Współwłaściciel samochodu a OC – co z ubezpieczeniem?
Zakup samochodu to nie jedyny wydatek, przed jakim stają młodzi kierowcy. Każdy świeżo upieczony posiadacz prawo jazdy, który marzy o własnym aucie, musi liczyć się z koniecznością kupna ubezpieczenia OC. W przypadku młodych kierowcy ceny polisy mogą być bardzo wysokie – często ich koszt przekracza 2000 złotych. Jednym ze sposobów na obniżenie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC jest znalezienie współwłaściciela pojazdu, na przykład rodzica, który ma 60% zniżek. Czy takie rozwiązanie to dobre pomysł? Jakie są potencjalne korzyści i zagrożenia posiadania współwłaściciela samochodu a OC?
Znalezienie współwłaściciela jako sposób na tańsze OC?
Statystyki policyjne nie pozostawiają wątpliwości. To właśnie młodzi kierowcy najczęściej są sprawcami wypadków samochodowych. Nic dziwnego, że towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają się, proponując świeżo upieczonych kierowcom bardzo wysokie ceny OC. Większość osób przez to przechodziła. Dopiero po kilku latach bezszkodowej jazdy można liczyć na wysokie zniżki OC, sięgające nawet 60%. Dzięki nim koszt ubezpieczenia nie jest już tak dużym obciążeniem dla budżetu, nawet przy szybkim samochodzie z dużym silnikiem.
Wielu młodych kierowców stara się nieco obniżyć cenę ubezpieczenia, szukając współwłaściciela samochodu, który posiada już duże zniżki. Osoby, które mają prawo jazdy od wielu lat i mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, mogą mieć nawet 50% lub 60% zniżek OC. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dopisania do dowodu osobistego młodszego wspólwłaściciela samochodu, końcowa cena OC będzie wyższa. Ubezpieczyciel zwiększy ją, ponieważ z auta będzie korzystała również młoda osoba. Ostatecznie jednak cena ubezpieczenia i tak będzie o wiele bardziej korzystna niż w sytuacji, gdyby jedynym właścicielem samochodu był młody kierowca.
Czy znalezienie współwłaściciela to dobry samochód na obniżenie ceny OC? Nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Co prawda cena OC dla młodej osoby będzie niższa, jednak w razie spowodowania przez nią stłuczki osoba, która ma zniżki, może stracić część z nich. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie „za" i „przeciw" przed podjęciem decyzji.
Jakie dodatkowe korzyści daje współwłasność samochodu?
Znalezienie współwłaściciela samochodu, który ma zniżki OC, to z pewnością dobre rozwiązanie dla młodych kierowców. Dodatkową korzyścią jest budowanie dobrej historii ubezpieczeniowej. Często zdarza się, że kiedy młoda osoba zdaje egzamin na prawo jazdy, korzysta ona z samochodu rodziców – również na wyłączność, bo rodzice mają własne auta. Oficjalnie jednak jedynym właścicielem auta jest ojciec lub matka. W takiej sytuacji młody kierowca nie jest właścicielem samochodu, więc nawet w przypadku kilkuletniej, bezszkodowej jazdy, nie naliczają mu się zniżki OC.
Dodatkowo, w razie spowodowania przez młodego kierowcę stłuczki, ubezpieczyciel może zażądać dopłaty do dotychczasowego ubezpieczenia. Właściciel auta będzie zobowiązany pokryć różnicę pomiędzy dotychczasową polisą a ceną ubezpieczenia, uwzględniającą fakt, że z auta korzysta młody kierowca. A zatem dopisanie świeżo upieczonego posiadacza prawa jazdy jako współwłaściciela auta jest lepszym rozwiązaniem – zarówno w kontekście naliczania się zniżek, które po kilku latach przyniosą wymierne korzyści finansowe, jak i zabezpieczenia się przed rekalkulację składki w razie spowodowania stłuczki przez młodego użytkownika pojazdu.
Czy współwłaściciel może ubezpieczyć auto?
Wiele osób zastanawia się, czy współwłaściciel może ubezpieczyć samochód. Zakupu obowiązkowego OC może dokonać każdy z właścicieli pojazdu. Koniecznie należy pamiętać, że ubezpieczenie jest przypisane do samochodu, a nie do któregoś z właścicieli. To bardzo ważne w razie stłuczki – odszkodowanie zostanie wypłacone w razie spowodowania wypadku każdego z właścicieli, a także osób trzecich. Zgodnie z prawem obowiązek zakupu OC ciąży na wszystkich właścicielach.
Kto straci zniżki w razie stłuczki?
Właściciel pojazdu, który ma wypracowane duże zniżki za kilka lat bezszkodowej jazdy i decyduje się na dopisanie do auta współwłaściciela, może ryzykować ich utratą. Jeśli młody kierowca spowoduje wypadek, wypłata odszkodowania odbije się na wszystkich właścicielach auta. W większości towarzystw ubezpieczeniowych w takiej sytuacji każdej osobie, widniejącej w dokumentach jako właściciel lub współwłaściciel auta, odliczana jest taka sama ilość zniżek. Może to mieć znaczenie również podczas zakupu kolejnej polisy – koszt ubezpieczenia pojazdu w kolejnym roku będzie wyższy.
Pewnym rozwiązaniem może być dokupienie ochrony zniżek, oferowanej przez firmy ubezpieczeniowej. W zależności od towarzystwa, za niewielką dopłatą może uchronić się przed całkowitą lub częściową utratą zniżek w razie spowodowania stłuczki każdej z właścicieli samochodu. Ubezpieczenie takie nie zawsze jest dostępne dla wszystkich – w wielu firmach oferowane jest kierowcom, którzy mają za sobą przynajmniej rok bezszkodowej jazdy.
Kto otrzyma odszkodowanie?
Kolejna istotna kwestia, dotycząca współwłaściciela a OC, to odszkodowanie. Kto je otrzyma w razie stłuczki? Osoby, które ubiegały się kiedyś o odszkodowanie wiedzą, że na odpowiednim formularzu należy podać numer konta – taką politykę stosuje wiele firm ubezpieczeniowych. Od decyzji właściciela pojazdu zależy, na jakie konto wpłyną pieniądze z odszkodowania. Co ważne, wypłata odszkodowania nie może mieć miejsca bez wiedzy każdego z właścicieli pojazdu. W sytuacji, kiedy ubezpieczyciel otrzyma deklarację tylko od jednego z właścicieli, wypłaci mu odszkodowanie proporcjonalne do jego udziału we współwłasności pojazdu.
Współwłaściciel samochodu a OC – podsumowanie
Współwłasność samochodu może być dobrym rozwiązaniem dla młodych kierowców, którzy chcą cieszyć się niższą ceną OC, a jednocześnie zależy im na gromadzeniu zniżek. Osoby, które zadają sobie pytanie „współwłaściciel samochodu a OC – czy warto", powinny zastanowić się nad wszystkimi plusami takiego rozwiązania. Z reguły jednak korzyści są o wiele większe niż potencjalne zagrożenia – szczególnie jeśli osoba, która dopiero co zdała egzamin na prawo jazdy jest odpowiedzialnym i ostrożnym kierowcą. W każdej sytuacji warto jednak dokupić dodatkową ochronę zniżek, aby zachować je w razie stłuczki.