Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Warunki zdobycia zniżek na OC

Opinie klientów:
4.7/5
Opinie klientów:
4.7/5
Warunki zdobycia zniżek na OC

Ubezpieczenie OC, które każdy kierowca musi obowiązkowo wykupić to bardzo dobry i praktyczny sposób zabezpieczenia interesów osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych, nie ze swojej winy. Właśnie dla takich osób został zapisany w przepisach przymus ubezpieczenia od OC. Składki jednak za tę polisę są bardzo zróżnicowane, do bardzo wysokich, do bardzo niskich. Jak zdobyć zniżki? Co zrobić, by móc za te obowiązkowe ubezpieczenie zapłacić taniej?

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Jakie czynniki kształtują składkę ubezpieczeniową?

Składka ubezpieczeniowa za ubezpieczenie OC kształtuje się zależnie od licznych czynników, które na nią oddziaływają. Buduje ją zarówno auto i jego historia, jak również kierowca i jego historia. Na wysokość składki, którą kierowca będzie musiał zapłacić wpływa na przykład marka i model samochodu, przy czym nie da się jednoznacznie powiedzieć, że jedne marki są droższe, a inne są tańsze. Tu wiele zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jedna firma „lubi” określone marki i im oferuje niższe OC, inna firma natomiast woli inne marki samochodów i to właśnie one mają tam większe zniżki. Nie ma jednoznacznych wskazań. Wysokość składki kształtuje również pojemność silnika. Im mniejszy silnik i mniejsza jego moc, tym składka jest niższa. Samochody, które cechują się wyższą mocą silnika, są przez towarzystwa traktowane jako bardziej niebezpieczne i wyliczana jest im wyższa składka. Znaczenie ma też wiek auta. Stary samochód, to prawdopodobnie auto po przejściach i jest znacznie większa szansa, że się zepsuje. Właśnie dlatego, taki samochód będzie miał naliczoną wyższą składkę. Auto nowe jest bezpieczniejsze, a jego kierowca znacznie uważniej z niego korzysta i bardziej o nie dba, więc składka naliczana jest nieco niższa. Pod uwagę brany jest także wiek klienta i jego doświadczenie. Im młodszy kierowca, tym bardziej brawurowo jeździ, jest mniej ostrożny i rozważny i brak mu również doświadczenia. To powoduje, że stanowi większe zagrożenie na drodze, a prawdopodobieństwo wypadku jest znacznie większe. Musi więc zapłacić przez to nieco wyższą składkę.

Jak można obniżyć składkę za OC

W związku z tym, że składki OC bez zniżek są bardzo wysokie, wiele osób poszukuje sposób na to, by je sobie nieco obniżyć. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Jest kilka dobrych i sprawdzonych metod, które warto zastosować, jeżeli się nie chce przepłacać za polisę. Na początek warto zainwestować w auto z mniejszym silnikiem. Duży silnik i duża moc prawdopodobnie nie są tak potrzebne na początku. Warto więc zainwestować w samochód spokojniejszy i bezpieczniejszy, a w efekcie będzie można zapłacić niższe OC. Dobrze też rozważyć współwłasność samochodu z osobą starszą od kierowcy, która ma już wypracowane zniżki. Dzięki temu, wpłynie ona na wysokość OC, właśnie je obniżając. Oczywiście, najważniejsze jest to, by przez cały czas jeździć ostrożnie i bezpiecznie, ponieważ największe zniżki przyznawane są za bezszkodową jazdę. Im lepiej więc jeździ kierowca, tym tańsze OC będzie musiał zapłacić.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty