Wniosek o rejestrację pojazdu – wzór PDF do pobrania

Kupiłeś samochód i zastanawiasz się, jakich formalności musisz dopełnić, zanim zaczniesz z niego korzystać? Jedną z najważniejszych kwestii jest rejestracja pojazdu. Dowiedz się wszystkiego na ten temat – między innymi, jak wygląda wniosek o rejestrację pojazdu i gdzie należy go złożyć.
Przed rejestracją samochodu koniecznie go ubezpiecz
Wiele osób zastanawia się, co należy zrobić najpierw – ubezpieczyć czy zarejestrować samochód. Otóż w pierwszej kolejności należy wykupić polisę. Bez niej rejestracja samochodu nie będzie możliwa. Należy pamiętać o tym, że samochody bez ważnego ubezpieczenia nie mogą poruszać się po drogach. Jeśli kupiłeś używane auto z ważnym OC, możesz z niego korzystać – niezbędne będzie jednak powiadomienie ubezpieczyciela o tym, że samochód zmienił właściciela.
Gdzie zarejestrować auto?
Kiedy już ubezpieczysz auto, możesz przystąpić do jego rejestracji. W tym celu musisz udać się do Wydziału Komunikacji w swoim miejscu zamieszkania. Uwaga: może to być również urząd starostwa powiatowego lub urząd miasta w przypadku, gdy mieszkasz w mieście na prawach powiatu. Opcjonalnie rejestracji możesz dokonać w urzędzie dzielnicy, jeśli mieszkasz w Warszawie lub innym dużym mieście.
Co ważne, rejestracji samochodu można dopełnić przed internet, bez wychodzenia z domu, co bez wątpienia jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Obecnie wiele urzędów pozwala na internetową rejestrację pojazdów, dlatego – jeśli nie chcesz osobiście odwiedzać urzędu – koniecznie dowiedz się, czy w Twoim miejscu zamieszkania również jest taka możliwość.
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji samochodu?
Aby zarejestrować nowo zakupiony pojazd, musisz przygotować komplet dokumentów – niezależnie od tego, czy wniosek składasz osobiście w urzędzie, czy też robisz to online. Niezbędne będą takie dokumenty, jak:
- wniosek o rejestrację pojazdu – wzór wniosku znajdziesz na stronie Wydziału Komunikacji lub na naszej stronie,
- dowód osobisty lub inny dokument, dzięki któremu potwierdzisz swoją tożsamość,
- dowód własności pojazdu – w tym przypadku niezbędna będzie umowa kupna-sprzedaży, którą zawarłeś podczas zakupu pojazdu. Oczywiście może to być również faktura VAT lub faktura VAT marża – w zależności od tego, w jaki sposób nabyłeś dany pojazd,
- jeśli pojazd był wcześniej rejestrowany, czyli gdy auto było używane, musisz przygotować także dowód rejestracyjny. Powinieneś otrzymać go od sprzedawcy auta. To samo dotyczy tablic rejestracyjnych,
- dowód wniesienia opłat dokonanych w Wydziale Komunikacji,
- ubezpieczenie OC,
- opcjonalnie możesz również przygotować kartę pojazdu, o ile dokument taki został wydany do konkretnego samochodu.
Pamiętaj, że rejestracja pojazdu wiąże się z opłatami. Opłata za dowód rejestracyjny i znaki legalizacyjne to 85 złotych. Oprócz tego należy zapłacić 13,50 zł za pozwolenie czasowe, czyli tzw. miękki dowód. Koszt tablic rejestracyjnych to 80 złotych, jeśli rejestrujesz pojazd osobowy.
Wniosek o rejestrację pojazdu – jak wygląda i jak go wypełnić?
Wniosek o rejestrację pojazdu to nieskomplikowany dokument, którego wypełnienie jest bardzo proste. Wniosek ten zawiera następujące pola:
- dane właściciela – imię i nazwisko, adres, numer PESEL i data urodzenia,
- nazwa organu rejestrującego i miejscowość,
- data i miejsce złożenia wniosku,
- informacja, w jakim celu składasz wniosek – w celu rejestracji pojazdu, czasowej rejestracji lub wyrejestrowania,
- rodzaj pojazdu i jego przeznaczenie,
- marka, typ, model,
- rok produkcji,
- numer identyfikacyjny VIN – znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym,
- numer silnika,
- dotychczasowy numer rejestracyjny,
- numer karty pojazdu – jeśli nie została wydana, uwzględnij tę informację we wniosku.
W ostatniej części wniosku wypisz, jakie dokumenty do niego załączasz.
Jeśli chcesz wnieść o wydanie tablic rejestracyjnych indywidualnych, zawrzyj tę informację we wniosku – na samym końcu wniosku znajduje się odpowiednie pole.
Wniosek o rejestrację pojazdu – wzór
Wzór wniosku o rejestrację pojazdu możesz znaleźć na stronie internetowej Wydziału Komunikacji, a także na stronie obywatel.gov.pl. My również udostępniamy wzór wniosku o rejestrację pojazdu, abyś mógł wygodnie zarejestrować swoje nowe auto.