Underwriter – czym się zajmuje?

Choć zawód underwritera przez wielu uznawany jest za nowość, jego początki sięgają aż XVII wieku. To właśnie wtedy, w Anglii, działalność rozpoczęła firma ubezpieczeniowa Lloyd, uznawana za najstarszą na świecie. Firma ta posiadała zespół underwriterów, którzy zajmowali się przede wszystkim udzielaniem gwarancji ochrony ubezpieczeniowej i potwierdzaniem jej wiarygodności. Od tego czasu sporo się zmieniło. Dziś najważniejszym zadaniem underwritera jest ocena ryzyka, ponoszonego przez towarzystwa ubezpieczeniowe.
Czym zajmuje się underwriter?
Podstawowym zadaniem underwritera jest szacowanie, jakie ryzyko ponosi dane towarzystwo ubezpieczeniowe podczas sprzedaży polisy konkretnej osobie oraz jaka powinna być wysokość składki. Można to bardzo łatwo wyjaśnić na przykładzie składki OC. Podczas sprzedaży ubezpieczenia firma ponosi pewne ryzyko – im jest wyższe, tym droższe będzie ubezpieczenie. Każde towarzystwo posiada własne sposoby na ocenę ryzyka. Wpływa na nie wiele elementów – dane pojazdu, na przykład pojemność i moc silnika, wiek i doświadczenie kierowcy czy jego historia ubezpieczeniowa. Na podstawie tych danych towarzystwo wylicza ryzyko spowodowania przez niego wypadku. W większości przypadków młodzi kierowcy płacą wyższe składki – ryzyko doprowadzenia do stłuczki jest wyższe niż na przykład u doświadczonych kierowców. Tym właśnie zajmuje się underwriter – oceną ryzyka, związanego ze sprzedażą polisy danemu klientowi. Oprócz tego ma on jednak szereg innych obowiązków.
Najważniejsze obowiązki underwritera
Choć podstawowym obowiązkiem osoby na stanowisku underwritera jest szacowanie ryzyka przy sprzedaży polisy, ma on również inne zadania. Warto tutaj wspomnieć na przykład o tym, że w wielu przypadkach to właśnie underwriter zajmuje się wyliczaniem wysokości składki – oczywiście wykorzystując specjalne algorytmy i systemy, stworzone przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe. Oprócz tego underwriter zajmuje się przygotowaniem ofert dla klientów ubezpieczeniowych, udzielaniem gwarancji na ubezpieczenie, negocjowaniem warunków umowy czy analizą wyników. Dodatkowo underwriter może przeprowadzać szkolenia na temat wyliczania ryzyka ubezpieczeniowego czy zajmować się ochroną firmy przed potencjalnymi zagrożeniami, wynikającymi z niedokładnego oszacowania ryzyka.
Ocena ryzyka przy wyliczaniu składki OC
Każdy kierowca doskonale wie, jak duże mogą być różnice w wysokości składek OC w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych. Czasem sięgają one nawet 2000 złotych. Warto pamiętać, że zakres OC jest zawsze taki sam – jest on ustalony i dokładnie opisany w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Choć różnice w cenach składek są tak wysokie, nie powinny one być dużym zaskoczeniem. Każdy klient firmy ubezpieczeniowej jest inny – niektórzy kierowcy mogą jeździć bardzo ostrożnie i ryzyko spowodowania stłuczki jest minimalne, a inny mogą regularnie przekraczać prędkość, zwiększając ryzyko wypadku. Właśnie z tego powodu firmy ubezpieczeniowe tworzą skomplikowane systemy, które mają na celu oszacowanie, jakie jest ryzyko w przypadku każdego klienta. Pod uwagę brane są różne czynniki, takie jak wiek czy miejsce zamieszkania. Na tej podstawie firma, a dokładnie underwriter, może oszacować, jakie jest ryzyko – a na tej podstawie określić wysokość składki.
Czy warto zostać underwriterem?
Wiele osób, związanych z branżą ubezpieczeniową, jest zdania, że underwriter to tzw. „zawód przyszłości". Dobry specjalista może pomóc w uchronieniu firmy ubezpieczeniowej przed stratami, wynikającymi ze złego oszacowania wysokości składek. Bez wątpienia zawód underwritera jest coraz bardziej ceniony na rynku pracy, a ilość ofert pracy stale rośnie. W związku z rosnącą popularnością ubezpieczeń wśród konsumentów, osoby zainteresowane karierą w ubezpieczeniach i posiadające szerokie zdolności analityczne, mogą rozważyć pracę na stanowisku underwritera.