Wymiana prawa jazdy po ślubie – czy jest konieczna?
Już niebawem wychodzisz za mąż i zastanawiasz się, czy konieczna będzie wymiana prawa jazdy? Ślub to z całą pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, jednak wiąże się ono z licznymi formalnościami – szczególnie u kobiet, które chcą zmienić nazwisko. Wymiana prawa jazdy po ślubie jest konieczna. Sprawdź, ile kosztuje i jak sprawnie dokonać wszystkich niezbędnych formalności.
Wyszłaś za mąż? Czas na wymianę dokumentów!
Ślub, choć bez wątpienia jest wydarzeniem bardzo romantycznym, wiąże się jednak z wieloma bardziej prozaicznymi czynnościami. Jedną z nich jest konieczność wymiany dokumentów – oczywiście o ile postanowiłaś zmienić nazwisko. Jeśli tak, musisz pamiętać o wymianie dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy i innych dokumentów, na których widnieje Twojego nazwisko. Postaraj się nie pominąć żadnego ważnego dokumentu, ponieważ niedopilnowanie zmiany nazwiska może skutkować problemami w najmniej oczekiwanym momencie – na przykład podczas wyjazdu za granicę. Sporym ułatwieniem jest fakt, iż od pewnego czasu w Polsce na dokumencie prawa jazdy nie ma informacji o adresie. Dzięki temu, jeśli dopiero za jakiś czas zmienisz adres, nie będziesz musiała po raz kolejny wymieniać prawa jazdy – wystarczy, że zmieniona zostanie informacja o Twoim nazwisku.
Wymiana prawa jazdy po ślubie krok po kroku
Aby otrzymać prawo jazdy z nowym nazwiskiem, należy złożyć odpowiedni wniosek. Co bardzo ważne, wniosku nie należy składać w Wydziale Komunikacji, a w Urzędzie Miasta. Formularz można odnaleźć na większości stron internetowych urzędów. Można złożyć go osobiście, online lub poprosić o jego przekazanie osobę upoważnioną. Na złożenie wniosku masz 30 dni od momentu zmiany nazwiska. Warto jednak złożyć wniosek szybciej, na wypadek pojawienia się problemów. Oprócz tego na Twojej twarzy na pewno pojawi się uśmiech, kiedy odbierzesz kolejny dokument z nowym nazwiskiem.
Co powinien zawierać wniosek?
- odpowiednio wypełniony formularz,
- aktualne zdjęcie, które pojawi się na dokumencie,
- dowód osobisty,
- prawo jazdy, którego używałaś dotychczas,
- orzeczenie lekarskie – jeśli Twojego badanie wygasa niebawem, musisz je odnowić,
- dowód wniesienia opłaty 100,50 zł.
Badanie lekarskie ważne jest tyle samo czasu, co prawo jazdy – datę ważności możesz sprawdzić na dokumencie. Jeśli wygasa ono za kilka miesięcy, warto udać się do lekarza i wykonać nowe badanie. Dzięki temu nie będziesz musiała dokonywać kolejnej wymiany prawa jazdy w krótkim czasie. Koszt badań to 200 złotych, jednak warto wykonać je przy okazji zmiany dokumentu – w ten sposób za jakiś czas nie będzie zobowiązana do kolejnej wymiany dokumentu. Czas oczekiwania na nowych dokument to około jeden lub dwa tygodnie. W niektórych urzędach prawo jazdy będzie gotowe szybciej, w innych później. Oczywiście do momentu odbioru prawa jazdy z nowym nazwiskiem możesz bez obaw jeździć samochodem.
Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?
Niezależnie od tego, czy powodem wymiany prawa jazdy jest ślub, czy może inna okoliczność, cena jest zawsze taka sama. Wymiana kosztuje 100 zł i 50 groszy opłaty ewidencyjnej. Metoda płatności zależna jest od urzędu – w niektórych przypadkach możesz zapłacić przelewem, w innych płatności należy dokonać w specjalnym okienku.
Pamiętaj o wymianie dowodu rejestracyjnego
Czasami wymiana prawa jazdy po ślubie to nie wszystko. Jeśli jesteś właścicielką pojazdu, musi pamiętać także o zmianie dowodu rejestracyjnego – w końcu tam również widnieje Twoje nazwisko. Wymiana dowodu rejestracyjnego to koszt 54 złotych i 50 groszy. Wniosek, podobnie jak w przypadku prawa jazdy, należy złożyć w ciągu 30 dni. Co istotne, zmiany dowodu rejestracyjnego musisz dokonać również wtedy, kiedy jesteś współwłaścicielem pojazdu – warto o tym pamiętać.