Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Wniosek o wydanie prawa jazdy – wzór PDF do pobrania

Opinie klientów:
4.6/5
Opinie klientów:
4.6/5
Porówneo: Wniosek o wydanie prawa jazdy – wzór PDF do pobrania

W końcu doczekałeś chwili, w której możesz zacząć ubiegać się o prawo jazdy?Zanim będziesz mógł prowadzić auto, musisz jednak dopełnić kilku formalności – i to jeszcze przed zapisaniem się na kurs. Jedną z takich rzeczy jest złożenie wniosku o prawo jazdy. Sprawdź, jak złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, jak go wypełnić i gdzie go znaleźć!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Procedura uzyskiwania prawa jazdy

Aktualna procedura uzyskiwania prawa jazdy obowiązuje w Polsce od 2014 roku. W pierwszej kolejności kandydat na kierowcę powinien udać się na badania lekarskie, a następnie złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy. Po złożeniu wniosku kandydat otrzymuje PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę. Następnie trzeba wziąć udział w kursie i zdać egzamin. Po zdaniu egzaminu WORD wysyła informację do urzędu. Wtedy również trzeba wnieść opłatę za prawo jazdy. Z reguły dokument można odebrać już po 9 dniach roboczych od dnia, w którym urząd dostał potwierdzenie opłaty za prawo jazdy.

Jakie dokumenty dołączyć do wniosku o wydanie prawa jazdy?

Do wniosku o wydanie prawa jazdy należy dołączyć następujące dokumenty:

 • wniosek o wydanie prawa jazdy – wniosek ten można pobrać i wypełnić w domu lub w urzędzie,
 • orzeczenie lekarskie z przeprowadzonego na początku badania,
 • aktualne zdjęcie do prawa jazdy – zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm, powinno obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków. Musi pokazywać wyraźnie oczy oraz osobę w pozycji frontalnej,
 • dowód osobisty albo inny dokument, który będzie potwierdzeniem tożsamości,
 • pisemną zgodę rodziców albo opiekuna prawnego – w przypadku osób, które mają 17 lat i nie skończyły jeszcze 18 lat.

Jeśli masz już prawo jazdy na inną kategorię i chcesz uzyskać kolejną kategorię, do wniosku dołącz także ksero dotychczasowego prawa jazdy.

Gdzie złożyć wniosek?

Wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy wraz z kompletem dokumentów można złożyć w urzędzie starostwa powiatowego w Twoim miejscu zamieszkania. Powinien to być Wydział Komunikacji. Jeśli mieszkasz w mieści na prawach powiatu, wniosek możesz złożyć w urzędzie miasta. Osoby, które mieszkają w Warszawie, mogą złożyć wniosek w urzędzie dzielnicy, jeśli takowy się tam znajduje.

Wniosek o wydanie prawa jazdy

Wniosek o wydanie prawa jazdy – jak go wypełnić?

Choć początkowo wypełnienie wniosku o wydanie prawa jazdy może wydawać się skomplikowane, jego uzupełnienie okazuje się całkiem proste.

W pierwszej kolejności należy uzupełnić Pole A o danych osobowych, takich jak:

 • numer PESEL/ data urodzenia,
 • nazwisko,
 • imię,
 • miejsce urodzenia,
 • adres zamieszkania,
 • telefon,
 • adres e-mail.

Pole B wypełniane jest wyłącznie przez osoby, które mają jeden z poniższych dokumentów:

 • prawo jazdy,
 • pozwolenie na kierowanie tramwajem,
 • kartę motorowerową.

Pole C dotyczy pozwolenia na kierowanie tramwajem. Osoby, które chcą odebrać prawo jazdy kat. B, muszą zaznaczyć odpowiednią kategorię.

Pole D zawiera potwierdzenie kwalifikacji zawodowych. Należy zaznaczyć tam wszystkie załączniki, które zostały złożone wraz z wnioskiem.

Pole E powinno zostać uzupełnione przez osoby, które ubiegają się o wydanie wtórnika prawa jazdy lub chcą zmienić dane osobowe, które znajdują się na dokumencie.

W polu F należy wybrać sposób dostarczenia dokumentu. Prawo jazdy można odebrać osobiście lub można poprosić o przesłanie go za pomocą poczty.

Pole G zawiera niezbędne oświadczenia. Osoby, które ubiegają się o prawo jazdy kat. B po raz pierwszy, muszą zaznaczyć punkty 106 – o ile informacje w nich zawarte są zgodne z prawdą.

W tym miejscu musi również znaleźć się zdjęcie do prawa jazdy, a także własnoręczny podpis. Należy zwrócić uwagę, aby nie wykraczać poza ramkę.

Na końcu znajduje się oświadczenie o miejscu zamieszkania.

Pole H uzupełniane jest przez urzędnika, dlatego osoba składająca wniosek o wydaniu prawa jazdy nie powinna nic tam wpisywać.

Wniosek o wydanie prawa jazdy – wzór

Chcesz wydrukować i wypełnić wniosek o wydanie prawa jazdy w domu, zanim dostarczysz go do urzędu? A może wolisz wysłać dokumenty pocztą? Poniżej udostępniamy wzór wniosku o wydanie prawa jazdy.

Wniosek o wydanie prawa jazdy CZĘŚĆ 1 znajdziesz tutaj!

Wniosek o wydanie prawa jazdy CZĘŚĆ 2 znajdziesz tutaj!

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty