Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl
Obsługa Twojej PolisyCentrum Pomocy
Kontakt >+48 519 902 560

Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online


Komunikacja

W jakich przypadkach OC nie odnawia się automatycznie?

Samochód w dobrych rękach ubezpieczyciela również w przypadku automatycznego przedłużenia OC

Polisa OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem pojazdu. Do tej pory umowy OC automatycznie przedłużały się, jeśli właściciel pojazdu nie wypowiedział wcześniej umowy. Najnowsze zmiany w prawie sprawiły, że posiadacze samochodów mogą uniknąć podwójnego ubezpieczenia, choć nie we wszystkich przypadkach.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Za sprawą nowelizacji Ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach, część kierowców będzie mogła uniknąć pułapki tzw. podwójnego ubezpieczenia OC. Nowelizacja nie spowodowała jednak, że w każdym przypadku OC wygaśnie po okresie ubezpieczenia.

Kiedy OC nie odnawia się automatycznie? Zakup pojazdu

Jak wyjaśniają eksperci z sektora ubezpieczeń, najnowsze zmiany w prawie spowodowały, że w wielu sytuacjach polisy przedłużają się lub nie zostają odnawiane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Nowelizacja może wprawić w zakłopotanie wielu posiadaczy pojazdów. Dlatego należy pamiętać o sytuacjach, w których nie zachodzi automatyczne przedłużenie OC. Pierwsza sytuacja zachodzi wtedy, gdy zostaje przeniesiona własność danego samochodu. W takim przypadku polisa OC obowiązuje do końca umowy i nie zostaje automatycznie przedłużona. Stąd doradcy motoryzacyjni zachęcają do maksymalnego wykorzystania czasu obowiązującego w ramach dotychczasowej polisy i dopiero po jej wygaśnięciu zdecydować się na nowe ubezpieczenie OC.

Brak przedłużenia OC – spadek lub darowizna

Polisa OC nie przedłuży się automatycznie w sytuacji otrzymania pojazdu w formie spadku lub darowizny. Jest to podobna sytuacja do zakupu pojazdu, ponieważ i w tym przypadku zachodzi przeniesienie praw własności samochodu (przeniesienie własności to nie tylko sprzedaż). Dlatego należy pamiętać, że jeśli otrzymało się pojazd z ważnym OC, polisa automatycznie wygaśnie po końcu obowiązywania ubezpieczenia. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym została zawarta umowa, nie ma prawa jej automatycznie przedłużać.

Brak automatycznego odnowienia OC a zaległości

Zgodnie ze wskazówkami ekspertów, towarzystwo ubezpieczeniowe może nie przedłużyć polisy OC osobom, które zalegają z zapłatą składek. Dzieje się tak w przypadku rozłożenia polisy OC na raty i braku zapłaty jednej lub większej liczby składek (na rynku funkcjonują polisy OC rozłożone na 2 lub 4 raty). Przykładowo, brak zapłaty drugiej raty polisy OC w przypadku rozłożenia kosztów ubezpieczenia na dwie raty nie spowoduje unieważnienia OC w czasie przewidzianym w umowie okresie, ale spowoduje, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie przedłuży polisy o następny rok i będzie domagało się zapłaty zaległej składki.

Kiedy jeszcze OC nie zostaje automatycznie odnowione?

Brak automatycznego przedłużenia OC jest regułą w przypadku wykupienia polisy OC krótkoterminowej, np. na okres 30 dni. Tego rodzaju ubezpieczenia są często wybierane w przypadku auta sprowadzanego z zagranicy, który nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce, bądź pojazdów zabytkowych, które poruszają się po drogach sporadycznie. Krótkoterminowe OC obowiązuje tylko w okresie zawartym w umowie i nie podlega automatycznemu przedłużeniu. W pozostałych przypadkach polisa OC przedłużona jest automatycznie, dzięki czemu można być spokojnym o ważność obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Należy pamiętać, że za brak ważnego OC przez co najmniej 14 dni grozi grzywna sięgającą aż 3700 zł. Surowa kara powoduje, że warto wiedzieć, w jakich sytuacjach OC nie jest przedłużane automatycznie, a kiedy ubezpieczyciel odnawia polisę na kolejny rok.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty