Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Sposoby na upał w samochodach bez klimatyzacji

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Sposoby na upał w samochodach bez klimatyzacji

Korzystanie z samochodu w upalne dni może być sporym wyzwaniem – szczególnie kiedy wchodzimy do auta po tym, jak przez kilka godzin stało na pełnym słońcu. Wnętrze samochodu nagrzewa się błyskawicznie – nie tylko na parkingu, ale też podczas jazdy, jeśli nie jest on wyposażony w klimatyzację. Jednocześnie jednak auto pozostaje najlepszym środkiem transportu. Jak poradzić sobie z upałem, jeśli samochód nie jest wyposażony w klimatyzację? Oto kilka sposobów, dzięki którym upał nie będzie tak dokuczliwy, nawet jeśli wnętrze pojazdu nie jest klimatyzowane!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Pozostawienie samochodu na słońcu to zły pomysł

Zacznijmy od tego, jak wysoka może być temperatura w samochodzie, jeśli pozostawimy go na słońcu w letni dzień – niekoniecznie bardzo upalny! Wystarczy godzina, aby temperatura wzrosła do 50 stopni. W upalne dni może ona podnieść się do 50 stopni w zaledwie kilka minut, co może stanowić bardzo duże zagrożenie dla zwierząt i ludzi, którzy pozostają w aucie. Niestety, nie zawsze mamy możliwość, aby ustawić auto w cieniu lub w chłodnym garażu. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o tym, aby nie pozostawiać w samochodzie zwierząt lub dzieci, ponieważ przebywanie w takim aucie przez kilka minut może okazać się niebezpieczne. Co zrobić, aby temperatura w samochodzie nie rosła tak szybko oraz by każde wejście do samochodu po pozostawieniu go na parkingu nie było takim wyzwaniem?

Ustaw samochód tak, aby słońce świeciło z tyłu

Większość parkingów nie posiada zbyt wiele miejsc, gdzie w ciągu dnia można zaparkować samochód w cieniu – a nawet jeśli, to prawdopodobnie po pewnym czasie i w tym miejscu będzie słońce. Jeśli więc musisz ustawić samochód w słońcu, zaparkuj tak, aby słońce świeciło z tyłu, a nie na przód samochodu. Dzięki temu miejsce kierowcy i pasażera nie będzie tak mocno nasłonecznione, a temperatura nie będzie tak wysoka po wejściu kierowcy do pojazdu. To bardzo prosta, ale dobra metoda, o której warto pamiętać w upalne dni.

Stosuj specjalne osłony

Bardzo przydatnym gadżetem, jeśli musisz parkować w pełnym słońcu, są specjalne osłony. Dostępne są osłony na tylną, przednią i na boczne szyby. Możesz więc skompletować cały zestaw lub wybrać te osłony, których użyjesz od strony, gdzie pada najwięcej słońca. Osłona na przednią szybę pozwoli uchronić przed słońcem kokpit, kierownice i fotel kierowcy – a jak wiadomo, dotykanie gorącej kierowcy nie należy do najprzyjemniejszych. Prosta, tekturowa mata, wyłożona folią aluminiową, odbija światło, dzięki czemu kokpit i kierownica pozostaną przyjemnie chłodne. Podobnie jest w przypadku osłony na boczne i tylną szybę – jeśli słońce pada w taki sposób, że fotel kierowcy nagrzewany jest przez boczne szyby, taka osłona może być genialnym rozwiązaniem.

Sposoby na upał w samochodach bez klimatyzacji

Zastosowanie powyższych sposobów może sprawić, że wnętrze samochodu nie będzie tak bardzo rozgrzane, kiedy będziemy do niego wchodzić. Warto jednak dowiedzieć się, jak obniżyć temperaturę w samochodzie bez klimatyzacji – dla wielu osób z pewnością to jest kluczowe. Oto kilka sprawdzonych, skutecznych sposobów, które powinny zadziałać nawet w bardzo upalne dni.

Przed jazdą przewietrz auto

Jasne, pośpiech to nasz codzienny towarzysz – z reguły więc wsiadamy do samochodu i od razu chcemy ruszać. Warto jednak chociaż przez kilka minut przewietrzyć samochód, aby powietrze, które znajduje się w środku, zyskało niższą temperaturę. Dzięki temu jazda autem nie będzie tak męcząca – szczególnie jeśli samochód przez długi czas stał w słońcu.

Wyłącz zamknięty obieg powietrza

Osoby, które mają samochód z klimatyzacją, powinny pamiętać o tym, aby zawsze wyłączać ją przed wyłączeniem silnika i włączyć dopiero, kiedy wnętrze auta zostanie wstępnie schłodzone. Jeśli chodzi o samochody bez klimatyzacji, wyłączanie zamkniętego obiegu powietrza sprawi, że w samochodzie będzie o wiele cieplej. Takie rozwiązanie sprawdzi się, kiedy jedziemy za kopcącym dieslem, jednak jeśli to możliwe, należy włączyć nawiew z zewnątrz.

