Umowa kupna sprzedaży samochodu – wzór PDF do pobrania

Kupiłeś używane auto i zastanawiasz się, o jakich formalnościach powinieneś pamiętać? A może planujesz sprzedaż swojego samochodu? Dowiedz się, jak powinna wyglądać umowa kupna sprzedaży auta i co musi zawierać. W artykule znajdziesz również wzór umowy kupna sprzedaży samochodu.
Czym jest umowa kupna sprzedaży samochodu?
Umowa kupna sprzedaży auta to dokument, który jest doskonale znany każdemu, kto kiedykolwiek sprzedawał lub kupował pojazd. Jest to umowa cywilnoprawna, którą reguluje art. 535 Kodeksu Cywilnego. To na podstawie umowy kupna sprzedaży sprzedawca przenosi na kupującego własność pojazdu za określoną w umowie kwotę. Umowa kupna sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?
Umowa sprzedaży samochodu to dokument, który jest niezbędny w przypadku zakupu samochodu używanego. Stanowi on podstawę do dopełnienia dalszych formalności, między innymi do rejestracji pojazdu w Wydziale Komunikacji.
Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży auta?
- informacje na temat daty i miejsca podpisania umowy/ dokonania transakcji,
- dane sprzedawcy – m.in. imię, nazwisko, adres, a także numer i serię dowodu osobistego, numer PESEL lub NIP,
- dane nabywcy – jak wyżej,
- jeśli samochód ma współwłaściciela, jego dane również muszą znaleźć się w umowie kupna sprzedaży,
- informacje na temat przedmiotu transakcji, czyli sprzedawanego auta – model, marka, rok produkcji, nr silnika, numer nadwozia (VIN), numer rejestracyjny oraz dodatkowe informacje, na przykład istniejące uszkodzenia,
- oświadczenie kupującego, że stan techniczny pojazdu jest mu znany,
- informacje na temat wartości pojazdu – również słownie,
- podpisy sprzedającego i kupującego.
Po podpisaniu umowy warto nie tylko zachować kopię papierową, ale też zeskanować dokument. Forma elektroniczna może przydać się na przykład w sytuacji, gdy zdecydujesz się na rejestrację pojazdu online. Taka forma jest też bardziej trwała.
Dodatkowe oświadczenia na umowie kupna sprzedaży auta
Oprócz wcześniej wymienionych informacji, na umowie kupna sprzedaży auta powinny również znaleźć się dodatkowe oświadczenia. Dla sprzedającego istotne jest w szczególności oświadczenie kupującego, że stan pojazdu jest mu znany. Jeśli później pojawią się jakiekolwiek roszczenia ze strony kupującego, będzie to ochrona dla sprzedawcy. Nie oznacza to jednak, że samochód może zawierać ukryte usterki – w takim przypadku racja leży po stronie nabywcy.
Oczywiście w umowie kupna sprzedaży auta nie może zabraknąć informacji, że sprzedający przenosi na kupującego własność pojazdu. Warto także określić, która ze stron będzie ponosić koszty związane z transakcją. Chodzi tutaj przede wszystkim o podatek od czynności cywilnoprawnych. W większości przypadków podatek ten opłacany jest przez kupującego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby został on opłacony przez sprzedawcę.
Na koniec warto zawrzeć informację, że w sprawach nieuregulowanych w niniejszej umowie zastosowanie mają obowiązujące w tym zakresie przepisy Kodeksu Cywilnego. To również zabezpieczenie dla każdej ze stron transakcji.
Po podpisaniu umowy…
Kiedy już podpiszesz umowę kupna sprzedaży, powinieneś zadbać o kilka kwestii – w zależności od tego, czy jesteś sprzedawcą, czy właśnie nabyłeś pojazd.
- jeśli sprzedajesz auto – zadbaj o to, aby umowa była sporządzona w dwóch kopiach i upewnij się, że wszystkie dane są poprawne. Koniecznie poinformuje towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że nie jesteś już właścicielem pojazdu,
- jeśli kupujesz auto – sprawdź poprawność wszystkich danych w umowie i dowiedz się, do kiedy obowiązuje aktualne ubezpieczenie OC. Nie zapomnij również o odbiorze wszystkich dokumentów.
Na koniec sprzedający ma obowiązek zadbania o formalności, związane z rejestracją pojazdu.
Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu
Przed zawarciem transakcji warto przygotować dwie kopie umowy kupna sprzedaży. Wzór umowy w formacie pdf wystarczy wydrukować w dwóch kopiach, tak aby zarówno sprzedający, jak i kupujący, mieli swoją kopię dokumentu. Co ważne, każda z kopii powinna być podpisana przez dwie strony transakcji, tak aby dokument mógł zostać później wykorzystany, na przykład przy rejestracji samochodu czy przy wypowiedzeniu umowy z ubezpieczycielem.