Znajdź i kup najlepsze ubezpieczenie online

Porowneo.pl

Komunikacja

Wymiana prawa jazdy w 2021 roku – najważniejsze informacje

Opinie klientów:
4.9/5
Opinie klientów:
4.9/5
Porówneo: Wymiana prawa jazdy w 2021 roku – najważniejsze informacje

Kwestia wymiany prawa jazdy budzi sporo wątpliwości. Kto i kiedy zobowiązany jest do wymiany prawa jazdy, ile to kosztuje, jak wymienić dokument – to tylko niektóre z pytań, które zadają sobie kierowcy. Jeśli Twoje prawo jazdy już niebawem traci swój termin, konieczna będzie jego wymiana. Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Prawo jazdy – jak długo jest ważne?

W ciągu ostatnich lat wielokrotnie zmieniał się zarówno wygląd prawa jazdy, jak i zawarte na nim informacje. Być może nieco bardziej doświadczeni kierowcy pamiętają jeszcze prawa jazdy w formie zielonej książeczki. Dzisiaj prawo jazdy jest niewielkich rozmiarów, a ilość zawartych na nim informacji także jest ograniczona. Przykładem może być miejsce zamieszkania, które obecnie nie jest już umieszczane na dokumencie. Dzięki temu kierowcy, którzy zmieniają adres, nie muszą już wymieniać dokumentu.

Od 2013 roku w Polsce nie wydaje się już bezterminowego prawa jazdy. Najdłuższy okres, przez jaki może obowiązywać dokument, to 15 lat. Niemniej jednak, w przypadku, gdy kierowca ma problemy zdrowotne – na przykład problemy ze wzrokiem – prawo jazdy może zostać wydane na krótszy okres, na przykład 5 czy 10 lat.

Czy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Czy to oznacza, że kierowcy, którzy zrobili prawo jazdy przed 19 stycznia 2013 roku, mogą bezterminowo cieszyć się z dokumentu i nie będą musieli go wymieniać? Niestety nie. Na lata 2029– 2033 zaplanowana jest obowiązkowa wymiana dokumentu prawa jazdy dla wszystkich kierowców. Są oni zobowiązani do zgłoszenia się do urzędu w tym okresie – otrzymają wtedy prawo jazdy, które ważne będzie przez 15 lat.

Co z dokumentami wydanymi po 2013 roku?

Data 19 stycznia 2013 roku jest datą graniczną – to właśnie wtedy zaprzestano wydawania bezterminowych dokumentów prawa jazdy. Co wobec tego powinni zrobić kierowcy, którzy otrzymali prawo jazdy z określonym terminem ważności?

Wbrew niektórym opiniom wcale nie trzeba wtedy ponownie przystępować do egzaminu czy robić kursu na prawo jazdy kat. B. Niemniej jednak potrzebne będzie odbycie wizyty u lekarza, który przeprowadzi badanie i wyda orzeczenie, czy dana osoba może w dalszym ciągu być kierowcą. Jeśli jednak kierowca dotychczas miał bezterminowe prawo jazdy, nie musi odbywać wizyty lekarskiej. Wystarczy, że złoży odpowiedni wniosek.

W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy?

Wygaśnięcie prawa jazdy to nie jedyna sytuacja, kiedy trzeba wymienić dokument. Takich przypadków jest więcej. O wymianie prawa jazdy trzeba pamiętać również w następujących sytuacjach:

  • po ślubie, jeśli zmienione zostało nazwisko,
  • prawo jazdy zostało zniszczone lub zgubione,
  • minął termin ważności konkretnej kategorii.

Wymiana prawa jazdy po ślubie

Choć ślub jest niezwykle ważnym wydarzeniem, zmiana nazwiska ma szereg implikacji. Osoba, która zdecydowała się na zmianę nazwiska, musi pamiętać między innymi o wymianie ważnych dokumentów, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Na złożenie wniosku masz 30 dni od momentu zmiany nazwiska.

Wymiana prawa jazdy po jego zgubieniu lub uszkodzenia

Choć od niedawna kierowcy w Polsce nie muszą wozić ze sobą prawa jazdy, nie oznacza to, że w razie zgubienia czy uszkodzenia dokumentu nie trzeba wyrabiać nowego. Kiedy tylko zorientujesz się, że Twój dokument się zgubił lub jest nieczytelny, czym prędzej złóż wniosek o nowe prawo jazdy – w ten sposób możesz uniknąć wielu komplikacji.

Wymiana prawa jazdy – krok po kroku

Jak wymienić prawo jazdy? Możliwości jest kilka. Można to zrobić albo online, ale osobiście w urzędzie. Wniosek można złożyć w Urzędzie Miasta, Urzędzie Dzielnicy lub w Starostwie Powiatowym.

