na nią zdecydować?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Na czym polega ugoda z ubezpieczycielem?

Jak wynika z Art. 917 Kodeksu Cywilnego:

Przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać.

A zatem zawarcie ugody z ubezpieczycielem można uznać za pewien kompromis. Jest to alternatywa dla ubiegania się o odszkodowanie z OC (lub jakiekolwiek inne) tradycyjnym sposobem. Niestety, w wielu przypadkach cały proces, a także samo oczekiwanie na wypłacenie przez ubezpieczyciela trwa sporo czasu – szczególnie jeśli ma być przeprowadzone postępowanie sądowe. A przecież nie każdy kierowca chce tak długo czekać na pieniądze i na możliwość naprawy swojego auta. Właśnie dlatego firmy ubezpieczeniowe proponują osobom poszkodowanym ugodę.

Ugoda polega na tym, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca osobie poszkodowanej pewną kwotę zamiast odszkodowania. Jednocześnie poszkodowany zrzeka się dochodzenia w przyszłości jakichkolwiek innych roszczeń, związanych z daną szkodą. Dlaczego firmy ubezpieczeniowe proponują podpisanie ugody? To proste – jest to dla nich bardziej korzystne pod względem finansowym.

Jakie konsekwencje ma podpisanie takiej ugody?

Ugoda z ubezpieczycielem w pierwszej chwili może wydawać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dzięki niej osoba poszkodowana może otrzymać pieniądze o wiele szybciej. Należy jednak mieć pełną świadomość, jakie konsekwencje niesie za sobą podpisanie ugody z ubezpieczycielem.

Jeżeli zdecydujesz się na ugodę, nie będziesz miał możliwości dochodzenia swoich praw w przyszłości. Firmy ubezpieczeniowe konstruują zapisy w ugodzie w taki sposób, aby były one praktycznie niepodważalne. Jest to bardzo istotne, dlatego należy dobrze rozważyć, czy w przyszłości nie pojawi się sytuacja, w której istniałyby przesłanki do ubiegania się o wyższe odszkodowanie.

Doskonałym przykładem może być sytuacja, w której osoba poszkodowana godzi się na ugodę i otrzymuje pewną kwotę, a po jakimś czasie okazuje się, że uszczerbek na zdrowiu jest o wiele bardziej poważny, niż początkowo zdiagnozowano. W efekcie leczenie też będzie o wiele droższe. Niestety, po podpisaniu ugody nie można ubiegać się o wyższe odszkodowanie. Podobnie może być w przypadku uszkodzenia samochodu w wypadku, jeśli okaże się, że szkody były o wiele poważniejsze.

Oprócz tego należy wiedzieć, że w ogromnej większości przypadków kwoty, wynikające z ugody, są mocno zaniżone w stosunku do kwoty odszkodowania, jaką mógłbyś otrzymać. To oczywiście najważniejszy powód, dla którego firmy ubezpieczeniowe tak często proponują klientom ugody. Czy są to duże różnice? To zależy od sytuacji – najczęściej jednak musisz liczyć się, że ugoda wiązać się będzie ze stratą finansową.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

W czasie negocjacji umowy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • kwota należnego świadczenia – najczęściej ubezpieczyciele na samym początku oferują bardzo niskie kwoty, licząc na to, że poszkodowany wyrazi zgodę. Są jednak skłonni do podwyższenia kwoty w drodze negocjacji. Jeśli więc propozycja będzie nieadekwatna do poniesionej szkody, nie wahaj się negocjować,
  • zakres przedmiotowy ugody – osobom poszkodowanym przysługują różnego świadczenia. Dotyczy to szczególnie wypadków drogowym. Mogą oni ubiegać się między innymi o zwrot kosztów leczenia, zwrot kosztów na wykonanie napraw czy zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Oczywiście im szerszy zakres przedmiotowy ugody, tym lepiej dla poszkodowanego.

Najważniejsza z punktu widzenia poszkodowanego informacja jest taka, że nie ma on obowiązku godzenia się na ugodę z ubezpieczycielem. Jeśli warunki finansowe nie są korzystne lub gdy istnieje jakiekolwiek ryzyko, że w przyszłości będziesz chciał dochodzić swoich praw, związanych z daną szkodą, to o wiele lepieszym wyjście będzie rezygnacja z ugody z ubezpieczycielem.

Czy warto iść na ugodę z ubezpieczycielem?

Podsumowując, ugoda z ubezpieczycielem nie jest zbyt korzystnym rozwiązaniem dla poszkodowanego – chyba, że bardziej zależy mu na czasie, aniżeli na wyższej kwocie odszkodowania. Z reguły jednak na ugodzie o wiele więcej zyskuje towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto o tym pamiętać, kiedy ubezpieczyciel zaproponuje Ci ugodę zamiast standardowej procedury i wypłaty odszkodowania.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty