Jakie wady prawne może mieć samochód?

Postanowiłeś kupić używany samochód. Zaczynasz od przeglądania ogłoszeń, następnie oglądasz kilka aut i wybierasz to, które spełnia Twoje oczekiwania. Ustalasz więc cenę, zapoznajesz się z dokumentami, podpisujesz umowę i cieszysz się nowym samochodem. Wydaje się, że wszystko jest w porządku? Z reguły tak. Zdarza się jednak, że sprzedawca nie jest całkowicie uczciwy. Dowiedz się, jakie wady prawne może mieć samochód. Dzięki temu będziesz wiedział, na co uważać przy zakupie pojazdu!
Brak ważnego badania technicznego
Jedną z najczęściej występujących wad prawnych samochodu używanego, które są zatajane przez sprzedawców, jest brak ważnego badania technicznego. Jak wiadomo, takim pojazdem w żadnym wypadku nie można poruszać się po ulicach. Należy przewieźć go na lawecie do stacji diagnostycznej, gdzie dokonany zostanie przegląd. W przeciwnym wypadku właścicielowi pojazdu grozi kara. Mandat może wynieść do 500 zł. Dodatkowo policja może zatrzymać dowód rejestracyjny auta. Może tak wydać specjalne pozwolenie czasowe, umożliwiające poruszanie się autem przez 7 dni – to czas na wykonanie badania technicznego.
Taka wada prawna samochodu może wynikać zarówno ze złej woli sprzedawcy, jak i ze zwykłego przeoczenia. Czasem każdemu zdarzy się o czymś zapomnieć – gorzej jednak, jeśli jest to termin OC lub badania technicznego. Przed zakupem warto więc sprawdzić, czy dany pojazd ma ważne badanie techniczne – szczególnie jeśli planujesz od razu wyjechać nim na drogi.
Brak ubezpieczenia OC
Podobnie jak w przypadku badanie technicznego, tak i tutaj sprzedawcom samochodów używanych często zdarzają się przeoczenia. Niestety, w tym przypadku ewentualna kara może być o wiele bardziej dotkliwa. Otóż kara za brak OC w 2021 może wynieść nawet 5600 zł – jeśli termin OC zostanie przekroczony o ponad 14 dni. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy dany samochód ma ważne ubezpieczenie OC. Jeśli sprzedawca utrzymywał, że samochód jest ubezpieczony i okazało się to nieprawdą, warto poszukać innego auta. Nie wiadomo, co jeszcze ukrywa taki sprzedawca.
Oczywiście innym wyjściem jest zakup ubezpieczenia OC od razu po zakupie. Zakupu polisy można dokonać online, a dzięki porównywarce OC w kilka minut można znaleźć najtańsze ubezpieczenie. Jeśli natomiast auto ma polisę, należy sprawdzić, do kiedy obowiązuje takie ubezpieczenie – również tutaj warto skorzystać z kalkulatora OC.
Nielegalna instalacja LPG
Osoby, które decydują się na montaż w aucie instalacji LPG, bardzo często nie wiedzą, że konieczna jest legalizacja. Inni z kolei ignorują ten fakt, wychodząc z założenia, że nic takiego się nie stanie, jeśli instalacja LPG nie zostanie zalegalizowana. Jeśli chcesz kupić auto z LPG, koniecznie poproś o dokumentację, które będzie dowodem na to, że instalacja została zalegalizowana. W przeciwnym wypadku możesz narazić się na karę. Będzie to także wskazówka, że dany sprzedawca niekoniecznie należy do najuczciwszych osób. Oczywiście szansa na to, że podczas kontroli policjant zauważy, że instalacja nie jest wbita do dowodu, jest mała – nie warto jednak ryzykować otrzymania mandatu.
Jak sprawdzić, czy instalacja LPG została zalegalizowana? Wystarczy zajrzeć do dowodu osobistego. Będzie tam znajdował się zapis „Gaz”, „LPG” lub „Przystosowany do zasilania gazem”. Taka adnotacja będzie oznaczała, że właściciel zalegalizował LPG w Wydziale Komunikacji.
Pojazd nie został zarejestrowany
Zgodnie z prawem pojazd, które nie został zarejestrowany, nie może poruszać się po drogach. Zdarza się, że samochód został wyrejestrowany za granicą, a obecny właściciel, który importował auto, nie zarejestrował do w Polsce. Takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko, jednak warto dokładnie upewnić się, czy dane auto zostało zarejestrowane, a jeśli tak – to na kogo. Zgodnie z Art. 71 Prawa o ruchu drogowym:
Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe.
Jeśli więc sprzedawca nie będzie chciał okazać dowodu rejestracyjnego, może to oznaczać, że ma coś do ukrycia – na przykład pojazd nie został zarejestrowany. Nie warto także dawać się nabrać na to, że przecież to nabywca musi zarejestrować samochód od razu po zakupie.
Nieczytelny numer VIN
Numer VIN, czyli numer nadwozia, to numer identyfikacyjny pojazdu. Znajduje się on w kilku miejscach, między innymi w dowodzie rejestracyjnym czy na elemencie nośnym, gdzie zostaje wytłoczony przez producenta. Jeśli jest nieczytelny i trudno rozszyfrować napis, to takie auto nie może poruszać się po drogach. Nieczytelność może zostać stwierdzona przez diagnostę w czasie badania technicznego pojazdu. W takim przypadku należy udać się do rzeczoznawcy, który wyda skierowanie do diagnostycznej. Tam nabity zostanie nowy numer nadwozia, a następnie wydany zostanie nowy dowód rejestracyjny z nadanym numerem VIN.
Cała procedura jest dość skomplikowana, dlatego warto zastanowić się, czy kupować auto z nieczytelnym numerem nadwozia. Może bowiem okazać się, że numer ten został celowo uszkodzony lub nie zgadza się z numerem, wpisanym do dowodu rejestracyjnego. W takim przypadku urzędnik czy pracownik stacji mogą zawiadomić policję. Warto więc dokładnie sprawdzić, czy numer VIN jest czytelny i czy zgadza się z tym, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. O tym, gdzie znaleźć numer VIN, pisaliśmy już wcześniej.
Wady prawne samochodu – sprawdź pojazd przed zakupem
Nawet jeśli kupujesz auto używane, które sprawia bardzo dobre wrażenie, a sprzedawca wydaje się bardzo uczciwy, koniecznie sprawdź wszystkie dokumenty i upewnij się, czy auto nie posiada którejś z wymienionych wad prawnych. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości, zastanów się nad tym, czy nie lepiej poszukać innego auta. Nie warto ryzykować – tym bardziej, że w niektórych przypadkach kary mogą być wysokie, a procedury usunięcia danej wady prawnej – bardzo skomplikowane.