W przypadku wymiany prawa jazdy online należy zalogować się do serwisu ePUAP.gov.pl, a następnie wypełnić odpowiedni wniosek. Istnieje także możliwość przesłania skanów zdjęcia w wersji elektronicznej.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Przed złożeniem wniosku o wymianę prawa jazdy należy przygotować następujące dokumenty:

  • odpowiednio wypełniony formularz,
  • aktualne zdjęcie, które pojawi się na dokumencie – musi to być fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, z półprofilu, z widocznym lewym uchem,
  • dowód osobisty lub inny dokumenty potwierdzający tożsamość, na przykład paszport,
  • prawo jazdy, którego używałaś dotychczas – o ile oczywiście nie zostało zgubione,
  • orzeczenie lekarskie – jeśli jest niezbędne,
  • dowód wniesienia opłaty.

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Informacja o konieczności wymiany prawa jazdy wywołała sporo zamieszania, a wśród kierowców szybko pojawiła się informacja, że będzie ona kosztować aż 300 zł. W większości przypadków jednak koszt wydania nowego dokumentu prawa jazdy wynosi 100, 50 zł.

Jeśli będzie konieczność wykonania badania lekarskiego, należy doliczyć do tego 200 zł – gdyż tyle właśnie kosztuje wizyta u lekarza, który wyda odpowiednie oświadczenie.

Metoda płatności zależna jest od urzędu – w niektórych przypadkach możesz zapłacić przelewem, w innych płatności należy dokonać w specjalnym okienku. Należy zachować dowód wniesienia opłaty, który trzeba będzie złożyć razem z wnioskiem i pozostałymi dokumentami.

Jak długo czeka się na nowy dokument?

W większości przypadków czas oczekiwania na prawo jazdy wynosi dwa tygodnie. Istnieją jednak sytuacje, kiedy może to potrwać nawet dwa miesiące, jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości lub komplikacji. Niemniej jednak większośc osób już kilka dni po złożeniu wniosku powinna otrzymać informację, że prawo jazdy jest gotowe i można je odebrać.

Istnieją specjalne strony internetowe, które pozwalają na sprawdzenie, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru. Wystarczy wejść na przykłąd na stronę https://info-car.pl/new/prawo-jazdy/sprawdz-status-prawa-jazdy, a następnie podać tam PESEL, datę urodzenia lub numer PKK oraz imię i nazwisko. To prosty sposób na sprawdzenie, na jakim etapie jest przygotowywanie dokumentu.

Czym grozi jazda bez prawa jazdy?

Czasem odrobina nieuwagi wystarczy, aby zapomnieć o terminie ważności prawa jazdy. Jakie konsekwencje grożą kierowcom, którzy jeżdżą z przeterminowanym dokumentem – a zatem bez uprawnień?

Zapomniałeś prawa jazdy? Nie martw się!

Jedna z najczęściej spotykanych sytuacji zdarza się, kiedy kierowca zapomina zabrać z domu dokumentów, w tym prawa jazdy. Obecnie jednak kierowcom nie grozi za to kara, gdyż od niedawna nie muszą oni wozić ze sobą dokumentu.

Odebrane prawo jazdy a prowadzenie pojazdu

A co w sytuacji, kiedy uprawnienia do prowadzenia pojazdu zostały odebrane, a mimo to kierowca jeździ samochodem? Jeśli uprawnienia zostały odebrane tymczasowo, na przykład na okres 3 miesięcy, należy liczyć się z przedłużeniem tej kary nawet do 6 miesięcy.

Brak uprawnień

Jeżeli natomiast auto prowadzi osoba, która nie ma odpowiednich uprawnień, kara może wynieść nawet 500 zł, jeśli kierowca w ogóle nie posiada uprawnień. Jeżeli natomiast nie ma uprawnień dla konkretnego typu pojazdu, otrzyma mandat w wysokości 300 zł.

Mandat za jazdę z przeterminowanym prawem jazdy

Jeśli podczas kontroli drogowej funkcjonariusz stwierdzi, iż prawo jazdy utraciło ważność potraktuje kierującego, jako osobę nieposiadającą uprawnień do kierowania pojazdami.

Wymiana prawa jazdy w 2021 roku – podsumowanie

Z perspektywy kierowców najważniejsza zmiana, która nastąpiła w 2021 roku jest taka, że nie trzeba już wozić ze sobą prawa jazdy. Nadal jednak trzeba pamiętać o wymianie dokumentu, gdy traci on ważność, a także po zmianie nazwiska lub go dokument zgubił się czy uległ uszkodzeniu. Warto regularnie sprawdzać, do kiedy ważne jest prawo jazdy, aby w razie kontroli policyjnej nie mieć przykrej niespodzianki.

Porównaj oferty ubezpieczenia OC i AC w 5 min!Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty

Kup ubezpieczenie samochodu bez wychodzenia z domu

Porównaj oferty