Sprawdź filtr kabinowy

Jeśli zauważysz, że po włączeniu nawiewu z zewnątrz jest on znacznie słabszy, warto sprawdzić, jak wygląda filtr kabinowy. Filtr ten warto wymieniać raz do roku, najlepiej na wiosnę. Jego koszt to z reguły kilkadziesiąt złotych, a nowy filtr sprawi, że powietrze, które dostaje się do wnętrza samochodu, jest o wiele czystsze i nie ma nieprzyjemnego zapachu. Dodatkowo wymiana filtra kabinowego jest bardzo prosta, można więc wykonać ją samodzielnie.

Uchyl przednie i tylne szyby

Większość osób, która podróżuje samochodem bez klimatyzacji z reguły otwiera tylne przednie szyby. O wiele lepszym rozwiązaniem jest uchylenie przedniej i tylnej szyby. Dlaczego? Przez przednią szybę będzie wpadało chłodne powietrze, wymiesza się ono z gorącym powietrzem w aucie, a następnie zostanie wyssane przez tylną szybę. W efekcie cyrkulacja powietrza w samochodzie będzie przebiegała o wiele szybciej, a do środka będą dostawały się większe ilości chłodnego powietrza.

Wyrusz w trasę, kiedy jest chłodniej

Wybierasz się w długą trasę i boisz się panujących upałów? Nie wyjeżdżaj wtedy, kiedy temperatury są najwyższe. O wiele lepszym pomysł będzie wyruszenie z samego rana, kiedy jest chłodniej lub wieczorem, gdy temperatury spadną po całym dniu. Jazda bez klimatyzacji w samo południu w barzo upalny dzień z całą pewnością sprawi, że na miejsce dojedziesz całkowicie wyczerpany.

Zabierz ze sobą chłodną wodę!

Choć kubek gorącej kawy podczas długiej trasy z pewnością jest bardzo kuszący, lepiej zdecydować się na kawę mrożoną. Nie zapominaj również o regularnym piciu. Podczas upałów organizm traci bardzo dużo wody, szczególnie jeśli w samochodzie jest gorąco. Nawet jeśli częste picie będzie wiązało się w częstszymi postojami, nie rezygnuj z niego. Delikatne odwodnienie może skończyć się bólem głowy, a to z pewnością nie sprawi, że jazda samochodem będzie przyjemniejsza.

Zaopatrz się w niezbędne gadżety

Bardzo dobrym pomysłem może być zakup kilku prostych gadżetów, dzięki którym jazda samochodem bez klimatyzacji nie będzie tak dużym wyzwaniem. Które gadżety mogą sprawdzić się w samochodach bez klimatyzacji?

Wiatrak o dużej mocy lub ze specjalnym wkładem

Doskonale sprawdzi się specjalny wiatrak samochodowy, który będzie chłodził powietrze w samochodzie. Nie warto jednak decydować się na małe wiatraczki, mocowane do szyby – z reguły mają one na tyle niewielką moc, że nie dadzą żadnego efektu. Lepiej wybrać specjalny wiatrak z chłodzonym w lodówce lub w zamrażarce wkładem, który należy umieścić w środku. Choć efekty nie będzie spektakularne, to wiatrak taki może nieco schłodzić wnętrze auta.

Osłona na tylną szybę

Jeśli widzisz kogoś na tylnym siedzeniu, możesz zdecydować się na specjalne osłonki lub niewielki rolety, zawieszane na tylnej szybie. Taki gadżet z pewnością nie schłodzi wnętrza auta, jednak poprawi komfort pasażerów – słońce nie będzie świecić na tylne siedzenie z tak dużą intensywnością. Uwaga, takie osłony można przewiesić tylko na szyby pasażerów z tyłu, ponieważ na przednich bocznych szybach mogą ograniczać widoczność.

Folia przyciemniająca na tylną szybę

Jeśli chodzi o tylną szybę auta, przepisy nie zabraniają stosowania folii przyciemniających. Obecnie w wielu samochodach montowane jest fabryczne przyciemnienie tylnej szyby, dzięki której wnętrze auta nie ogrzewa się tak szybko, a dodatkowo nikt nie może zajrzeć, co takiego znajduje się w bagażniku. Warto zamontować na tylnej szybie specjalną folię przyciemniającą, która spowalnia nagrzewanie się auta.

Sposoby na upał w samochodzie bez klimatyzacji – podsumowanie

Jazda Samochodem bez klimatyzacji podczas upałów z pewnością nie należy do przyjemnych, jednak warto poznać kilka sposobów, dzięki którym wnętrze auta zostanie chociaż w pewnym stopniu schłodzone. Oprócz parkowania w cieniu czy stosowania specjalnych osłon warto zaopatrz się w specjalne gadżety, dzięki którym jazda samochodem będzie nieco łatwiejsza. A jeśli to możliwe, warto zdecydować się na jazdę o takiej godzinie, kiedy upały nie są jeszcze bardzo dokuczliwe.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty