Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podwójnym OC

Sytuacja podwójnego ubezpieczenia OC jest stosunkowo bardzo rzadka, niemniej zdarza się ona i warto wiedzieć, jak należy w takiej sytuacji postąpić. Należy też wiedzieć, jak się z takiej sytuacji wydostać, gdzie opłacić składkę, za jaki okres musi być ona opłacona oraz którą polisę można w miarę sprawnie wypowiedzieć.
Sytuacje, w których może się pojawić podwójne OC
Przede wszystkim, z taką sytuacją można mieć do czynienia, gdy ubezpieczający swoje auto kierowca zawrze nową polisę OC, ale nie wypowie tej, która dotychczas trwała. Może się zdarzyć, że zapomni złożyć wypowiedzenie, więc polisa zostanie automatycznie przedłużona. Tymczasem swoją działalność rozpocznie również nowa polisa i ubezpieczenie jest podwójne. Drugą sytuacją, w której może się tak zdarzyć jest moment zakupu samochodu używanego. Używany pojazd musi mieć aktywne ubezpieczenie, które w momencie sprzedaży pojazdu zbywca musi przekazać nabywcy. Jednocześnie zbywca ma obowiązek przekazać w towarzystwie ubezpieczeniowym informację, że sprzedał swój pojazd i przekazał prawa do polisy nowemu nabywcy. Dane nabywcy musi podać w towarzystwie ubezpieczeniowym. Nabywca może jednak zechcieć zawrzeć własne ubezpieczenie OC i jeżeli nie wypowie dotychczasowej polisy, a zawrze nową, to znów pojawi się sytuacja z podwójnym ubezpieczeniem.
Co należy zrobić w sytuacji podwójnego OC
Gdy tylko okaże się, że doszło do sytuacji podwójnego ubezpieczenia, należy ją niezwłocznie rozwiązać. To ważne z punku widzenia nie tylko z punktu widzenia finansów, trzeba bowiem obydwie składki ubezpieczeniowe płacić, ale również praktycznego punktu widzenia. W przypadku podwójnego ubezpieczenia wypłata jest i tak jedna. Jeżeli więc dojdzie do podwójnego ubezpieczenia, ponieważ poprzednia polisa została automatycznie przedłużona, należy ją niezwłocznie, po ujawnieniu sytuacji, wypowiedzieć. W przypadku polisy przedłużonej automatycznie można ją wypowiedzieć w dowolnym momencie. Nie ma tutaj ograniczeń. Po wypowiedzeniu należy również zawnioskować o rozliczenie składki. Za czas, w którym polisa działała trzeba będzie zapłacić składkę, towarzystwo podjęło się bowiem odpowiedzialności. Będzie to jednak jedynie odpowiednia część składki, a nie całość. Jeżeli dojdzie do podwójnego ubezpieczenia w przypadku zbycia pojazdu ubezpieczonego i wykupienia polisy, to tu sprawa wygląda nieco inaczej. Należy bowiem pamiętać, że na wypowiedzenie ubezpieczenia OC, które zostało przejęte wraz z kupionym samochodem jest trzydzieści dni od dnia jego nabycia. Po tym okresie towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo nie przyjąć wypowiedzenia i nie zgodzić się na zerwanie umowy, trzeba ją będzie wówczas kontynuować. Jeżeli minie również trzydzieści dni od zawarcia nowej polisy, nie będzie możliwe również odstąpienie od nowej polisy, więc ubezpieczony będzie zobowiązany do wniesienia dwóch składek. Po zawarciu ubezpieczenia można bowiem z niego w ciągu trzydziestu dni zrezygnować. Warto pilnować wszystkich terminów i formalności, by właśnie nie dopuścić do sytuacji podwójnego ubezpieczenia, ponieważ jest to wyłącznie strata. Nie zostanie wypłacone podwójne ubezpieczenie, a koszty będą dwukrotnie wyższe.
Zainteresuje Cię też:
- Wypowiedzenie OC Aviva - kiedy można to zrobić?
- Wypowiedzenie OC w Generali – jak to zrobić?
- Wypowiedzenie OC Link4 - jak to zrobić?
- Wypowiedzenie umowy OC samochodu
- Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia
- Rezygnacja z ubezpieczenia OC - co powinna zawierać i jak ją napisać?
- Jak napisać rezygnację z ubezpieczenia?
- Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podwójnym OC
- Kiedy przysługuje zwrot składki z OC?
- OC i AC po zbyciu samochodu - obowiązki sprzedającego